×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
11. decembris, 2014
Drukāt

Saeima nākamā gada budžetu nodod izskatīšanai komisijās

budzets_leta

Saeima ceturtdien nodeva izskatīšanai komisijām nākamā gada valsts budžeta likumprojektu, kā arī pavadošo 19 likumprojektu paketi un likumprojektu par vidēja termiņa budžeta ietvaru 2015.-2017.gadam, informēja Saeimā.

Par budžeta nodošanu komisijām balsoja 64, bet pret bija septiņi deputāti, bet atturējās 16 deputāti.

Opozīcijā esošās apvienības “Saskaņas” deputāts Igors Pimenovs sēdē uzsvēra, ka neatbalstīs budžeta paketi, kritizējot steigu, ar kādu tas tiek pieņemts un nepietiekamo laiku budžeta izvērtēšanai.

Viņš atzīmēja, ka pašreizējā makroekonomikas situācijā valdība nedrīkst turpināt aizraušanos ar fiskālo disciplīnu un ekonomiku nepieciešams stimulēt. “Šis joprojām ir stagnācijas budžets, bet valstij vajadzīgs izaugsmes budžets,” sacīja Pimenovs.

Arī Latvijas Reģionu apvienības deputāts Mārtiņš Bondars kritizēja budžeta pieņemšanas steigu, uzsverot, ka deputātiem priekšlikumu sagatavošanai un iesniegšanai budžetā paredzēts atvēlēt tikai vienu nakti. Deputāts aicināja nākamā gada valsts budžetu neatbalstīt

Savukārt partijas “Vienotība” deputāts un Saeimas Budžetu un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētājs Kārlis Šadurskis sēdē norādīja, ka laiks iepazīties ar budžeta paketi deputātiem bijis pietiekams, un atzīmēja, ka vēlēšanu gadā tā ir ierasta prakse – budžetu pieņemt īsākā laikā nekā citus gadus.

Vienlaikus viņš uzsvēra, ka ir īpaši svarīgi pieņemt budžeta līdz gada beigām, lai nākamais gads valstij nebūtu jāsāk ar krietni mazāk līdzekļiem, ko izmantot iepriekš paredzētājiem un solītajiem mērķiem. Šadurskis aicināja kolēģus nākamā gada valsts budžetu apstiprināt.

Par atbildīgo Saeimas komisiju noteikta Saeima Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija. Komisija ceturtdien Saeimas sēdes pārtraukumā plāno sanākt uz sēdi, lai sagatavotu nākamā gada valsts budžeta paketi apstiprināšanai pirmajā lasījumā.

Saeima pirmajā lasījumā budžeta paketi plāno apstiprināt ceturtdien pēc Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēdes.

Jau rakstīts, ka finanšu ministrs Jānis Reirs trešdien, 10.decembrī, Saeimā iesniedza valdības sagatavoto un 9.decembrī pieņemto nākamā gada valsts budžetu un to pavadošo likumprojektu paketi.

Valsts konsolidētā budžeta ieņēmumi nākamgad prognozēti 7,253 miljardu eiro apmērā, bet izdevumi – 7,471 miljarda eiro apmērā, liecina likumprojekts par valsts budžetu 2015.gadam. Salīdzinājumā ar 2014.gada plānu nākamgad paredzēts ieņēmumu palielinājums 208,6 miljonu eiro apmērā, bet izdevumu palielinājums – 283,3 miljonu eiro apmērā.

Nākamā gada budžetā deficīts plānots 1% no iekšzemes kopprodukta (IKP) jeb 217,961 miljons eiro. Budžets veidots, prognozējot IKP pieaugumu nākamgad par 2,8% jeb 25,366 miljardu eiro apmērā. Budžeta likums nosaka, ka maksimālais valsts parāds 2015.gada beigās pēc nomināla ir 8,65 miljardi eiro.

Valsts pamatbudžeta ieņēmumi 2015.gadā prognozēti 5,153 miljardu eiro apmērā un izdevumi plānoti 5,534 miljardu eiro apmērā. Valsts pamatbudžeta izdevumu palielinājums, salīdzinot ar 2014.gada plānu ir 211,1 miljons eiro jeb 4%. Izdevumu samazinājums 27,1 miljona eiro apmērā paredzēts Eiropas Savienības (ES) politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošanai, savukārt 238,1 miljona eiro apmērā palielināti izdevumi valsts pamatfunkciju finansēšanai, tajā skaitā 0,4 miljonu eiro apmērā transfertiem no valsts pamatbudžeta uz speciālo budžetu, 30,1 miljona eiro apmērā kārtējiem maksājumiem ES budžetā, 10,3 miljoni eiro subsīdijām un dotācijām, bet 102,8 miljoni eiro kārtējiem izdevumiem.

Valsts speciālā sociālās apdrošināšanas budžeta ieņēmumi un izdevumi 2015.gadā prognozēti attiecīgi 2,31 miljards eiro un 2,147 miljardi eiro. Valsts speciālā budžeta izdevumu palielinājums salīdzinājumā ar 2014.gada plānu ir 72,7 miljoni eiro jeb 3,5%.

2015.gadā valsts budžetā jaunajām politikas iniciatīvām un citiem pasākumiem kopumā atbalstīts finansējums 180,053 miljonu eiro apmērā, no tā papildu finansējums jaunajām politikas iniciatīvām ir 161,447 miljoni eiro, bet citiem pasākumiem – 18,606 miljoni eiro.

Saeimā par budžetu galīgajā lasījumā iecerēts lemt nākamtrešdien, 17.decembrī.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+