Uncategorized

Sadursmes pierobežā 16

Armēnijas bruņotie spēki, vakar izraisoties jaunam robežincidentam, nogalinājuši piecus Azerbaidžānas karavīrus, paziņojusi Azerbaidžānas Aizsardzības ministrija. Sadursme notikusi, kad “armēņu sabotieru grupa mēģināja iespiesties valsts nacionālajās militārajās pozīcijās” valsts ziemeļrietumos, norādīja ministrija.


Pirmdien Armēnija paziņoja, ka Azerbaidžānas armija sadursmēs uz robežas nogalinājusi trīs tās karavīrus. Baku šos apgalvojumus noliedz. Attiecības kaimiņvalstu starpā ir naidīgas Kalnu Karabahas apgabala dēļ, uz kuru pretenzijas ir abām pusēm.

ASV valsts sekretāre Hilarija Klintone pirmdien, viesojoties Erevānā, paudusi bažas par spriedzes saasināšanos Kalnu Karabahas dēļ un brīdinājusi Armēniju un Azerbaidžānu nerisināt savu konfliktu ar spēka palīdzību.

“Spēka izmantošana neatrisinās Kalnu Karabahas konfliktu, tādēļ spēks nedrīkst tikt izmantots,” viņa teica.

Kalnu Karabaha, kas padomju laikā bija Azerbaidžānas PSR sastāvā, kopš deviņdesmito gadu sākuma ir “de facto” neatkarīga armēņu republika. Tai ir ļoti cieša saistība ar Armēniju, bet oficiāli joprojām tiek uzskatīts, ka tā ir Azerbaidžānas sastāvā. Jau kopš Pirmā pasaules kara beigām šis armēņu apdzīvotais apgabals ir bijis par iemeslu strīdiem starp Armēniju un Azerbaidžānu.

Kalnu Karabaha savu neatkarību pasludināja 1991. gadā. Tās atdalīšanās no Azerbaidžānas veicināja kara izraisīšanos starp Azerbaidžānu un Armēniju. Karā dzīvību zaudēja aptuveni 
35 000 cilvēku, un vairāk nekā miljons cilvēku abās valstīs bija spiesti pamest savas mājas. Viesojoties Armēnijā, Klintone aicināja arī Turciju normalizēt attiecības ar Armēniju, norādot, ka ASV skatījumā tas ir labākais ceļš pretī nākotnei abu valstu pilsoņiem. Klintone arī paziņoja, ka atbalsta protokola par attiecību normalizēšanu ratificēšanu bez priekšnosacījumiem.

 

LA.lv