×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.0°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
20. maijs, 2015
Drukāt

Saeimā konceptuāli atbalsta izdienas pensijas skolotājiem (2)

Foto-ShutterstockFoto-Shutterstock

Ar balsu vairākumu Saeimas Sociālo un darba lietu komisija trešdien pirmajā lasījumā konceptuāli atbalstīja likumprojektu par izdienas pensijām trim skolotāju grupām.

Par izdienas pensiju ieviešanu speciālās izglītības, sporta un pirmsskolas pedagogiem bija pieci deputāti no Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) un opozīcijā esošās partijas “Saskaņa”. Pret balsoja divi “Vienotības” pārstāvji, savukārt divi parlamentārieši – Mārtiņš Šics no Latvijas Reģionu apvienības (LRA) un Einārs Cilinskis no Nacionālās apvienības (NA) – balsojumā atturējās.

Deputāts Romualds Ražuks (“Vienotība”), pamatojot savu balsojumu, sacīja, ka komisijas lēmums ir nepareizs. “Komisija rīkojas bezatbildīgi, es varu izteikt tikai savu nožēlu. Pirmkārt, tas ir kļūdains lēmums, otrkārt, mēs gribam iebāzt galvu smiltīs,” viņš teica.

Parlamentārietis uzskata, ka izdienas pensijas vispirms jāpiešķir tām nozarēm, kurās ir strādājošo trūkums, jo smagā darba dēļ rodas veselības problēmas. Deputāts norādīja, ka līdz ar komisijas lēmumu arī mediķi ir tiesīgi pretendēt uz izdienas pensijām.

Arī otrs “Vienotības” pārstāvis Hosams Abu Meri vērsa uzmanību uz to, ka izdienas pensijas ir vajadzīgas medicīnas darbiniekiem. Viņš piebilda, ka ir jauns politiķis un nav sapratis, kādēļ likumprojekts tika pieņemts, balsojot ZZS kopā ar “Saskaņu”. “Es uzskatu, ka tas ir nepareizi,” komisijas lēmumu komentēja Abu Meri.

Savukārt Šics pauda, ka nevar atbalstīt izdienas pensiju piešķiršanu trim skolotāju grupām laikā, kad nav pieņemta kopīga izdienas pensiju koncepcija un kritēriji, kurām grupām tās tiek novirzītas. Deputāts sacīja, ka ciena pedagogus, tomēr arī citās profesijās jābūt izdienas pensijām, piemēram aviācijas vadībā un elektroenerģijas sektorā strādājošajiem, kā arī ārstiem.

Bet ZZS pārstāvji Andris Bērziņš un Aija Barča oponēja likumprojekta pretiniekiem, uzsverot, ka izdienas pensijām maisa gals jau sen esot vaļā un ir pieņemti vairāki likumi, kā arī gatavoti jauni likumprojekti.

Likumprojektu sagatavojusi ZZS. Pret likuma virzību iebildusi Finanšu ministrija.

Iepriekš atbalstu izdienas pensiju ieviešanai trim pedagogu grupām konceptuāli atbalstīja arī Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija. Bet Saeimas Sociālās un darba lietu komisija nolēma pieprasīt oficiālus atzinumus par likumprojektu no Finanšu ministrijas, Labklājības ministrijas un Izglītības un zinātnes ministrijas.

Projekts paredz, ka uz izdienas pensiju varēs pretendēt no 60 gadu vecuma ar 30 gadu darba stāžu. Aprēķini par provizorisko skaitu, kas varētu pieteikties uz izdienas pensijām, liecina, ka 2016.gadā tam būtu nepieciešami 435 tūkstoši, bet nākamajos gados – ap pusmiljonu eiro.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Populisti draugi ZZS un SC. Acīmredzams.

  2. visiem budžetniekiem vajag izdienas pensijas – re no kura gala kremlini rok.

Draugiem Facebook Twitter Google+