×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.7°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
2. oktobris, 2016
Drukāt

Deputāti nevar pagūt iedziļināties sarežģītās lietās, tāpēc veidos īpašu biroju (47)

Foto: Reinis Inkēns, Saeimas Administrācija Foto: Reinis Inkēns, Saeimas Administrācija

Saeimas sēžu vērotāji noteikti būs ievērojuši, ka viskarstākās un garākās debates parlamentā ir par jautājumiem – alkohola aprite, medības un makšķerēšana, dažādi nacionāli jautājumi un vēstures izpratnes atšķirības. Šīs lietas deputātiem ir saprotamas un par tām viņiem ir vienmēr savs viedoklis. Savukārt tādi specifiski jautājumi, piemēram, par finanšu disciplīnu, tiek pieņemti tikpat kā bez debatēm. Tādēļ arvien biežāk tiek spriests par nepieciešamību izveidot parlamentā jaunu institūciju, kas šīs sarežģītās un politiķiem garlaicīgās (bet ne mazāk svarīgās) lietas deputātiem izskaidrotu saprotamā valodā.

Par šāda pētniecības un analīzes biroja nepieciešamību dažādi eksperti un politiķi runā jau vairākus gadus. Tā mērķis būtu sniegt atbalstu likumdevējam lēmumu pieņemšanas procesā, prognozējot Saeimas izskatāmo likumprojektu pieņemšanas sekas, kā arī analizējot jau spēkā esošo likumu darbību. Zināmā mērā līdzīgas funkcijas pašlaik veic Saeimas Juridiskais birojs, likumprojektu sekas analizē pašas ministrijas, Pārresoru koordinācijas centrs, Nacionālā trīspusējās sadarbības padome, Valsts sekretāru sanāksme. Tomēr Saeimā nostiprinājies uzskats, ka parlamentam nepieciešama sava atsevišķa iestāde, jo ministriju veiktajai analīzei (par šo pašu ministriju gatavotiem likumprojektiem) ne vienmēr varot uzticēties. Savukārt Saeimas Juridiskais birojs vērtējot tikai izskatāmo likumu atbilstību Satversmei un citiem normatīvajiem aktiem, bet neveicot padziļinātu analīzi par to finansiālo ietekmi un citām sekām.

Uz šāda biroja nepieciešamību Latvijas parlamentā norādīts arī OECD pētījumos par ilgtspējīgas pārvaldības rādītājiem. “Saeima ir spiesta paļauties uz izpildvaras sniegumu bez iespējas to kontrolēt, apstrīdēt vai veidot zināšanās balstītu dialogu,” secināts vienā no šiem pētījumiem. Saeimas analītiskā dienesta nepieciešamība aktualizēta arī Zolitūdes traģēdijas parlamentārās izmeklēšanas komisijas galaziņojumos.

Līdzīgas institūcijas jau darbojas citu Eiropas valstu parlamentos. Piemēram, Zviedrijā kopš 2002. gada strādā parlamenta Novērtēšanas un izpētes vienība astoņu cilvēku sastāvā, kas palīdz Riksdāga komitejām izvērtēt pieņemtos likumus. Šveicē jau kopš 1992. gada izveidota līdzīga struktūrvienība Federālās asamblejas pakalpojumu departamentā. Lielbritānijā kopš 2002. gada Lordu palātā un Apakšpalātā izveidota struktūrvienība ar vidēji 18 – 20 politiski neitrāliem darbiniekiem. Arī mūsu kaimiņi izveidojuši līdzīgas iestādes. Lietuvas Seima Pētniecības nodaļa galvenokārt fokusējas uz sākotnējās ietekmes analīzi (ex ante jeb pirmspieņemšanas analīze). Savukārt pēc normatīvo aktu pieņemšanas to kvalitāti un sekas vērtē Tieslietu ministrija. Igaunijā Pētniecības departaments sniedz padomus parlamentāriešiem un izstrādā pētījumus sadarbībā ar citām iestādēm.

Saeimas administrācijas izstrādāts projekts paredz, ka Latvijā, ņemot vērā ierobežotos resursus, pētnieciskais birojs primāri nodarbotos ar pirmspieņemšanas analīzi. Šādam birojam būs nepieciešams vadītājs, kura mēnešalga saskaņā ar vienoto atalgojuma sistēmu svārstītos no 1584 līdz 2264 eiro. Savukārt darbiniekiem atalgojums plānots no 1253 līdz 1917 eiro. Tāpat Saeimas budžetā vajadzēs atrast līdzekļus telpu iekārtošanai, tehniskajam nodrošinājumam un daudzām citām jaunā biroja vajadzībām. Par iespējamo darbinieku skaitu gan pagaidām nav skaidrības, bet vismaz vienu varētu pārcelt no Eiropas lietu komisijas, kur uz prezidentūras laiku tika palielināts konsultantu skaits.

Saeimas Ilgtspējīgās attīstības komisijas priekšsēdētāja Laimdota Straujuma (“Vienotība”) atzinīgi vērtēja šāda biroja izveidi. “Deputāti vienkārši nevar pagūt iedziļināties visās sarežģītajās lietās, piemēram, par finanšu tirgu, tādēļ būtu nepieciešams kāds, kas var saprotami paskaidrot, kādas sekas būs katram likumprojektam tā pieņemšanas gadījumā,” teica L. Straujuma. Viņa arī norādīja, ka nevajadzētu šo biroju apkraut ar tehniskiem ikdienas darbiem, kā tas kļūdaini izdarīts ar Pārresoru koordinācijas centru, kuram tādēļ vairs neatliekot resursu analītiskajam darbam.

Pievienot komentāru

Komentāri (47)

 1. Deputāti negrib strādāt un iedziļināties sabiedrības interesēs.Deputātiem vasarā ir 2 mēneši brīva laika,Ziemas brīvdienas un vēl kādas nekādas brīvdienas.Interesanti gan pa kuru laiku tie apmeklē dažādus kultūras pasākumus.Un tagad pasakiet lūdzu cik dienas gadā deputāti strādā?Ja nevari izpildīt darbu,tad esi slikts deputāts,ej meklē sev piemērotu darbu un nelien deputātos.

 2. Straujumai nepiekrītu Atbildēt

  Nevis biroju,bet Latvijas pilsoņus nevajag apkraut ar pilnīgi nevajadzīgu izdevumu nastu-sākot jau ar Saeimas ģenerālsekretāri!

 3. Vēlēšanu sistēma jāmaina! Atbildēt

  Varētu vēl domāt,ka par izskatāmajiem jautājumiem viņiem tiek paziņots tikai pusstundu pirms Saeimas sēdes!Drīzāk jau viņi nemaz necenšas iedziļināties izskatāmajā jautājumā,jo saskaņā ar Satversmi,nemaz nav atsaucāmi,pat ja savu,kā tautas pārstāvju,pilnvaru laikā ne reizi nebalsotu un nepiedalītos debatēs!

 4. Deputāti, ņemot vērā šo kontingentu, kas tiek ievēlēti, dažkārt nav spējīgi saprast likumprojektu jēgu, bet diemžēl arī pat to necenšas darīt, jo lielai daļai patīk populistiski pabļaustīties.

 5. bet kāpēc ne? No katras ministrijas noņem vienu zinošu cilvēku un saliek šitajā jaunajā komisijā. Lēti un labi. Un par priekšsēdi arī kādu n-to komisiju, padomju, biroju priekšnieku. Un ne kapeikas no budžeta.

 6. Vispirms likvidēsim nevajadzīgo Saeimas ģenerālsekretāra amatu un samazināsim deputātu skaitu!

 7. Ko nevar celt,to nevar nest Atbildēt

  Nav jāuzņemas darīt to,ko nespēj! Saeima nav bērnudārzs!

 8. Nevar bezgalīgi veidot un dibināt! Atbildēt

  Ja jau sekojam Igaunijas,Šveices,Zviedrijas un Lielbritānijas piemēram,tad(ņemot vērā ierobežotos resursus) kaut ko vajadzētu arī samazināt! Piemēram,ministriju un tajās strādājošo ierēdņu skaits minētajās valstīs ir mazāks nekā Latvijā!

 9. Steiga vajadzīga tikai blusas ķerot Atbildēt

  Bet kāpēc tad deputāti tiek tā steidzināti,ka nepagūst pat iedziļināties visās sarežģītajās lietās!???

 10. Ja kāds nepilsonis Latvijā noziedzies, viņš nav jāsauc par latvieti !
  Krievijā ir krievu nācija, ASV ir amerikāņu un Latvijā ir latviešu, lai kā īpašajiem “ruskojazičnijem”, negribētos. Latvijas pilsonis, krievs Latvijā ir latvietis tāpat kā polis, ukrainis, lietuvietis utt.

 11. Ja deputāti neko nejēdz samazināt viņiem algas. Par tīru apģērbu un sakārtotu frizūru pietiks ar 1000 eoiro mēnesī, Nezināšana neatbrīvo no atbildības, kur valsts ir novesta, cietumā pusei vieta.

 12. Es nesaprotu kāpēc mums vispārībā ir vajadzīgi 100 deputāi,ja neskaita ka katrram ir vēl pa 3.palīgiem ,un neko viņi nevar,nedzird,neredz un galvenai neko nesaprot. Un nu vēl izgudrojuši savu čomu iebīdīšanu kaut kā juridiskā komisija,te jau no dusmām mati stāvus ceļas.Ja neko nevar lai atstāj darbu un ie lasīt akmeņus no lauka ,jo tur nekas nav jāzin ,tikai jākustās ja maz to vēl var.

 13. Un tas moments, ka lieku komentāra rakstīšana šeit noteikti kaut ko izmainīs. Tauta māk tikai sūdzēties! 🙂 Bet rīkoties ne sūda nemāk. Visi gudri, visi visu zina, bet sēž mājās un kājstarpi kasa. 🙂

 14. Šausmas. Ir Juridiskais birojs vai pārvalde, ir “speciālistu” – palīgu vesela armija, vai katram pa trīs(?) un vēl veidos. Tā būs “hana”visiem likumiem, jo tur “strādās”sponsori, plūdīs naudiņš no miljonāriem, kas taisa politiku pēc pasūtījuma, TM Maksātnespējnieku administratori un visādi citādi īpašumu sagrābēji un uzpircēji, piepircēji. Un deputātu darbs komisijās, kas jau ir aplama nostādne, ka par to saņem papildus naudiš.
  Skaista dzīve Latvijā.

 15. Ja varam ticēt savulaik sociālajos tīklos publicētai informācijai,ka deputāti 2012.gada VIDĒJI NEDĒĻĀ nostrādājuši 4,5 !!!!!!! stundas !!!!!!!,tad arī var saprast,ka nespēj iedziļināties – -nabadziņi pārstrādājušies………Nav pamata domāt,ka tagad viņi strādā vairāk.

 16. Janis J.Dimants, Jr., M.D. Atbildēt

  Ko vini var visparigi ?

 17. vai tiesam vini ir drosi par sevi nu nu lidz laikam asinis lis

 18. Straujuma,jau apzaga Tautu,ar savu liekezu bandu-Saucot tos par konsultantiem.Lielaka dala, no viniem neko nesajedz.

 19. Mūrnieces valdīšanas darba augļi: ievēlēts Generalissimuss ,tagad vissvisādi biroji ar milzīgām algām . kādas jau palielinātas visiem deputātiem. Un tas viss no tautas naudas. Kam tas simtnieks vajadzīgs, ja paši neko nejēdz? Nacionāļu rūpes par tautu.

 20. No A.Kaimina nospikots…

 21. Bļāviens,piedodiet par izteicienu!
  Mūsu 100 gudrajām galvām jau ir katram pa divām gudrām galvām,t.i.,praktiski mums ir 300 liekēži,bet viņiem vēl vajag padomdevējus!Nesaprotu,kā tādi oluhi vispār ir tikuši tālāk par savu dzimto viensētu!

 22. Negribas ticēt,ka deputātiem ir tik ierobežotas prāta spējas,ka jebkuras sarežģītākas (viņu izpratnē) problēmas risināšanai ikreiz jādibina dažādu padomdevēju kantori. Visdrīzāk tā ir prasta metode,kā nokāst sev kādu lieku eirīti. Kā teicis reiz dzejnieks:”Ko nevar ar varu,to paņem ar viltu”. To papildus 20000 eiro, acīmredzot, par maz.

 23. Birojs uz biroja,tad vēl birojs uz biroja,plus vēl viens birojs un pašā augšā ofiss!!! Piramīda! Kā nosauksim? (Heopsa,Maslova vārdā jau ir!)

 24. ja depu†ā†i nevar iedziļināties sarežģītās lietās, lai strādā vienkāršākus darbus, par provi par šinderiem!

 25. lai tie deputāti darba laikā nenodarbojas ar blakus lietām, bet lai domā ko darīt, acīmredzot naudas viņiem ir, ko atkal algot vairākus lēmējus, bet priekš cita naudas nav…

 26. Un to sauc par štatu samazināšanu, kuru ļoti pārliecinoši solīja Kučinskis. Jā, ko tu muļķis sapratīsi no gudru cilvēku padarīšanām!

 27. Ir nu gan mazspējīgi deputāti.Katram nu pie pakaļas vajag savu biroju ar vēl neskaitāmiem cilvēkiem, kuriem galvas būtu gudrākas par mūsu deputātiņu pārkarsušajām galviņām. Protams aldziņas ar vairākām nullēm no mūsu kabatām. Tauta, strādājiet neskaitāmās darba vietās un maksājiet nodokļus, lai visus biroju birojus var uzturēt!

 28. Atlaist Saeimu! Saeimā ne vairāk par 50 deputātiem-profesionāļiem,kas savu prot darīt un saprot ko dara.
  Šodien deputāti prot saeimā tikai gulēt un no iztraucēta miega nesaprot ,kas notiek un par ko ir runa.Palīgi gulēšanā aŗi nav vajadzīgi. Šo īpašo palīgu algu būtu lietderīgi novirzīt medīcīnai.
  Varbūt pienāks kādreiz tā diena un stunda,kad valsti vadīs izglītoti speciālisti savā jomā,
  Amatieru teātris ir piegriezies.

 29. Fiziski nekustoties un rijot treknu edienu smadzenu darbiba apstajas . Pliek tikai instigti – est , dzet un kakat .

 30. nabaga poli tautas 40miljoni a valstsviru 100

 31. Nav laika,jo jāiedziļinās savās kabatās!

 32. Atlaist saeimu,ja jau paši atīst,ka nav spējīgi saprast likumdošanas jēgu.
  Saeimā jābūt ne vairāk kā 50 deputātiem -profesionāļiem,kas ir spējīgi strādāt nevis gulēt.Kam vajadzīgi palīgi?????Kuri tāpat nekā nejēdz.
  Ja jau Valsts pārvāldē jāsamazina darbinieku skaits, tad tā ir saeima .
  Cerēsim ,ka pienāks reiz laiks,ka valsti vadīs profesionāļi nevis amatieri.
  Kaut gan cerība ir muļķu mierinājums:)) Piegriezies tas amatieru teātris!!!!

 33. Ak tad “vēstures izpratne,” socioloģija, reliģija, politoloģija netiek uzskatītas par zinību laukiem un katrs deputāts var maut kā viņam/viņai patīk!? Jo, redziett, šīs zinības nesagādā nekādas problēmas Saeimas runas vīriem. 🙂 Ģirts Zvirbulis raksta stulbumu! Tas ir idiotisms! Mūsu deputāti mūk kā žīds no krusta, ja tiek palūgts izskaidrot, pamatot savu redzējumu ar zinībām no socioloģijas, filosofijas, reliģijas mācībām. Proti, – Saeimā ievēlētājiem ir vajadzīgs zinātnieku padoms visās zinātnes jomās! Tātad, kamēr tautas izvēlētie nelūkos padomu pie zinātnes – nekas neminīsies un nekas nenotiks uz labo pusi. punkts!

 34. Apdzīsim treknos gadus!

 35. Visu varu Padomēm! Atbildēt

  Bez Ģenerālsekretāres,Saeimā vēl nepieciešama valde un padome!

 36. Samazina skolas,likvidē slimnīcas,palielina nodokļus,bet kad samazinās deputātu un ministru skaitu?!
  Saņemot neadekvāti lielas algas,tiem ir aizkaļķojušās smadzenes,paši neko izdomāt nevar,nepieciešami neskaitāmi padomdevēji,arī kuri saņem lielas algas!Kāpēc ir tādi ministri,kuri paši nespēj neko lemt bez padomdevēja?Neprofesiolināte saeimā novedusi Latviju bezdibeņa malā!

 37. Strādājot valdēs un padomēs,nevar visu pagūt!

 38. Vēlams katram “tautas kalpam”-tāpat kā bēglim- piekomandēt kādu mentoru,lai jau izskaidro visu kas darāms un kas varbūt nav jādara.Citādi ievēlam cilvēkus galīgi nesagatavotus tādai dzīvei un tad brīnāmies,ka Lietuva un Igaunija var ,bet mēs pinamies kā vistas pa pakulām.Kamēr apgūst jau tās algas un kompensācijas ,arī kāds laiciņš paiet pa kuru laiku tad var muļķoties ar kaut kādu likumu pieņemšanu-nobalso visu,ko valdība liek priekšā.Runā jau gan,ka tieši Saeima esot likumdevēja,bet praksē vis tā neizskatās.

 39. Skatīsimies racionāli – šada biroja izveidošana varētu nodrošināt labi apmaksātas darba vietas “caurkritušajiem” Saeimas deputātiem nākošajās vēlēšanās.

 40. Varbūt ir vērts likumdošanas praksi nevis bezjēgā paplašināt, bet ierobežot, veidot vienkāršāku, saprātīgāku? Patlaban valdošā doma – ir likums, būs cērpamie, atgādina tos laikus, kad bija 58. pants un neko citu nevajadzēja. Drīz, pamostoties, zvanīsim juristam, lai sastāda dienas plānu, lai ko nepārkāptu, neaizvainotu vai neizdarītu vēl ko… Totalitārisms. Bez ierunām.

 41. Tas vēlreiz apliecina 100 dunduku dīko sēdēšanu,nodokļus no manis negaidiet…

 42. Ko tad palīgi dara , deputātiem pakaļas slauka? Deputātiem pašiem ir jāmācās, ir lielā Gaismaspils, ir augstskolas, ir ministrijas -viss viņu rīcībā. Laika viņiem pietiek un algas arī pietiekoši lielas lai apmaksātu savas mācības. Vai mēs algu maksājam viņiem par sēdēšanu, par lētu pusdienošanu Saeimas ēdnīcā. Deputātiem pirms amata pildīšanas vajadzētu kārtot eksāmenus par visām valsts uztutrēšanas, lietderības, atbildības, finansēšanas jautājumiem.

Draugiem Facebook Twitter Google+