×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.1°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
12. februāris, 2016
Drukāt

Šadurskis nav gatavs rosināt izmaiņas likumos, lai latviskotu izglītības sistēmu (76)

Foto - LETAFoto - LETA

Māra Kučinska valdībā izglītības un zinātnes ministra amatā atgriežas Kārlis Šadurskis (“Vienotība”), kurš pirms vairāk nekā desmit gadiem jau bijis šajā amatā. Tolaik viņa uzdevums bija ieviest izglītības reformu mazākumtautību vidusskolās. Kaut Izglītības likums noteica, ka 10., 11. un 12. klasē mācībām jābūt tikai latviešu valodā, valdība pieņēma noteikumus, ka latviski jāapgūst vien 60 procenti mācību vielas. Šis reveranss nelīdzēja un Latvijā 2004. gadā notika iespaidīgi tā saukto krievu skolu aizstāvju organizēti protesti. K. Šadurskis kā atbildīgais par reformas ieviešanu protestētāju vidū ieguva iesauku “Melnais Kārlis” un viņam pat tika veltīta naidīga dziesma. Tomēr reforma tika īstenota.

Tāpēc šķiet simboliski, ka laikā, kad Nacionālā apvienība (NA) jau gadiem cenšas panākt pakāpenisku pāreju uz mācībām latviešu valodā visās valsts finansētajās skolās (mācību priekšmetus, kas saistīti ar mazākumtautību valodu un kultūru, skolēni arī turpmāk varētu apgūt dzimtajā valodā), Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM) atgriežas Kārlis Šadurskis.

Līdz šim viņš publiski dedzīgi aizstāvējis nacionāļu ideju. Piemēram, 2013. gadā, būdams Eiropas Parlamenta deputāts, K. Šadurskis sacīja: “No 2015. gada jānotiek pakāpeniskai pilnīgai pārejai uz mācību procesu latviešu valodā vispārizglītojošajās skolās, kas dos iespēju novirzīt papildu finansējumu skolotāju algām, sekmēs izglītības kvalitāti, kā arī veicinās sabiedrības integrācijas procesu.

Pievienot komentāru

Komentāri (76)

 1. Ja pilsonis Šadurskis nespēj, tad mums pašiem jāspēj, jācīnās caur manabalss.lv?

 2. SADURSKIS VISPAR NAU GATAUS NE UZ KO . VIENKARSI PIELIENOT ABOLTINAI VINS TIKA PAR TO IECELTS PAR IZGLITIBAS MINISTRU .

 3. Malacis, Kārlīt! Un izlasi šo: “Krievu nacionālists: latvieši paši uzprasās” portālā bb.lv!

  • Ну и чем таким особым взгляды этого националиста отличаются от взглядов ваших собственных националистов? Обидно обозвал «белыми неграми»?

 4. Jāsāk ar tikai latviskiem bērnudārziem , tad ar tikai latviskām sākumskolām utt. nevis ar pāris
  stundām latviešu valodā krieviskā mācību iestādē . Kas tur nav skaidrs ! TIKAI BAILĪGA NEVĒLĒŠANĀS TO DARĪT ATTUR AUGSTOS KRĒSLOS SĒDOŠOS ! PAVISAM DRĪZ JAU BŪS PAR VĒLU ……
  UN TAD VARĒS TURPINĀT PĻURKSTĒT MUĻĶĪBAS PAR TO KA KAUT KAD , VĒL NAV PIENĀCIS ĪSTAIS LAIKS utt. L:aiks būs aizgājis neatgriezeniski – būs tikai teritorija ,kas pāgātnē saucās LATVIJA !

 5. Šadurskis absolūta 0.stulbenis…

 6. Ir viena nelabojama īpašība latvietim. Vadīties no vēlmēm, bet nespēt pat apjaust , kā tās realizēt , un kas būs tālāk, tās mēģinot realizēt , saucot “lai “! Man ir absolūti vienalga, ka krievu, ukraiņu, lietuviešu, poļu skolā fiziku u.c. priekšmetus māca viņu dzimtajā valodā , bet ir iebildumi, ja to dara lauzītā latviešu valodā. Tāpēc uzskatu, ka tieši uz valsts valodu nepieciešams likt uzsvaru sākumklasēs. Kad bērni to apguvuši sarunvalodā un rakstībā, šīs zināšanas garantēs izvēles iespējas. Turpināt mācības latviešu skolā, vai palikt skolā , kur daļa priekšmetu ir dzimtajā valodā.

 7. Nav ko brīnīties – padomju skola – šadurski, āboltiņas….”Vienotība”!!!

 8. Ir tikai viens demokratijā ejams ceļš — nākošreiz ievēlēt labāku, patriotiskāku valdību. Galvenais — nebalsot par cilvēkiem, kuriem ir padomiska pagātne. Un savā svētā aizvainotībā nebalsot nemaz — tas ir tikpat slikti kā balsot par Krievijas sponsorēto partiju.

 9. Ko tad tadu .. ielika tada amata.
  Lai tikai naudu sanemtu.
  Par daudz tie likezi tur saima.
  Visus tos Padomju produktus atlaist un dot iespeju jauniem cilvekiem stradat.

 10. Ir Likums par latviešu valodu. Šadurski, tev jāsūta un jāpārbauda DZELŽAINI, KĀ PĒC LIKUMA KRIEVU SKOLĀS MĀCA LATVIEŠU VALODU , VĒSTURI,. Krievu skolām jādreb par šādām kontrolēm.. Kopā ar policiju.

  • Вот как даже! Так может не с полицией, а с полицаями, а?! Дедок, для вас же дело привычное, ну как раньше делали. А детишкам на одежду ромбы понашивать…. Тьфу ты, SS на марше…

   • Žīdi- russi mums iemācīja, ka ērzeļiem jāieliek pamatīgi iemaukti , jo tad var braukt kārtīgi. lūk , tā grafist. Tu gribi vecos laikus, tad arī tev jādod. Kontrole un vēlreiz kontrole pār krievu skolām, po poņaķijam!

    • Ой-ой, а то вы сами не умели. А если уж по понятиям, то можно и обратку получить.

 11. … Sarta atspelejas NA par vinas ambiciju blokesanu … !

  … Sadurski: sac domat par atkapsanos, jo sadu vilcinosanos nepienem jaunapaaudze … !

  … Kaimina toposai partijai uzraviens, jo NA liekas ir neintralizeta un bezspeciga … !

 12. Kā amerikāņi lems,tā būs.

 13. Kārlītim ļoti bail no krieviem, ka tik atkal ar tomātu nemet, bet no tā melnā pielikuma vaļā netiks lai arī kā gribētu līst krievu priekšā. Jā tas ir politiķis šī vārda viskretīniskākā nozīmē.

 14. Za to on labi sūkā

 15. Bija melnais Kārlis, tagad būs mīkstais Kārlis!

 16. V atriebjas un piesmej NA Atbildēt

  Būtu tikai normāli, ja NA, kas cīnās par skolu latviskošanu, pieprasītu Šadurska demisiju. Visdrīzāk NA to nedarīs, jo baidās tikt izstumti no valdības un baidās zaudēt amatus. Krēsli svarīgāki par ideoloģiju?!

  • kādā veidā NA var izstumt Šadurski no valdības bez Saemas vairākuma piekrišanas.Ar tik balsīm,cik viņiem ir.Stulbumam nav robežu.

   • Interesanti, kāpēc NA darbojas valdībā, kur ir ministrs, kurš ir pret skolu latviskošanu? Kur ir NA principi? Kāpēc NA atbalstīja, ka šāds nelatvisks ministrs tiek valdībā? Vai tas ir bizness “pa nacionālistiski”?

    • vajadzēja pamest valdību un dot vietu saskaņai.Aritmētiku laikam neesam apguvuši.

     • aritmētika dzintarēnu stilā

      Saskaņas nav valdībā – skolas netiek latviskotas. Saskaņa ir valdībā – skolas arī netiek latviskotas. Tad kad tiks latviskotas skolas, ja NA necīnījās par IZM vadīšanu, bet uzsvaru lika uz TM un VARAM??
      Ja NA mērķis ir būt valdībā, lai tur nebūtu SC, tad V un ZZS var priecāties, jo NA, baidoties zaudēt vietu valdībā, neizrādīs pretestību un opozīciju ZZS un V. Faktiski NA sanāk tāds ZZS un V satelīts – ar NA balsīm tiek pieņemti ZZS un V vajadzīgie likumi, bet NA vajadzīgos līkumos ZZS un V iemet kaut kur dziļi atvilknē aizmiršanai vai arī izvelk, lai šos likumus pasludinātu kā savu iniciatīvu.

 17. Lūk kur ir SPILGTS KANGARISMA piemērs ! Tikai pateicoties tādiem latviešu tautas pabirām , krievu okupantu NEKAUNĪBA AUG NO DIENAS DIENĀ Šī te m…..a izteicieni ir atklāts spļāviens Latvijas tautas sejā . Un nolādēts tu būsi ,Šadurski !!!

  • Правильно, правильно. Ату его! Вы его ещё поймайте и съеште. А мы посмотрим со стороны, полюбуемся.

 18. Politiķi.kā parasti,par galveniem jautājumiem mūsu izglītības sistēmā cenšas vispār neieminēties ! Galvenais – izglītības kvalitāte ! Bērnus jāgatavo dzīvei,nevis eksāmeniem. Interesanti,vai kārtējais izglītības ministrs var kaut pāris vārdu pateikt par netālo kaimiņu,Somijas,izglītības sistēmu,kura ir viena no labākām pasaulē ?Domāju,ka nē…Ar tādu ministru no Sūnuciema līmeņa augstāk nekad nepacelsimies…

 19. nākošajās Saeimas vēlēšanās ir jānobalso par tādu partiju, kura pāreju uz mācībām latviešu valodā uzskatīs par prioritāru, un punkc!

 20. Vai Berklava, Krūmiņa, Astras un citu cīņa bija veltīga?
  9. feb 11:1217 skatījumiJānis Cielēns
  Mani ļoti aizskar personīgi, ka Latvijā ir izgaismojušies “”pelšisti, vosisti””. Ir saradušies cilvēki, dziļi aizkustināti par krievu valodas skolu likvidāciju. Esam aizmirsuši Berklava, Krūmiņa, Astras cīņu un par latviešu valodu kopā ar pāris simtiem pavadījuši gadus krievu nometnēs. Mums viņu cīņa un ciešanas ir bijusi un ir tukša skaņa, tukša cīņa.
  Bez sajēgas ņemam iekšā Latvijā krievus ar pagaidu atļaujām, lielajās pilsētas prevelē krievu valoda, latvieši tiek disktriminēti darba tirgū, krievi izsaka draudus par krievu valodas nelietošanu. Kauns tiem latviešiem!

 21. ko te visi cepas par to krievu valodu – lai krievs ar savu kirilicu brauc apgūt mēnesi. Katram latvietim jāprot angliski, tad badu nezinās, un ja grib hobiju – lai mācās latviešu valodu.

 22. Viens vecs grenadieris Atbildēt

  Raivīt Dzintar! Kāpēc tu un tava partija NA nobalsoja par šo cilvēku kā IZM vadītāju? Jūs “nacionāļi” esiet līdzatbildīgi. Jums bija iespēja gan pašiem vadīt valdību, gan vadīt IZM (bet jūs jau laikam Latviju gribiet latviskot caur TM un VARAM).
  Un vēl Raivīt – ja NA stāv tikumiskuma sardzē, tad kāpēc NA balsoja par homoseksuālistu Rinkēviču kā ĀM vadītāju?

  • Nav ko uzdot muļķīgus jautājumus. Atbilde pavisam vienkārša, tā kā vienā žīdu anekdotē. Musu “nacionāļi” paņēmuši pārāk augstu noti un .. apkakājušies. Nav nekāda nejaušība, ka viņu elektorāts nepieaug un ne jau tāpēc, ka bijuši pārāk radikāli, bet tāpēc ka vārdi, vārdi un tikai tukši vārdi. Īstais laiks NA nopietni pārdomāt savu taktiku, par strateģiju pat nerunāju, ekspluatēt un spekulēt uz patriotiskām jūtām ilgi nevarēs.

 23. Kārlis ieslīdzis nožēlojamā konformismā, labāk lai Latviju pārkrievo, ka tik pašam mierīgi…

  • Pareizi, Larisa ! Kārlis taču arī bija Āboltiņas sabiedrotais uz viņas premjerēšanu, jo NA vietā bija sarunājuši “Saskaņu”. Tad viss būtu kārtība un ne tikai skolas, bet okupantu valoda būtu arī oficiala valsts valoda!

 24. Gļēvums un drausmīgi meli. Īstās (lietuviešu, igauņu, ukraiņu) mazākumtautību skolas un krievu skolas nav vienādas gan ideoloģiskā, gan valodas mācīšanas ziņā. Lietuviešu skolas beidzējam nav problēmas sniegt interviju Panorāmā latviski atšķirībā no krievu skolas absolventa. Tāpat arī pļāpāšana, ka krievvalodīgie arvien vairāk laižot bērnus latviešu skolās ir meli. Domāju, ka, piemēram, Latgalē ir tieši otrādi. Kas neļauj īstenot kaut vai iepriekš paredzēto vidusskolu pāreju uz vienotu izglītību latviešu valodā?

  • Pilnīgi piekritu, tā ir tikai Šadurska neveiksmīga taisnošanas. Nevar jau noliegt, ka, teiksim, Valmierā daudzi krievi iet latviešu skolās, jebšu kopīgi, notiek speciāla un organizēta pretdarbība lai vecāki to nedarītu. Proti, krievu sabiedrība tādus nosoda. Šadurskis to notekti labi zin un vienkārši nodemonstrējis, ka ir gatavs liekuļot vel desmit gadus. Mums ir jāiet citu ceļu, vairāk uzmanības jāpievērš laukiem, lauksaimniecīskai ražošanai un sfēras paplašināšanai. Jūrniecībai, domāju, ka tā no šī viedokļa ir bijusi kļūda, ka jūrniecība aizbīdīta galīgi malā un viss atstāts ostam, kur atkal saimnieko krievs. Vajag pibremzēt krieva biznesa iesakņošanās Latvijā, kā arī latvijas īpašumu izsaimniekošana ārzemniekiem. Dabīgi, ka mākslīgi klapēt ciet krievu skolas nav gudri. Bet no otras puses, lielpilsētu krievs arī nav tas, kas var iekļauties kā līdzīgs latviešu vidē, proti, viņš visur cenšās ņemt virsroku un diktēt. Tādam nolūkam arī bijis te ievests. Šodien pataisīt no mūsu lielpisētas krieviem pilnvertīgus latvijas pilsoņus ir tikpat bezjēdzīgi, kā, teiksim, no saksaūla taisīt dēļus.

  • Piekrītu, bet galvenais ir OKUPĀCIJAS DEKLARĀCIJAS izpilde !!!

 25. Tas nav ministrs, vismaz Latvijas Atbildēt

  Gļēvulis!

 26. Runājam un darām atbilstoši ieņemamajam amatam , situācijai, nākamo vēlētāju piesaistīšanai, piem., turpmāk Vienotība atbalstīs un cīnīsies par pensionāriem. Kas viņiem liedza to darīt, esot varas elitē. Diemžēl, tāds ir politikāņu darba stils, jo viņiem ir ļoti “mīksti” mugurkauli. Ja komandā gadās ar stingru mugurkaulu, viņam tiek norādīta vieta tālāk no “komandas” galda. Cerams, ka kādreiz tā nebūs.

 27. Gļēvulis – cita vārda nav. Nu nenotiek latviešu valodas mācīšana pietiekamā līmenī, īstu mazākumtautību un krievu skolas nav viens un tas pats gan ideoloģiskā, gan valodas mācīšanas ziņā. Kas liedz reiz plānoto īstenot jau tūlīt – vismaz vidusskolās pāriet uz vienotu izglītību latviešu valodā? Rezultāts būtu acīmredzams – nevajadzētu Panorāmas žurnālistiem Latvijā izglītotos jauniešus intervēt krieviski.

 28. Letini, kad beidzot pamodīsieties????????

 29. Izglītības sistēmas latviskošana ir latviešu tautas veselības uzlabošana. Ir noziedzīgi dakterim neārstēt dzīvotspējīgu novārgušo. Latviešu valoda nekādā ziņā nav pret Latvijas minoritāšu, pasaules tautu vai latviešu kultūru vispār! Un tā to pasniegt vai klusēt “mīļa miera labad” ir noziedzīgi.
  Negribētos, ka rītos atkal Latvijā būtu jādzird: “Говорит и показывает Москва, Brussel utml.”.

  • Выходит хреновое здоровье у вашего народа, если его надо поддерживать такими методами. Скоро ты по утрам будешь случать как кричат муэдзины, зовущие правоверных на молитву в мечеть. Радостнее будет тебе от этого?

 30. Kas interesantākais, šī kārtējā piekāpšanās nedos Vienotībai nekādu labumu. Krievi par to tik un tā nebalsos, toties nacionāli noskaņotie latvieši pavisam novērsīsies.
  Īslaicīga taktiska ieguvuma dēļ (šovinistu bars nebļaustīsies) jau gadu desmitus nenotiek virzība uz stratēģiski svarīgu mērķi.

  • Alfons Trīcvaidziņš Atbildēt

   Sliktākais, ka latvieši atļāva mēdijos “sist” jeb neaizstāvēja latvisku konservatīvi centrisku partiju par labu radikāļiem. Varbūt kaut kur pelnīti, bet ne jau lai pazaudētu šajā karā par latviskas Latvijas pastāvēšanu. Cerams, ka latvieši neuzskata, ka Latvijas nākotne būs “caurstaigājams pagalms”, kur politiķi-populisti priekšroku dos ikkatram migrantam nevis Latvijai uzticīgajiem iedzīvotājiem.

   • Ja domā, ka “V” ir normāla partija, tad maldies – tā kā visi liekuļi, aizies pa skuju taku !!

   • Atceros, ka (V) ņēma varu Latvijas pirmskrīzes laikā (Starptautiskai valū. fonds, budžeta konsolidācijas utt.), kad nevienam citam politiskā vara Latvijā nebija vajadzīga. Paskaidrojiet, kuri tad ir populisti, izsaimniekotāji un svešu lauru plūcēji. Lai gan (V) nav viens cilvēks, viņi iespējams ir dažādi.

 31. Tātad pastāvēs jau tā ieilgušais kompromiss starp valstiski pareizo risinājumu un Latvijā plaši pārstāvēto radikālismu jeb krievu nacionālšovinismu vai fašismu.

  • latviešu hroniski zemā pašapziņa Atbildēt

   Īstie latvieši pacietīsies kā to ir darījuši 700 + 50 + … gadus , ka tikai kādam svešiniekam neizjauc komfortu domāt, runāt, darīt krieviski un nav jāpiepūlas latviski.
   Pat Ušakovs par krievu valodu esot balsojis “tikai krievvalodīgo pašapziņas celšanai”

  • Acīmredzot, kamēr “V”vietā nenāks normāli domājošie, un veiks okupācijas seku likvidēšanu !

 32. Pozitīvi un vajag tikai kritiski padomāt Atbildēt

  NORMĀLĀ VALSTĪ PATSTĀVĪGAM SPIEDIENAM ŠAJĀ VALSTISKI PAREIZAJĀ VIRZIENĀ IR JĀBŪT NOTEIKTI! VISAI TAUTAI TAS BŪTU LABĀK, VIENĪGI DAĻA ATRODAS KREMĻA TV VARĀ UN PAR TO NAV KRITISKI PADOMĀJUSI.

 33. Šadurskis nav gatavs Atbildēt

  Šadurskis nav gatavs un 10 gados nav nogatavojies.
  Kad latvieši beidzot vēlēšanās atmodīsies?

 34. Ja nav tas izdarīts visus šos gadus, tad tagad nu nav īstais laiks kacināt krievus šādā starptautiskā situācijā. Nacionāļi Grīnblata vadībā, to varēja darīt, bet viņi labāk izvēlējās būt par Ventspils stipendiātiem! Vēl tagad jūtama Hūtes elpa Dzintara pakausī.

 35. ja atsakāmies no segragācijas izbeigšanas Atbildēt

  Gļēvuļu tautai nav nākotnes.

 36. Ja nepārtraukti ,,optimizē,, vai slēdz latviešu skolas un nepārtraukti imitē darbību par demogrāfiskās situācijas uzlabošanu,atstājot pilnīgā novārtā patriotisku audzināšanu vai precīzāk sakot vēršoties pret to,tad nav brīnums ka tālāk nav jādara nekas ,jo viss notiks dabiskā un organiskā veidā,tikai šo dabisko un organisko procesu virzīs tas spēks kam ,,dod uzturēšanās atļaujas,, saņemot par to nieka grašus un vēlāk pilnīgu iznīcību.

 37. Kā amerikāņi lems,tā būs.Viņi nevēlas karot ar krieviem sīku un izzūdošu valodu aizstāvībai.

 38. Šadurskis IR apmetis kažoku Atbildēt

  Izglītība valsts skolās valsts valodā nav nekāda “nacionāļu ideja”, tā ir norma visās valstīs — arī Krievijā — kurām netrūkst pašcieņas. Diemžēl, Latvijas varas strukturās vēl arvien ir iekrampējušies vecie padomieši, oligarhi un mankurti. Cik nožēlojama ir Šadurska aizbildināšanās: “uz mācībām latviešu valodā mēs aiziesim, bet tas notiks dabiskā, organiskā veidā.” Sapņo vien, Kārli ! Lietas pašas no sevis nekad neizkārtojas, vēl jo vairāk ja ir spēcigi šādas pārkārtošanās pretinieki. Bez vienotas skolu sistēmas Latvijai nav nākotnes — it īpaši ar paredzēto imigrantu vilni.

  • kaža ar dubultu kažoku 🙂

  • Tāmnieks/luterānis Atbildēt

   Vispirms atvainojos visiem jūtīgiem un kaprīziem.
   Ja par ministru sagribējies kļūt vecim bez p. autiem, tad premjerministram viņš ir jāatsauc kā neizturējušu pārbaudes laiku! Kā saka īsti latvieši- ar diegiem nav aršana! Rīgā gandrīz vairs nedzird latviešu valodu, bet ministrs gaidīs, ka viss pats no sevis nokārtosies. Protams, ka nokārtosies un pēc 10 gadiem Rīgā latvieši pat savā starpā sarunāsies krieviski, kaut gan ministrs naivi domā, ka tā nebūs. Paskatiet mūsu diegabikses TV un radio žurnālistus, kas pat skolaspuikas uzrunā krieviski, lai tik Pliners nesadomātu kādu protesta akciju.
   Valdībai un Saeimai ir jāsaprot, ka latviešu valoda ir VIENĪGĀ valsts valoda Latvijā un VISĀM SARUNĀM jānotiek tikai latviešu valodā! Ja kāds neprot, lai ņem tulku! Pietiek ākstīties un pat pagalmā skraidošu puišeli uzrunāt svešvalodā!

  • VARAS STRUKTŪRĀS IR PĀRSVARĀ BIJUŠIE KOMŪNISTI UN TO SKOLU BEIGUŠIE.!

Draugiem Facebook Twitter Google+