×
Mobilā versija
+7.7°C
Vēsma, Fanija
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
27. maijs, 2015
Drukāt

Vija Beinerte: Saeima nav tirgus laukums vai cirks (40)

Foto: Tatjana Vlasova © 2013Foto: Tatjana Vlasova © 2013

Kad 4. maija vēlā pēcpusdienā pabeidzu strādāt pie sarunas ar Egilu Levitu, pēkšņi sapratu: cik zīmīgi! Jautājums par to, kas būs nākamais Latvijas Valsts prezidents, var izrādīties tik pat svarīgs un izšķirīgs kā 1990. gada 4. maija balsojums.

Uzzinājis, ka esmu nointervējusi Levitu, mans draugs, Lisabonas universitātes profesors, arī jurists, politologs un diplomāts, atsūtīja man ziņu: “Levits kā prezidents Latvijai būtu milzīgs ieguvums.”

Protams, ir arī citi viedokļi. Tiesa, pagaidām nav nācies dzirdēt nevienu loģiski pamatotu argumentu, kāpēc Latvijai vajadzētu nevis Levita, bet kāda cita. Toties La.lv portālā zem mūsu sarunas pirmās daļas kāds ir ierakstījis komentāru: “Ja tīmeklī par Egilu Levitu vienoti zākājas jau trīs troļļu armijas – Kremļa, rudie tankisti un tie ar hūtītēm –, tad jau TIK ļoti nobijušies, ka Latvijas tautai un valstij vēl ir nākotne.”

Jā, kopš Egils Levits izteicis gatavību kandidēt uz prezidenta amatu, arī man ir līdzīga sajūta. Par Levitu liecina viņa veikums: Neatkarības atjaunošanas deklarācijas koncepcijas autors, pirmais Augstākās Padomes padomnieks, pirmais tieslietu ministrs pēc Satversmes darbības atjaunošanas, pirmais vēstnieks Vācijā pēc valsts atjaunošanas, pirmais vēstnieks Austrijā un Šveicē, pirmais Latvijas pārstāvis Eiropas Cilvēktiesību tiesā, pirmais Latvijas pārstāvis Eiropas Savienības tiesā; ar viņa pūlēm ir tapuši daudzi svarīgi likumprojekti, viņš ir arī Satversmes preambulas autors; cilvēks, kas skaidri redz situāciju Latvijā, precīzi un kodolīgi formulē svarīgākos valsts iekšpolitikas un ārpolitikas uzdevumus un zina, kā tos īstenot. Vīrs ar stāju un mugurkaulu, starptautiski atzīta autoritāte.

Tomēr kādam viņš traucē. Kas ir Kremļa troļļi un kas slēpjas aiz hūtēm, puslīdz skaidrs. Īstenībā, lielas atšķirības starp vieniem un otriem nav. Ja nu vienīgi apmaksas apmērā, taču ne avotā. Bet kas īsti ir rudie tankisti? Zinātāji man paskaidro, ka tā esot rudā lapsa, kas pagājušajās vēlēšanās Kurzemē dabūjusi pa nagiem un tagad ejot kā tanks. Tiesa, uz augsto krēslu pati vairs necerot, tomēr kādu labumu no tā sev gribot izsist. Un vēl daži saka, lai es netērējot veltīgi laiku, Levits tik un tā netikšot ievēlēts, jo hūte ar lapsu par visu jau esot vienojušies, gan jau pēdējā brīdī nākšot klajā ar kādu sen samēģinātu triku.

Taisnība Egilam Levitam: “Latvijas politikas galvenā problēma ir tā, ka pie varas tikušie domā īslaicīgi: kāds labums no tā būs man tagad un nekavējoties. Valsts prezidentam ir jādomā ilgā perspektīvā un nesavtīgi.”

1990. gada pavasarī LPSR Augstākajā Padomē bija 201 deputāts. Lai pieņemtu Egila Levita iniciēto un uzrakstīto deklarāciju “Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu”, bija nepieciešamas 134 balsis jeb divas trešdaļas no deputātu skaita. Toreiz mēs uzgavilējām katram nākamajam “par”, skaļi skaitot līdz. Atceros, kāda neaprakstāma laimes sajūta pārņēma, kad sapratām – pirmā, sen gaidītā un daudziem gandrīz vai neticamā uzvara ir izcīnīta. Tie 138 deputāti, kas toreiz nobalsoja par neatkarību, uz laiku laikiem ir ierakstījuši savu vārdu Latvijas vēsturē. Un arī tie, kas nobalsoja pret, ir ierakstījuši.

Tagad, lai Egils Levits kļūtu par Latvijas Valsts prezidentu, ir nepieciešama 51 balss. Runā, ka deputātu balsis varot nopirkt. Neņemos apgalvot, klāt neesmu stāvējusi. Taču gluži noteikti zinu, ka nav tādas naudas, par ko varētu nopirkt tīru sirdsapziņu.

Balsojums būšot aizklāts. Taču vēsture liecina, ka “nekas nav slepens, kas reiz netiktu atklāts”. Un pat ja pirmajā brīdī to nezinās visi, katrs pats to zinās. Sirdsapziņa mēdz dedzināt. Atminiet Jūdu ar viņa 30 grašiem.

Cerības vieš sabiedrības aktivitāte, kas, kandidāta paša vārdiem runājot, “liecina, ka lielai daļai cilvēku ir apnikusi politiķu nemitīgā “shēmošana” un intrigas. Cilvēki ir noilgojušies pēc godīgas, atklātas, racionālas politikas.”

Ieklausieties šajos vārdos, Āboltiņas kundze, Šadurska kungs, godātie deputāti! Jums ir iespēja parādīt, ka Saeimā ir godprātīgi un krietni cilvēki, kam patiesi rūp Latvijas liktenis. Jums ir iespēja pierādīt, ka Saeima nav tirgus laukums vai cirks, kur vīrs pelēkā mētelī pēkšņi no hūtes izvelk trusi.

Pievienot komentāru

Komentāri (40)

 1. NETĪŠI IZLASĪJU, VISU CIEŅU. MAN TĪRAS SAGADĪŠANĀS DĒĻ, IENĀCA PRĀTĀ DOMA. SLEPENA, BET
  EFEKTĪGA. TAS IR 3 GADU PROJEKTS, EGOISTISKI PERSONĪGS. CENTĪŠOS TO ĪSTENOT, JA DIEVS
  PALĪDZĒS.

 2. Skumjais Bruņinieks Atbildēt

  Ļoti skaista un naiva sieviete.

 3. Trešdien, 3. jūnijā pulksten 9 rītā ir jāatkārto 1987. gada 14. jūnijs. Ja pie Saeimas sapulcēsies 5000 Latvijas pilsoņu, tas liks deputātiem aizdomāties.

 4. Jāpiekrīt Beinertes kundzei, ka E.Levits būtu vislabākā kandidatūra. Tie Vienotības deputāti, kuri izvēlējušies otru labāko kandidātu Vējoni argumentē ar to, ka labāk zīle rokā nekā mednis kokā. Jo ja izvēlēšoties E.Levitu, kurš tāpat nesavāks balsis, beigās tikšot iebalsots kāds prokrieviskais, prokremliskais kandidāts. Kā gan tas varētu notikt? Ar ZZS balsīm? Vai tiešām ZZS būtu tik pašnāvnieciski, ka atbalstītu SC kandidatūru.Vai tad nav nekas atmiņā palicis ar ko beidzās ZRP koķetēšana par SC ņemšanu valdībā. Kāpēc gan Vienotībai neatbalstīt E.Levitu un lai ZZS skaidro sabiedrībai kāpēc par prezidentu var būt tikai ZZS izvirzīts nevis E.Levits, un ja nav viņu šauri partejisks kandidāts, tad lai Latvijai tiek vēl vājāks- Kūtris, Dolgopolovs u.c.Izskatās. ka rudā lapsa sadziedājusies ar hūti un cik var saprast tad LA publicētais par E.Levitu dažu ieskatā ir tik nevēlams, ka jāpaņem arī Krustiņš nost no trases. LA vienmēr ir bijusi lojāla Ventspilij, bet šoreiz nedaudz palaida brīvsolī, ar ko arī LA apsveicu, visu cieņu.

 5. beinerte protams runā muļķības, bet vismaz frizūrā ieguldīja lielākus līdzekļus ka līdzšinējais salmu kūlējs.

 6. Prieks bija klausīties Levitu LTV1 debatēs. Galvas tiesu pārāks pār citiem. Tautas balsojums ētera laikā ir labākais komentārs.

 7. SOROSIETIM SOROSIETIS DRAUGS, VAI NE, VIJIŅ?

 8. … Lai spetu palidzet svarstosiem un bailigiem deputatiem … vai tautai velreiz, pec 25 gadiem, nebutu japulcejas 3. 6. pie valdibas nama un ar savu balsi, dziesmas, japierada atbalstu tas Latvijas Republikas Prezidentam kandidatam … !!! ???

  • jā! būtu gan!

  • Tā ir laba doma, jo tie V deputāti kurus vēlēšanās atzīmēju ar+, tagad taisās mani piekrāpt ar politisku viduvējību- Vējoni. Iespējams labs cilvēks, bet ne jau prezidents. Nez kāpēc politiķiem liekas, ka gandrīz jebkurš no viņiem derētu par prezidentu. Nu nav tā. Manā skatījumā neviens no ZZS nosauktajiem, ieskaitot Vējoni nav nopietni kandidāti, arī V kuluāros nosauktais Pabriks- nav nopietni, vienīgi Āboltiņas nenosauktā Sandra Kalniete sastādītu cienījamu konkurenci E.Levitam, bet viņa ir nenosaukta, laikam lapsai neiepatikās.

 9. Paldies par Jūsu rakstu!
  Šogad 4. maijā, skatoties TV raidījumus par vēsturisko balsojumu, mani pārņēma priecīgs saviļņojums par tiem deputātiem, kuri nobalsoja par mūsu Latvijas brīvību un radās doma, ka 3. jūnijā jātrauc uz Rīgu un jāsaņem atklāta atbilde no katra Saeimas deputāta – vai godprātīgi nobalsoja par labāko kandidātu?!
  LTV1 šodien par Egilu Levitu nobalsoja 77,5% no balsotājiem, tai pat laikā par R. Vējoni nepilnus 3%.
  Vai tiešām ‘Vienotības’ deputāti nespēj ieraudzīt un saklausīt savus vēlētājus, sabiedrību? Reiz jau kāds nespēja pārvarēt sava ‘āža’ spītību un zaudēja gan savus vēlētājus, gan savu partiju…
  Vai “Vienotība” arī vēlas tādu ‘izgaišanu’?
  Es ļoti ceru, ka manas brīvās Latvijas prezidents būs Egils Levits!

 10. nav, bet uzvedās kā!

 11. Kas ir tas kāpēc tik ļoti vienotība no Levita baidās. Kādu zelta aunādu Levits ir atņēmis Lemberga blicei. Tā vien izskatās ka atklātais balsojums bija nepieciešams, lai dažu labu uzraudžitu par solijumu izpildi, jo aizklātā balsojumā tas izdarīt ir grūtāk.

 12. Raksta autorei pašai vajadzētu kritiski izvērtēt savu dzīves pieredzi pirms mācīt citus -ceru,ka Ramanes uzvārds nav aizmirsts un visas privilēģijas ko deva mātes darbs LKP CK.Nevajag veidot karjeru noliedzot pašas darba metodes un piegājienus.

  • Spriežot pēc izpausmes satura un stila, pati/pats esat padomju laikos piestrādājis par ziņu pienesēju. Kāda gan Vijas publikācijām saistība ar mammas darbavietu padomju laikos??

 13. Es ar visu savas sirds degsmi lūdzu visus augstākos spēkus, lai Egils Levits šinī netīrajā jezgā paliek dzīvs un neskarts!…jo tiem nekas nav svēts

 14. Prezidenta nevēlētājs Atbildēt

  Atliek tikai piekrist!

 15. Par nožēlu,nav jau par ko balsot! Jo deputātu kandidātus Latvijā izvirza tikai partijas!Balsojām tikai par mazāko ļaunumu,šodien-“Vienotības” filiāli,kas tagad tikai piebalso “Vienotībai”,atsakoties pat no pašu rosinātā! Bet izvērtēts ir jau sen.Gan melošana,ka pensijas aiztiktas netiks,gan progresīvā ienākuma nodokļa solīšana jau 2010.gadā,gan garantētā iztikas minimuma samazināšana un paša iztikas minimuma aprēķināšanas atcelšana,Un,protams,arī eiro ieviešana bez referenduma,nerēķinoties ar vairākuma “pret”!

 16. Si saeima ir ne tikai CIRKS ,bet ari TIRGUS LAUKUMS to jau var loti labi manit pec VIENOTIBAS genocida.

 17. vai paši cīkstoņi nemaz nav padomājuši,ka vienkāršā tauta var sākt brīnīties par to,ka frakciju vadoņi nerunā par prezidenta kandidātu labajām īpašībām,nevar paskaidrot,kas Levitam ir par vainu,bet uz jautājumu muļķīgi atbild,ka viņš nav “mūsu kandidāts”.Tātad prezidentam nav jābūt labākajam no labākajiem,pietiek ar to,ka ir “mūsu”

 18. Paldies par rakstu!

 19. cirks varbūt tikai stipri neizlepušai, normālu klaunu neredzējušai auditorijai, bet tirgus tas ir noteikti. tikai krietni tuvāk utenim kā “brīvajam tirgum”. bet pats skumjākais, ka tie uteņa piparbodnieki ir pašu savēlēti, kad bija jābalso, tad balsoja par skaļāko kaimiņa pirdienu, kad rezultāti jāvērtē, tad gan nāk atklāsme- ko tas pirdiens tur dara?!

 20. Lapsai vajag atpelnīt vietas naudu – saprotiet!!!

 21. Egils Levits ir vienīgais no kandidātiem, kurš ieguvis augsti prestižo Cicerona balvu.

 22. ”Diemžēl šī nav mūsu, sabiedrības, vēlētāju cīņa, šī ir Andra, Solvitas un Aivara cīņa. Ne par Latvijas tēlu.” Baiba Lulle, NRA

  • NRA gan vajadzētu būt apmierinātai ar esošo hūtes dominējošo kārtību, ja to vēl atbalsta Solvita. Paši nemaz neesat tik neatkaīgi, kā mēdzat izteikties. Diezko neinteresē angažēta žurnalista angažētais viedoklis.

 23. Vai patiesi tautas vēlēšanās nenoxīmē NEKO?ES ari negribu Riekstiņu vai ….Bondaru…

 24. dravnieks.law.lv Atbildēt

  iespējams, ka Āboltiņas kundzes spītība skaidrojama ar kaut ko tādu, ko nedrīkst publiski izpaust
  bet šajā digitālajā laikmetā tas viss tāpat drīz taps redzams un zināms
  laikam politiķiem atkal nāksies domāt par to ko stāstīt arī tautai
  blēdi nevar apblēdīt ar blēdībām (smaokā rudā spēle)
  tam der tikai skaidra un atklāta politika

 25. Pateicība autorei. Teorētiski nav ne cirks, ne tirgus. Bet praktiski? Pie tā, ka teorija ar praksi nesaskan, laikam novedusi nespēja domāt ilgtermiņā uz priekšu

 26. Cirks, varbūt nav, bet no zoodārza neatpaliek…

 27. Interesanti būs vēlreiz pārliecināties šovakar, LTV1 ,ka Levita kungs ir pat 3 galvas pārāks par pārējiem .Kā 3 jūnijā Seima pasniegs savu kompetenci izvēlē.
  Būtu labi ,ja atkārtotu 4.maija -”par”,noprasot iznākušos deputātus,vēlētājiem ir tādas tiesības!

 28. Paldies, Vija, par labo rakstu! Kaut mums būtu vairāk tādu cilvēku kā Jūs!

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Divu ātrumu Eiropa

Eiropas Parlamenta (EP) deputāti Strasbūrā notiekošās plenārsesijas laikā vakar ar Francijas prezidentu Emanuelu Makronu diskutēja par Eiropas nākotni. Šīs ir ceturtās EP deputātu debates par Eiropas nākotni ar ES valstu vadītājiem. Savā pirmajā uzrunā  Makrons aicināja uz “jaunu Eiropas suverenitāti”, ņemot vērā arvien pieaugošo autoritārismu dažās ES valstīs. Makrona reformu priekšlikumi, kuri zināmā mērā aizgūti no tā sauktās divu ātrumu Eiropas teorijas, ES līderu vidū netiek uzņemti vienprātīgi.

Vai ir pareizi Likteņdārza zemi nodot valsts īpašumā?
Draugiem Facebook Twitter Google+