Mobilā versija
+4.0°C
Vitauts, Smuidra, Smuidris
Pirmdiena, 20. februāris, 2017
4. februāris, 2015
Drukāt

Saeima varētu sākt skatīt likumprojektus par “nolikto atslēgu” principu

Foto: LETAFoto: LETA

Saeima jau rīt varētu lemt par vairāku likumprojektu nodošanu izskatīšanai parlamenta komisijās, lai ieviestu “nolikto atslēgu” principu kā izvēles iespēju hipotekārā kredīta ņēmējam.

Paredzēts, ka deputātiem būs jālemj par šo likumprojektu iekļaušanu sēdes darba kārtībā un tad arī jālemj par nodošanu komisijām. Plānots, ka izskatīšanai tiks iesniegti grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, Maksātnespējas likumā, kā arī likumos par iedzīvotāju ienākuma nodokli un uzņēmumu ienākuma nodokli.

Likumprojektos paredzēts iekļaut Latvijas Bankas priekšlikumus, kas pirmdien pārrunāti koalīcijas partneru sanāksmē. Plānots, ka šos likumprojektus parlamentā iesniegs koalīcijas pārstāvji.

Jau ziņots, ka Saeima 2014. gada decembrī otrajā, galīgajā, lasījumā pieņēma grozījumus Maksātnespējas likumā, kas nosaka līdz 2015. gada 1. martam pārcelt “nolikto atslēgu” principa ieviešanu.

Šos grozījumus asi kritizēja bankas, paziņojot, ka tie sadārdzinās kredītus un to dēļ komercbankas vairs nevēloties iesaistīties valsts iecerētajā atbalsta programmā mājokļa iegādei ģimenēm ar bērniem. Valsts prezidents šo likumu izsludināja, tomēr neraksturīgi asi kritizēja pieņemtās izmaiņas un aicināja meklēt risinājumus, kas jāizdara līdz 2015. gada sākumam.

Arī valdošās koalīcijas politiķi pauduši, ka nepieciešams strādāt pie likuma grozījumiem, lai šo banku un Valsts prezidenta Andra Bērziņa asi kritizēto principu padarītu no obligāta par izvēles iespēju.

Šomēnes Latvijas Banka vēstulē Saeimai rosinājusi papildināt regulējumu par kredītiem, kuru atmaksa nodrošināta ar nekustamā īpašuma hipotēku, nosakot, ka kredīta devējs un patērētājs kredīta līgumā drīkst skaidri vienoties, ka pietiek ar nodrošinājuma nodošanu kredīta devējam, lai atmaksātu kredītu.

Tāpat Latvijas Banka rosina noteikt, ka kredīta devējam pēc patērētāja aizdevuma pieprasījuma saņemšanas ir jāpiedāvā divi kredīta līguma projekti, no kuriem viens paredz, ka pietiek ar nodrošinājuma nodošanu kredīta devējam, lai atmaksātu kredītu, savukārt otrs paredz pilnu patērētāja atbildību par aizdevuma atmaksu. Kredīta devējam būtu tiesības piemērot katram no kredīta līguma projektiem atšķirīgus noteikumus.

Līdz ar to no Maksātnespējas likuma būtu jāsvītro norma par “nolikto atslēgu” principu, uzskata Latvijas Banka. Vēl deputātiem izteikts priekšlikums veikt izmaiņas saistībā ar fiziskās personas saistību dzēšanas plānu. Proti, tiek piedāvāts mainīt parādsaistību summas, nosakot termiņus fiziskās personas maksātnespējas procesam.

Pievienot komentāru

Rīgā restaurēta baznīca, muzeji un tapis Saieta namsRaiņa dzīvokli atjauno pēc fotoattēliem un filmētiem materiāliem
Lauksaimniekiem valsts subsīdijās šogad būs pieejami 8,7 miljoni eiroLauksaimniekiem valsts budžeta programmā "Valsts atbalsts lauksaimniecībai un lauku attīstībai" šogad būs pieejami 8 723 490 eiro, paredz noteikumi "Par valsts atbalstu lauksaimniecībai", kurus plānots skatīt nākamajā valdības sēdē 21. februārī.
Dabasgāzes tirgu atvērs pēc diviem mēnešiem. Ar ko jārēķinās patērētājiem? (13)Būs vēl citi bez "Latvijas Gāzes": Šaubu par gāzes tirgus atvēršanu nav
Pasaulē
Latvija ekonomiskās brīvības reitingā pakāpusies uz 20.vietu (2) Latvija pasaules ekonomiskās brīvības reitingā šogad ir pakāpusies uz 20.vietu no 36.vietas pērn, bet joprojām atpaliek no Igaunijas un Lietuvas.
Draugiem Facebook Twitter Google+