×
Mobilā versija
Brīdinājums +16°C
Zenta, Dzelde, Zelda
Trešdiena, 15. augusts, 2018
27. oktobris, 2016
Drukāt

Saeima noraida opozīcijas rosināto Šadurska demisijas pieprasījumu (17)

Foto - LETAFoto - LETA

Saeimas vairākums šodien nolēma neatbalstīt opozīcijas rosināto izglītības un zinātnes ministra Kārļa Šadurska (“Vienotība”) demisijas pieprasījumu. Par opozīcijas ierosinājumu nobalsoja 35 Saeimas deputāti, bet pret to – 57. Neviens parlamentārietis balsojumā neatturējās.

Pieprasījumu par neuzticības balsojumu bija parakstījuši “Saskaņas” deputāti. Iepriekš Andrejs Elksniņš (“Saskaņa”) pauda, ka tas saistīts ar “algu reformas izgāšanos, lojalitātes grozījumiem skolotāju atlaišanai u.c. reformām”. Arī Rīgas pilsētas mērs Nils Ušakovs (“Saskaņa”) sociālajā tīklā “Facebook” aicināja paust neuzticību Šadurskim.

Savukārt koalīcijas partiju pārstāvji pauda uzskatu, ka Šadurska demisijas pieprasījums ir priekšvēlēšanu aktivitāte un vēlme pēc uzmanības. Jau iepriekš koalīcijas partneri un valdības vadītājs Māris Kučinskis (ZZS) bija apliecinājuši atbalstu Šadurskim šajā amatā.

“Saskaņas” pārstāvji pauda kritiku Šadurskim saistībā ar pedagogu atalgojuma reformu.

Šadurskis šodien, uzrunājot Saeimu, sacīja, ka šis demisijas pieprasījums nav saistīts nedz ar reformu, nedz viņa vai Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) darba kvalitāti. Viņš pauda viedokli, ka “Saskaņai” “nerūp izglītība, bet šefa Nila Ušakova mundiera gods”.

Ministrs, runājot par tā dēvētajiem lojalitātes grozījumiem, pieminēja arī “Saskaņas” sadarbības līgumu ar Krievijas valdošo partiju “Vienotā Krievija”.

Šadurskis arī pauda, ka necer uz popularitāti šajā amatā, bet vēlas izdarīt daudz laba. Viņš arī noraidīja opozīcijas deputātu pārmetumus par pedagogu atalgojuma reformu, uzsverot, ka skolotāju darba devējs tomēr ir pašvaldības.

Tikmēr deputāte Inga Bite (LRA) šodien Saeimas debatēs atgādināja, ka Šadurskis esot iepriekš paudis, ka nevienam skolotājam algai pēc reformas nevajadzētu samazināties, lai gan atsevišķās skolās atsevišķiem pedagogiem atalgojums ir samazinājies. Politiķe norādīja, ka jebkurš no pedagogiem, kuriem atalgojums ir samazinājies, par to var vērsties tiesā. Atsaucoties uz piedāvātajiem pedagogu lojalitātes grozījumiem, Bite sacīja, ka Šadurskis nav lojāls pret Latvijas pedagogiem un ministra pieeja nav pareiza, tāpēc arī Saeimai ir tiesības viņu atlaist.

Savukārt “Vienotības” Saeimas frakcijas vadītāja Solvita Āboltiņa uzsvēra, ka politiķi, kas kaut ko maina, parasti riskē ar savu politisko karjeru, un spēja veikt reformas ir ļoti pozitīvs apliecinājums politiķim. “Visu mīlam kritizēt, bet, kad kāds nāk ar pārmaiņu piedāvājumu, tad sakām “Pasarg’ dievs, tikai ne to!”,” uzsvēra Āboltiņa. Latvijā uz vienu skolotāju ir deviņi skolēni, bet Igaunijā un Somijā uz pedagogu ir 12 audzēkņu, tāpat arī pastāv jaunu pedagogu trūkums un citi faktori liecina, ka izglītības sistēmā nepieciešams veikt pārmaiņas.

Āboltiņa retoriski vaicāja, kāpēc pret pārmaiņām iestājas partija “Saskaņa”, kura savulaik atbalstīja referendumu par krievu valodu kā otro valsts valodu, nenosodīja Krievijas agresiju Krimā un tik ļoti cīnījās par tikumību. “Kāpēc mēs ilgu laiku vērojām šo Kremļa inscenēto un skaisti sagatavoto inscenējumu, kādā veidā soli pa solim tika degradēts tas, ko dara Kārlis Šadurskis, kas ir rezultējies šobrīd šajā demisijas pieprasījumā? Arī šeit droši vien katram ir atbilde,” akcentēja politiķe.

“Saskaņas” frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Valērijs Agešins pauda, ka diemžēl, ņemot vērā Šadurska komunikācijas ar sabiedrību īpatnības, neuzticības izteikšana ministram ir vienīgā iespēja, kā sarīkot atklātu un plašāku diskusiju par izglītības jautājumiem. “Šāda diskusija bija jārīko bez kavēšanās, jo ministrijas darba kārtībā ir vairākas ekstravagantas reformas reformu pēc,” uzsvēra politiķis.

“Neviena pedagoga algai pēc skolotāju atalgojuma jaunā modeļa [stāšanās spēkā] nevajadzēja samazināties. Bet rezultātā ir daudzi cietušie visā Latvijā. Tāpēc aicinu Saeimu uzdot valdībai sakārtot skolotāju algu jautājumu,” sacīja Agešins. Politiķis asi kritizēja arī tā sauktos pedagogu lojalitātes grozījumus, taujājot, vai atgriežamies laikos, kad nevarēja teikt, ko domā, un bija jāstāsta nevis patiesība, bet uzspiestais viedoklis. Komentējot Šadurska iepriekš izteikto ideju par mācību gada pagarināšanu vasaras periodā, Agešins retoriski vaicāja, vai ministrs personīgi skries pakaļ pa pludmali bērniem un nodrošinās aukstā gaisa kondicionierus klasēs.

LETA jau ziņoja, ka Saeimas Izglītības komisija šonedēļ tikās ar Šadurski, lai pārrunātu pedagogu darba samaksas jaunā modeļa ieviešanas gaitu. Šadurskis norādīja, ka nekāds atalgojuma modelis nespēs atsvērt bērnu skaita samazinājumu atsevišķu pašvaldību skolās par 5% līdz 10% un būs jārēķinās ar mērķdotācijas samazināšanu. Ministrs akcentēja, ka valsts neveic algu izmaksu pedagogiem, jo pašvaldība kā skolu dibinātāja sadala finansējumu izglītības iestādēm, bet pēc tam skolas iekšienē tiek aprēķināts atalgojums pedagogiem.

Atalgojums par likmi ir pieaudzis, taču tajās pašvaldībās, kur bērnu skaits ir būtiski samazinājies, piemēram, par 5% līdz 10% vai vairāk, nekāds atalgojuma modelis nevar to atsvērt, uzsvēra Šadurskis. Tāpēc arī pedagogu atalgojumam paredzētā mērķdotācija samazinās.

Pievienot komentāru

Komentāri (17)

 1. Par nožēlu, mūsu “opozīcija” darbojās destruktīvi, – ir tas spēks kas traucē valsts attīstību. Aizstājuši veselīgu kritiku ar kaitniecību. Domāju ka viņiem piespēlē vēl vairāki no citām partijam un bez tām. Iespējams, ka tas arī ir stūrakmens S sadarbībā ar “Jedinorosiem”. Kāmēr šis veidojums, respektīvi “S”, netiks likvidēts, nekas labs nav sagaidāms mūsu valsti.

 2. Dusmas tik drīz nenoplaks! Atbildēt

  Lai tik rok sev bedri! Izmēzīsim visus viņus no tās siles!

 3. dzirdot vārdu “reforma”!!! IZM ierēdņi ir prasmīgi shēmotāji, ja prata izshēmot algu paaugstinājuma vietā pazeminājumu????? Skolotāji nu nekādā gadījumā nav tiesīgi MAKSĀT tādu cenu par skolēnu skaita samazinājumu Latvijas skolās! Par šo situāciju PILNĪGI NOTEIKTI ATBILDĪGI IR POLITIĶI UN MŪSU VALDĪBAS!!!! Šadurskim iesaku analizēt sava darba rezultātus un nenovelt savas neizdarības uz citiem, proti pašvaldībām!!!!!!!!! Ministrs galīgi iekritis gļēvulībā, nelabi skatīties uz viņa foto! Demisija būtu normāls solis.

 4. Varbūt Latvijai būs Izglītības Ministrs ( ar lielo burtu – ilgi gaidīju, bet tad šādi, tādi… )

 5. Nedrīkst ieviest to par ko tev nav ne ziņu ne sapratnes. Ja IzM nesaprata kādas būs sekas, tad vaina nav jānoveļ uz pašvaldībām it kā visās sēdētu tikai zagļi vai valsts ienaidnieki. Ja skolēnu skaits samazinās , par tādu iznākumu vajadzēja ziņot izglītības iestādēm, bet kā redzams pat prestižajās skolas, kur skolēnu skaits nav samazinājies, algas ir kritušas. Kā var teikt ka mēs nākošajā pavasarī izvērtēsim, ja skolotājam jādzīvo arī līdz tam pavasarim. Tik tiešām viena deputāte pareizi teica, ka tā reforma atgādina Kr. Barona ielas remontu. Abi labi – gan Ušakovs gan Šadurskis. Bet koalīcijas partneri taču neļaus savai vārnai aci izknābt

 6. SC nedienas ar kr.barona ielu, riigassatiksmi un milziigu robu Rigas domes budzetaa noved pie Shadurska demisijas prasiishanas. Pie kaa, tad ir vainiiga izgliitiibas sisteema un taas sakaartoshanas pirmajiem soljiem?

 7. Ja skolēnu skaits samazinās – skolotāju algas samazinās [ Šadurkis ] , bet Latvijā iedzīvotāju skaits samazinājies – deputātu un ierēdņu algas algas pieaug ! KUR IR LOĢIKA ?

 8. Nevaru saprast, kā šo demagogu vispār drīkstēja laist pie kādas ministrēšanas!

  • Ar ko viņš būtu lielāks demagogs par jebkuru no ZZS ministriem vai pašu Hūti?

   • Visi labi diezgan, Atbildēt

    tikai šim tā cinisma vēl vairāk un vēl “exceliskāka” pieeja nekā viņa silesbrālim – “veiksmestāstniekam”, kurš par savu klanīšanos un pizkalpošanos pasaules naudasmaisiem tika “zaļajās brukstalās” pie silta krēsliņa. Šis jau arī cielē turpat!

 9. Rociet vien sev dziļu, dziļu bedrīti, tā saucamie “koalīcijas” deputāti! Pa burbuli aizies ne tikai vemjotība, bet tas pats draud arī vemjošo atbalstītājiem!

 10. tapēc, ka valdošā kliķe ir pret tautu!

 11. SC nelietderīgi tērē laiku un naudu

Draugiem Facebook Twitter Google+