×
Mobilā versija
Brīdinājums +2°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
29. janvāris, 2015
Drukāt

Saeima konceptuāli atbalsta kriminālatbildību par dalību bruņotā konfliktā ārzemēs (8)

Foto - LETAFoto - LETA

Saeima ceturtdien pauda konceptuālu atbalstu Krimināllikuma grozījumiem, kas paredz ieviest kriminālatbildību par prettiesisku piedalīšanos bruņotā konfliktā, par bruņota konflikta finansēšanu, kā arī vervēšanu, apmācīšanu un nosūtīšanu bruņotam konfliktam.

Likumprojekts saskaņā ar atbildīgās Juridiskās komisijas lūgumu tiks virzīts steidzamības kārtā. Galīgajā lasījumā likuma grozījumus plānots skatīt šī gada 12.februārī, informē Saeimas Preses dienestā.

Prettiesiska piedalīšanās bruņotā konfliktā šī likuma izpratnē ir aktīva piedalīšanās ārpus Latvijas teritorijas notiekošā bruņotā konfliktā, kas vērsts pret valsts teritoriālo neaizskaramību vai politisko neatkarību, vai citādi ir pretrunā Latvijai saistošām starptautiskajām tiesībām. Par šādām darbībām paredzēta brīvības atņemšana uz laiku līdz 10 gadiem ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem. Tāds pats sods paredzēts arī par bruņota konflikta finansēšanu.

Šo likuma pantu varēs piemērot arī gadījumos, kad persona fiziski neatrodas konflikta valstī, bet, piemēram, Latvijā, un vienlaikus attālināti veic darbības, ko var traktēt kā aktīvu piedalīšanos bruņotā konfliktā, skaidro Saeimā.

Patlaban nav tiesiska pamata ierobežot pārvietošanās brīvību un saukt pie atbildības personas, kuras aktīvi piedalās ārvalstīs notiekošos bruņotos konfliktos, norāda likumprojekta autori. Ja kļūst zināms, ka persona plāno iesaistīties šādā konfliktā ārvalstīs, ar viņu var veikt vien preventīvas pārrunas, taču nav efektīvu instrumentu, lai novērstu izceļošanu.

Piedalīšanās ārvalstīs notiekošā bruņotā konfliktā, sevišķi gadījumos, kad tā saistāma ar dalību nekonvencionālos bruņotajos spēkos vai paramilitārās grupās, liecina par būtiskiem apdraudējumiem civiliedzīvotājiem un starptautiskajam mieram kopumā, ko apliecina arī konflikta eskalācija Ukrainā. No Latvijas ārējās drošības viedokļa ir būtiski nepieļaut valstspiederīgo iesaisti konfliktā kā tādu, uzsvērts likumprojekta anotācijā.

Likumprojekta autori norādījuši, ka pie līdzīga tiesiskā regulējuma izveides strādā arī vairākas citas Eiropas valstis.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. attālināti mēs visi piedalamies konfliktā Afganistānā, ar savu bezdarbību veicot darbību ( klusēšana ir piekrišana= darbība)
  bruņotam konfliktam. Likumam jābūt skaidram un saprotamam

 2. Un protams sodit visis misijas ,kas ir veiktas amisu uzdevumaa. Tad ta sanak pec logikas.,ka vispar karu var atskirt kurs labs ,kurs slikts.

 3. Kada latvijai ,dala ,ka cilveki pelna naudu svesas zemeees un ka to pieradis ? Ar fotografiju feisbuka , ka esi bijis ekskursija karstaja punkta un panemis roka automati ,lai nofotografetos? Jeb ka vienmer mistisko aizdomu pamata, tapat neviens normals tur karot nebrauc un ja aizbrauc domaju ,ka vienkarsi iet boja jo nav apmacits.

 4. Labi,ka karojot Krievijas agresora pusē būs jānes atbildība,kā tas tagad notiek Ukrainā.

 5. latvietis parastais Atbildēt

  tad ari musu karavīrus vairs nevar sutit algotņu misijās citu zemju okupācijā

 6. Tad jau mūsu karavīri, kas karoja Irākā, Afganistānā un vēl nezin kur, saucami pie kriminālatbildības. Karavīrs tā ir profesija, plānā galdiņa urbēji.

  • Nu kur tad gudriniek biji 1. un 2. lasiijumaa pirms pienjem likumus un ir iespejams ko labot ??? a?

   • vispār pie katras ziņas medijos bija nosodoši komentāri, un ne jau vienkāršajiem ļaudīm prasa un dod iespeju labot saeimas dumibas vai tas pirmais vai pedejais lasijums

Draugiem Facebook Twitter Google+