×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
13. novembris, 2014
Drukāt

Saeimā izveido “Citadeles” darījuma parlamentārās izmeklēšanas komisiju (4)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Saeimas deputāti ceturtdien vienbalsīgi nolēma izveidot parlamentārās izmeklēšanas komisiju bankas “Citadele” pārdošanas darījuma izmeklēšanai, aģentūra BNS uzzināja parlamentā.

Lēmumprojekts par parlamentārās izmeklēšanas komisijas izveidi paredz, ka tai būtu jāizmeklē 75% bankas “Citadele” akciju pārdošanas procesa atklātība un virzība, pārdošanas cenas un tālākpārdošanas aizlieguma termiņa noteikšanas kritēriji, pārdošanas līguma noteikumi un citi aspekti.

Partijas “No sirds Latvijai” pārstāve Inguna Sudraba vērsa uzmanību, ka “Citadeles” pārdošanas sasteigtais, haotiskais process un neskaidrie līguma nosacījumi, pēkšņā amatpersonu nomaiņa, tikpat ātra rezervistu atrašana, nevēlēšanās informēt sabiedrību neliecina par darbošanos sabiedrības interesēs un labas pārvaldības principiem.

“Šobrīd ir noslēgts bankas pārdošanas līgums, un lauzt to nav iespējams. Bet mums ir jāspēj sabiedrībai atbildēt uz jautājumu: “Vai tas bija sabiedrības interesēs un vai valdība rīkojās ar nodokļu maksātāju īpašumu kā krietns un rūpīgs saimnieks?”” pauda deputāte.

Savukārt “Vienotības” deputāts Kārlis Šadurskis akcentēja, ka no 19 parlamentārajām komisijām, kas darbojušās no 5. līdz 11.Saeimai, nevienai nav bijis rezultāta, tikai “iztērētā nodokļu maksātāju nauda un konsultantu darbs”. Viņš norādīja, ka ir arī citas darba metodes, piemēram, likumprojektu vai jautājumu iesniegšana Ministru prezidentei.

“Parlamentārās izmeklēšanas komisijas ir brīnišķīgs veids, kā pievērst sev uzmanību. (..) Tā ir papildu publicitāte, un es jūtu, ka opozīcija tiešām ir konstruktīva un labi spēj strādāt,” sacīja Šadurskis.

Komisijai būs jāpievērš uzmanība tam, cik aktīva un savlaicīga Latvija bija sarunās ar Eiropas Komisiju, kā arī to, vai tas bija valsts interesēs, uzskata deputāts Ilmārs Latkovskis (NA).

Komisijas izveidi rosināja opozīcijā esošā partija “Saskaņa”, kuras pārstāvis Saeimas deputāts Andrejs Elksniņš iepriekš paudis viedokli, ka valdībai steigā pārdodot banku “Citadele”, ir radīti nosacījumi, kad Latvijas valsts nespēj ietekmēt bankas pārdošanas cenu, proti, valsts var nesaņemt pat jau iepriekš izskanējušos 74 miljonus eiro. Viņaprāt, tas pastiprina aizdomas par korupciju darījumā.

Jau ziņots, ka bankas “Citadele” valstij piederošās akcijas 12 starptautisku investoru grupa un “Ripplewood Advisors LLC” iegādājas par 74 miljoniem eiro.

Atbilstoši darījuma nosacījumiem jaunie bankas investori un līdzšinējais akcionārs Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka (ERAB) palielinās bankas kapitālu par 10 miljoniem eiro. Darījums noslēgsies 2015.gada pirmajā ceturksnī, kad tiks saņemts atbilstošu uzraudzības iestāžu apstiprinājums.

Pārdošanas cena var mainīties atkarībā no bankas darbības rādītājiem līdz 2014.gada beigām, salīdzinot ar plānotajiem rādītājiem. Tāpēc galīgā cena tiks noteikta 2015.gada pirmajā ceturksnī. Visi ieguvumi no iespējamās cenas korekcijas tiks ieguldīti bankas kapitālā. Pēc darījuma noslēgšanas “Ripplewood” piederēs 22,4% akciju, bet pārējiem investoriem 52,6% bankas akciju.

Banka “Citadele” dibināta 2010.gada 30.jūnijā, bet patstāvīgu darbību sāka 2010.gada 1.augustā, kad beidzās “Parex bankas” operacionālās sadalīšanas process. Valdība 2010.gada martā pieņēma lēmumu par “Parex bankas” restrukturizācijas modeli, nodalot daļu aktīvu jaunā bankā. Atbilstoši restrukturizācijas modelim no “Parex bankas” tika izdalīta daļa aktīvu un izveidota jauna banka – ” Citadele”, bet “Parex banka” sāka darbību kā risinājumu banka, vienlaicīgi pārtraucot sniegt klasiskos banku pakalpojumus.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Cik man ir zināms, Sudraba ir bijusi savā augstā amatā visus laikus pa kuriem sākusies un beigusies Pareksbankas ģeniāla darbība. Sakarā ar to rodās jautājums, kādus pasākumus viņa ir ierosinājusi lūkojoties uz šo visu, kā sacija Godmanis, dramatisku situāciju? Luga ir beigusies, visi aplaudē, Godmanis smaida un miers.

  2. Vai iepriekšējās parlamentārās izmeklēšanas komisijas ir atklājušas ko vairāk, kā tikai Saeimas kases atrašanās vietu?

  3. Banka,kas deviņos mēnešos ir nopelnījusi 23 miljonus tiek pārdota par 73 miljoniem un tagad pārdevēji pārbaudīs,izmeklēs paši savu noziegumu.

  4. Vai tad Saeimai nav VIENOTI jāstrādā tautas labā? Viena daļa Saeimas ( pozīcija) to banku par sviestmaizi pārdos, bet otra Saeimas daļa ( opozīcija) taisīs tai pārdošanai izmeklēšanas komisiju, lai arī sev ko nopelnītu. Kāpēc es tā saku? Tāpēc, ka NEVIENA no līdz šim dibinātajām Saeimas izmaklēšanas vai izpētes komisijām nav devusi nekādu reālu labumu vai panākusi kādas pozitīvas izmaiņas . Tik vien kā valsts naudiņa aiziet šādu komisiju algošanai. Jā un vēl ar šādu komisiju dibināšanu var imitēt darbošanos un celt savu reitingu tautā.

Draugiem Facebook Twitter Google+