×
Mobilā versija
Brīdinājums +28.1°C
Meldra, Meldris, Melisa
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
22. marts, 2018
Drukāt

Nākamgad sāks pāreju uz izglītību latviešu valodā valsts skolās. Kurš nebalsoja? (55)

Foto: Ernests Dinka, Saeimas KancelejaFoto: Ernests Dinka, Saeimas Kanceleja

Gala lēmums pieņemts – nākamgad Latvijā tiks sākta pāreja uz izglītību latviešu valodā valsts skolās. Labāk vēlu nekā nekad, komentē izglītības ministrs Kārlis Šadurskis (“Vienotība”).

Saeima galīgajā lasījumā apstiprinājusi grozījumus Izglītības likumā un Vispārējās izglītības likumā. Tie paredz laika posmā no 2019./2020. mācību gada līdz 2021/2022. mācību gadam mazākumtautību skolās pāriet uz mācībām latviešu valodā.

“Labāk vēlu nekā nekad. Četrpadsmit gadus kopš reformas pirmā posma 2004. gadā esam gājuši uz šo dienu. Tas ir tikai normāli nacionālā valstī, ka izglītība ir latviešu valodā. Apsveicu visus Latvijas jauniešus, kuri pēc dažiem gadiem varēs kopā mācīties, kopā svinēt svētkus, kopā just lepnumu par Latviju, un mums vienreiz beigsies bezjēdzīgās diskusijas par to, kādā valodās Latvijā jārunā, jāraksta un jāstrādā,” uzrunā deputātiem pirms galīgā lasījuma teica izglītības ministrs. Viņš arī pauda gandarījumu, ka pāreju uz latviešu valodu atbalsta ne tikai valdošās koalīcijas pārstāvji.

Pret abiem likumprojektiem balsoja tikai frakcijas “Saskaņa” pārstāvji un bijušais “saskaņietis”, ārpusfrakciju deputāts Romāns Miloslavskis. Vēl vairāki deputāti, piemēram, Juris Viļums (LRA), Inguna Sudraba un Gunārs Kūtris balsojumā nepiedalījās. Visi pārējie atbalstīja pāreju uz latviešu valodu.

Balsojumu var redzēt ŠEIT

Nacionālā apvienība (NA) par nepieciešamību valsts finansētās skolās nodrošināt izglītību tikai valsts valodā runā jau vairākus gadus. Pagājušā gada oktobrī ar savu piedāvājumu šādām pārmaiņām klajā izglītības ministrs Šadurskis. Lēmumu pieņemšanas procesu pavadīja dažādu prokrievisko aktīvistu un organizāciju (Latvijas Krievu savienība, Krievu skolu atbalsta štābs u.c.) inspirētās protesta akcijas, kuras gan neguva tādu masu atbalstu kā 2004. gadā. Savukārt parlamentā “Saskaņas” pārstāvji neveiksmīgi mēģināja izmantot visus likumdošanas instrumentus, lai mainītu šo reformu vai pārceltu to uz vēlāku laiku. Tomēr visi viņu priekšlikumi Saeimā tika noraidīti.

Izglītības un zinātnes ministrijas rosinātie grozījumi nosaka mācību valodas proporcijas mazākumtautības izglītības programmās sākumskolas un pamatskolas posmā. 1.-6.klasē ne mazāk kā pusei jeb 50 procentiem mācību priekšmetu jābūt latviešu valodā, bet 7.-9.klasē valsts valodā bērniem jāapgūst ne mazāk kā 80 procenti mācību priekšmetu.

Savukārt vidusskolā paredzēta vienota vidējās izglītības programma latviešu valodā visām izglītības iestādēm, vienlaikus paredzot iespēju skolām turpināt mācīt mazākumtautību dzimto valodu un ar mazākumtautību identitāti un integrāciju Latvijas sabiedrībā saistītu mācību saturu.

Jaunās prasības attiecībā uz mācību valodu proporciju 1.-7.klasē stāsies spēkā 2019.gada 1.septembrī, 8., 10. un 11. klasē – 2020.gada 1.septembrī, savukārt 9. un 12.klasē – 2021.gada 1.septembrī.

Lai sekmētu raitāku pāreju uz mācībām latviešu valodā, paredzēti pedagogiem domāti atbalsta pasākumi. Īpašu uzmanību nepieciešams veltīt tieši pirmsskolas izglītības iestāžu pedagogu valodas prasmes pilnveidei, iepriekš komisijas sēdē akcentēja izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis.

Grozījumi paredz, ka ne vēlāk kā trīs gadus pēc reformas īstenošanas Izglītības un zinātnes ministrijai (IZM) jānodrošina pamatota, neatkarīga un uz zinātniskiem pētījumiem balstīta reformas izvērtēšana, lai noteiktu tās ietekmi uz izglītības sasniegumu kvalitāti.

Reformas pretinieki biedē, ka šāda pāreja būšot pārāk grūta mazākumtautību bērniem un skolotājiem, bet pētījuma „Valodas situācija Latvijā: 2010-2015” rezultāti liecina, ka 39 procenti Latvijas mazākumtautību jauniešu prot latviešu valodu teicami, tikpat daudzi to pārvalda labi. Tiesa 22 procenti jauniešu atzīst, ka apguvuši latviešu valodu pamatprasmes līmenī vai zina to vāji. Tāpat pētījuma dati liecina, ka lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju – apmēram 70 procenti – uzskata, ka mācību priekšmetu apguve latviešu valodā jāsāk pēc iespējas ātrāk – bērnudārzā un sākumskolā.
Likumprojekta autori un atbalstītāji uzsver, ka pāreja uz mācībām latviski ne tikai stiprinās valsts valodas lomu un sabiedrības saliedētību Latvijā, bet arī nodrošinās ikvienam bērnam Latvijā līdzvērtīgas iespējas iegūt kvalitatīvu izglītību, kas veicina 21. gadsimtā nepieciešamo zināšanu, prasmju un attieksmju apguvi.

Skaties INFOGRAFIKU, kā notiks pāreja

Pievienot komentāru

Komentāri (55)

 1. Par Kūtri un Sudrabu viss skaidrs-Saskaņas fani.Bet Viļums aizbraucis dibināt neatkarīgu Latgales Tautas republiku?

 2. Pašā apakšējā komentārā viens bulgāriski rakstošs temulis grib kaut ko slepkavot?

  • Тебя блядь, в первую очередь! Прекрати воровать чужие ники, сука! Atbildēt

   !!

 3. Cerams ka Vējoņpaps turēs stingru mugurkaulu un likumu izsludinās!

 4. Svētīgs darbiņš paveikts!

  • Kārlim ŠADURSKIM Atbildēt

   Kas ir nemiera cēlāji?
   NEMIERA CĒLĀJi ir skolotāji, pedagoģi krievu skolās, kuri neprot latviešu valodu savas apliecības līmenim, jo apliecību, visticamāk, ir nopirkuši no latviešu valodas komisijas korumpantiem par kukuli.

   Izsludini valodas zināšanu apliecību pārbaudi, pāratestāciju ja cels skandālus un nomierināsies.

   Par valodas zināšanu pārbaudi ir jāsagatavo likums vai MK noteikumi, bet vēl nevirzot, brīdināt.

   Kārli ŠADURSKI – tik vienkārša programma realizēt reformu – skolotāju valodas EKSAMINĀCIJA ?

 5. LATVIJAS REPUBLIKAS SATVERSMĒ ir teikts Valsts valoda Latvijas Republikā ir latviešu valoda. Pašvaldību skolās jau sen vajadzēja pāriet uz Latviešu valodu, jo sanāk mēs paši necienam savu SATVERSMI.
  Nevēlos, lai atkārotos situācija, ka Latviešu studēt gribētāji , tiktu apdalīti, kā tas notika,kad 90 gadu beigas, stājos augstskolā, kad no krievu skolām jaunieši tika atdalīti no latviešu jauniešiem, un viņiem tika piedotas valodas nezināšana. tāpēc mūsu valstī ir situācija, ka nerunā valsts valodā ārsti un citi profesionāļi, kas nav pieļaujams. Piemēram, ārzemnieki, kuri ir iebraukuši ir iemācijušies runāt latviski, bet tie, kas dzīvo šeit no dzimšanas brīža neuzskata par neiespējamu iemācīties valodu un pieprasa tiesības mācīties dzimtājā valodā, tas ir apsurdi.
  žēl, ka uz Simgades svētkiem, mēs savai Dzimtenei neuzdāvinājam VISAS LATVIJAS SKOLAS LATVIJĀ būtu LATVIEŠU VALODĀ.

 6. Visvairāk izbrīna barinš krievu”skolotāju”,kuru vārdu krājums knapi sasniedz Elločkas no “12 krēsliem” 30 vārdus.. daži saskanas deputāti arī ar grūtām galvām vai nepareizu žokla uzbūvi!

 7. Troļļi brēc uz nebēdu!
  Demagoģija pilnā sparā! Un neveiksmīga baidīšana!
  Pēc pusgada viss jau būs aizmirsies!
  Grafists sācis rakstīt latviski – progress!
  Pagaidām gan zem citiem nikiem!
  Gan jau.

 8. Troļļi brēc uz nebēdu!

 9. kad viņi ir ieguvuši izglītību latviešu valodā, viņi nekad nevarēs atgriezties uz Krieviju. Latvieši tie nebūs. Kad viņi aug, viņi darīs to pašu ar latviešiem. No labiem motīviem. Paši latvieši izraka savus kapus.

 10. No šodienas es ienīstu latviešus

 11. No šodienas es ienīstu latviešus

  • Ienīstu SEGREGĀCIJU Atbildēt

   Ienīstu latviešus, kuri jau 28 gadus uztur krievu bērnu SEGREGĀCIJU, viņus norobežojot no darba tirgus Latvijā, neļaujo apgūt pilnvērtīgu latviešu valodu, lai brīvi justos savā zemē. SEGREGĀCIJA – politika, kā krievu jauniešu izdzīvot no Latvijas, lai jūtas neērti un brauc projām.

   Bērni to izjūt, bet Putina naida politikas un krievu ekstrēmistu iedvesmoti, to neizprot, ka Putins grib dalīt un naodot tautības Latvijā.

   Paldies Latvijas patriotam, gudram un god;īgam, patiesam ministram Kārlims Šadurskim, Viļumam – FUI !

   Kārlis Šadurskis uzskatāms par tautas “VORŪNI”, teiktu deputāts Viļums latgaliski. Bet saka ko citu, ir naivs un prasts latgaliešu valodas naida cēlājs, lai šķeltu Latviju, ko iuerosināja tieši interfrontieši.

 12. Padomju laikā labākie bērnudārzi, skolas tika nodotas latviešu bērniem, latviešu bērni studēja latviski. Nebija piespiešanas, visi izvēlējās, kādā valodā viņam ir vieglāk mācīties. Laba cieņa pret visu tautību bērniem.
  Otrā pasaules kara laikā Salaspilī krievu bērni, ieveduši no Krievijas, jūs izsūknājāt viniem asinis, sūknēja līdz pēdējam pilienam (kad bija daudz bērnu), tad vēl dzīvojošie tika vienkārši izgāzti grāvjos.

  • Un cik nabaga mazo latviešu bērniņu nepiedzīvoja laimīgu bērnību ceļojot lopu vagonos uz mūžīgā sasaluma zemi, pateicoties sarkanajiem slepkavām no austrumiem…

   • Pirmās Latvijas laikā valstī bija arī samērā daudz mazākumtautību skolu, kur bērni apguva par valsts naudu izglītību dzimtajā valodā, kā poļu, lietuviešu, krievu, ebreju. Sanāk, ka 21 gs. Latvija ir spērusi soli atpakaļ, un kļuvusi mazāk demokrātiska…

  • Nevajag te atkārtot žīdu murgus. Sajaukusi vietu un laiku. Bet Polijā latviešu leģionāri nodedzinājuši poļu gustekņus iepriekš izēdot sirdis aknas un tt. Pastāsti tā holakausta patriotu kas te ilgstoši pa Latviju dauzās, neatceros vārdu. Nekur viņam nav tik labi, kā Latvijā.

  • Lai geji un lesbieši dara ko grib svā dzīvoklī un neviens viņus neaiztiek, lai latgalieši runā latgaliski kur grib, kur viņus saprot, jo sevišķi Latgalē, bet neesmu sastapusi nevienu latgalieti, kurš gribētu mācīt skolā bērnus latgaliešu izloksnē. Cik latgaliešum tik latgaliešu “valodā”. Man riebjas lasīt latgaliešu valodā, neko nesaprotu, kaut esmu dzimusi un augusi Latgalē.

   Latgaliešu “valodas” prasība ir naida celšana, šķelšana, tā ir Putina politika. Pareizi norādīts –
   V I L U M A M – fui, fui, fui.

   Viļums sludina “durdom”?

  • ja ”ilze” būtu mācījusies asins pārliešanas fizioloģiju tajos 40os gados no atvestajiem novārgušajiem Krievzemes bērniem,tad paklusētu. Bet tā zināšana ir laikam vāja un tad var visu – pat zaļie cilvēciņi uz mēness…

 13. uzmanieties tie triis ir sarkanie

 14. Mazliet jau sasmīdināja vienotibas sensenā “cīņa” par izglītību valstsvalodā!

  • Prekrati vorovatj chuzije niki, suka! Ne ustanu povtorjatj! You’re a thief! Stop stealing other people’s nicknames, bitch!

  • Prekrati vorovatj chuzije niki, suka! Ne ustanu povtorjatj! You’re a thief! Stop stealing other people’s nicknames, bitch!!

  • kad viņi ir ieguvuši izglītību latviešu valodā, viņi nekad nevarēs atgriezties uz Krieviju. Latvieši tie nebūs. Kad viņi aug, viņi darīs to pašu ar latviešiem. No labiem motīviem. Paši latvieši izraka savus kapus.

 15. Tie kuri balsoja -pret,pukinfiliāle un nebalsotāji kutris,serebrova,viļums droši vien cer ka tiks realizēta DDD! Pareizi-čemodan,vokzal,raša būtu bijis tas taisnīgākais celš!

  • Prekrati vorovatj chuzije niki, suka! Ne ustanu povtorjatj! You’re a thief! Stop stealing other people’s nicknames, bitch!

 16. Jocīgie , viņi to pāreju sāka jau 1994 …. un tagad ATKAL sāks ???

 17. Interfronte cieš sakāvi pēc sakāves!
  Labs darbs, kas padarīts!
  Taču daudz vēl darāmā!

 18. Vates kušķu nekaunībai nav robežu- pat sab.sat. autobusus vada mērkaķi,kuri nelieto valstsvalodu, mongoļtatāru dialektā ir tāds jēdziens-bezpriģels!

  • Здохни тварь! Чем скорее, тем лучше! Понятие интеллегентность к тебе не относится, ибо ты вор и ублюдок! Atbildēt

   Prekrati vorovatj chuzije niki, suka! Ne ustanu povtorjatj! You’re a thief! Stop stealing other people’s nicknames, bitch! I will not let you descend! Everyone will get what they deserve!

  • Prekrati vorovatj chuzije niki, suka! Ne ustanu povtorjatj! You’re a thief! Stop stealing other people’s nicknames, bitch!

 19. Beidzot! Tikai žēl, ka tik daudz laika zaudēts.

  Domāju, ka jāsper nākamais solis. Ja visiem būs jāzina valsts valoda, tad prasība zināt krievu valodu kā pirmo svešvalodu jāpasludina par neatbilstošu. Kaut gan jau krietnu laiku Latvijā pirmā svešvaloda ir EN. Prasību zināt krievu valodu var noteikt kā papildu svešvalodu.
  Būtu arī pamazām jāatsakās no padomju laikā iegūtās automātiskās reakcijas pāriet uz krievu valodu.
  Galu galā okupantiem, masveida rusifikācijas rezultātā iebraukušajiem un viņu pēctečiem ir unikāla iespēja- ja kas nepatīk, atgriezties savā dzimtenē Krievijā.

 20. … Slava un atzinumi NA, par tas pardabiskam pulem, un beidzot par so panakto un kritiski svarigako panakumu atgriezt valsts valodas primaritati aktuala un praktiska faze … !!!

  … Bet, ne jau NA izmisigais cinins par autohtonas latviesu tautas tiesibam un interesem sakas tikai ‘PARIS GADUS ATPAKAL’ , ka to sis portals viltigi megina visiem iestastit, bet, sen, sen iecen … !!!

  … Tiesam …’ briniskigs vakars’ … saliedeta (kaut piepiesti ..) latviska vide … !!!!

  … Kaut si parsteiguma saliedetiba ari paraditos 13. velesanas, visu latvisko partiju konsolidacija ap NA, un tas vai kadas citas latviskas partijas vadita koalicija … !!!

  … Mes gribam but lemeji, musu pasu zeme, pasu valsti, pasu kultura, bet ari pienemot visus tos kuri velas totali piedalities saja Ceturtaja Atmoda … !!!

  … ‘Dievs Sveti Latviju …’

  • Да чтоб вы все передохли, и вы, и все ваши идиотские политики! Atbildēt

   !

  • NA - divkosīga, nekaunīga Atbildēt

   NA 28 gadus neko nedarīja. Vienīgais Kārlis Šadurskis, neskatoties uz visiem uzbrukumiem, realizēja vlasts valodas iedibināšanu skolās.

   NA prata tikai klaigāt – “keriet zagļi”, par latviešu valodu, bet pat mazo pirksiņu nepakustināja, lai realizētu valodu politiku.

   NA ir tikai grābt no tautas, to turēt nabadzība un lādēties – “kopā ar komunistiem nesēdēsim”. Ne tikai sēž kopā, bet bučojas un kopā balso, atbalsta komunistu četrinieka varu- L< V< K< B.

 21. Brīnišķīgs vakars!

 22. Diemžēl krievu vēlētāji ar šo aktivizēsies vēlēšanās, jo viņiem jācīnās par savu mazbērnu un bērnu mazāku konkurētspēju vietējā tirgū. Nu pilnīgi ar putām uz lūpām cīnās, lai bērni noteikti būtu ne vairāk, kā logu mazgātāji, preču izvietotāji lielveikalos, krāvēji, ūdens piegādātāji. Latvieši gan domā, ka krievu bērni ir spējīgāki, nekā uzskata viņu pašu vecāki un vecvecāki

 23. Kas tos procentus izkontrolēs.. ka tik nebūs: labdēn,berni un tālāk atkal mongoļtatāru dialektā! Skatos,ka te viens terorists-nepislonis atkal nesakarīgi švepst par kaut kādu”voinu”!

  • Здохни тварь! Чем скорее, тем лучше! Atbildēt

   Prekrati vorovatj chuzije niki, suka! Ne ustanu povtorjatj! You’re a thief! Stop stealing other people’s nicknames, bitch! I will not let you descend! Everyone will get what they deserve!

 24. Manuprāt, pārejas procesu vajadzēja uzsākt jau šī gada rudenī, nevis nākošgad. Bet — labāk vēlu nekā nekad.

 25. Tas labi, ka Sudrabas kundze atkal uzskatāmi parādījusi, kam viņa patiesībā kalpo. Tāpat Kūtris un Viļums. Cerams, ka lasītāji to neaizmirsīs līdz vēlēšanām!

 26. Šmoņdurski katorgā uz jebkuru Latvijas kūdras purvu, kur notiek ražošana! Vajadzēja paiet 30 gadiem kopš neatkarības atgūšanas lai savārītu tik pretīgu putru. Tās ir saeimas agonijas!!!

 27. Aleluja! Beidzot!

 28. Поздравляю! Вот оно, официальное начало войны! Вы объявили войну нашим детям!!! Atbildēt

  Teperj ne zalujtesj za posledstvija!!!

  • Karu saviem bērniem un mazbērniem esat pieteikuši jūs paši, kur vectētiņi un vecmāmiņas ar savu senilo domāšanu piketos cīnās, lai tikai viņu bērnu konkurētspēja vietējā tirgū būtu zemāka. Nu noticiet taču vienreiz saviem bērniem, nevērtējiet viņus tik zemu – viņi ir spējīgāki, nekā jūs domājat.

   • Вот только лапшу на уши нам не надо вешать! Мы не дебилы, в отличии от ваших политиков! Это чисто насильственная ассимиляция!!! Atbildēt

    !!!

  • Vai tad Krievijā arī ir pieteikts karš mazākumtautām? Tu taču Putinu nelamāsi par to, ka Krievijā skolās mācību valoda ir tikai KRIEVU (VALSTS) valoda? Pat no slikta kaimiņa var ņemt labu piemēru.

   • Открой гугл, сука ленивая! Посмотри сам! Atbildēt

    !

    • Pirmkārt , NE-LA-MĀ-JIES! Esi pieklājīgs, tu pārstāvi kulturas nesēju tautu! Ir atšķirība- mācības notiek valodā X un -tiek mācīta valoda X! Ja mazākumtautu bērni Krievijā mācītos tatāru, udmurtu, čuvašu un daudzās citās valodās, tad viņi nespētu turpināt studijas Maskavas augstskolās Vai tu tici, ka Krievijā tiek drukātas mācību grāmatas vairāk par simtu valodās? Gribētu redzēt matemātikas, ķīmijas, fizikas mācību grāmatas 11 klasei visās mazākumtautu valodās.

     • А по другому до вас не доходит! Ты на других посмотри, они лучше, что ли?!

      !

Draugiem Facebook Twitter Google+