Mobilā versija
Brīdinājums -2.0°C
Voldemārs, Valdemārs, Valdis
Svētdiena, 11. decembris, 2016
15. maijs, 2014
Drukāt

Saeima otrajā lasījumā atbalsta lauku zemes iegādes ierobežojumus

Foto-LETAFoto-LETA

Ziedoši rapšu lauki Tērvetes pusē.

Saeima ceturtdien otrajā lasījumā atbalstīja grozījumus likumā par zemes privatizāciju lauku apvidos, kas ieviesīs izmaiņas Latvijas lauksaimniecības zemes tirdzniecībā, aģentūra BNS uzzināja parlamenta sēdē.

Biedrībā “Zemnieku saeima” pavēstīja, ka lauksaimnieki ir gandarīti par Saeimas balsojumu, jo tas ir solis uz priekšu, lai lauksaimniecībā izmantojamā zemes nonāktu tam paredzētajam nolūkam – lauksaimnieciskās produkcijas ražošanai, nevis investīciju darījumiem.

“Esam gandarīti par šodien [ceturtdien] Saeimā otrajā lasījumā pieņemtajiem grozījumiem likumā par zemes privatizāciju lauku apvidos, kam pēc pieņemšanas trešajā lasījumā un izsludināšanas, būs jāierobežo spekulatīvos darījumus ar lauksaimniecībā izmantojamo zemi. Mūsu uzstādījums, lai lauksaimniecībā izmantojamās zemes nonāk tam paredzētajam nolūkam – lauksaimnieciskās produkcijas ražošanai,” sacīja “Zemnieku saeimas” valdes priekšsēdētājs Juris Lazdiņš.

Viņš izteica cerību, ka Saeimas deputāti pēdējā likumprojekta pieņemšanas finiša taisnē apkopos visus spēkus un sakoncentrēsies, lai likumu pieņemtu līdz pavasara sesijas beigām.

“Jāatzīst, ka šodien [ceturtdien] darbs pie grozījumiem likumā nav beidzies. Nākamās nedēļas laikā varēs iesniegt papildus priekšlikumus, kam sekos vairākas nedēļas, lai priekšlikumus izskatītu darba grupas sanāksmēs,” norādīja “Zemnieku saeimā”.

Grozījumu prasības attiecas uz tādiem zemes gabaliem, kuri pirkšanas brīdī pārsniedz piecu hektāru platību. Tā kā lauksaimniecības zeme tās iegādes brīdī var būt sliktā stāvoklī un vajadzēs laiku, lai to sagatavotu apstrādei, zemes īpašniekam tās apsaimniekošana būs jāsāk triju gadu laikā kopš tās iegādes un rakstiski jāapliecina zemes izmantošana ražošanā. Turpretī, ja trīs gadu laikā zemes īpašnieks nenodrošinās tās izmantošanu lauksaimnieciskajā ražošanā, grozījumi Administratīvo pārkāpumu kodeksā paredzēs soda sankcijas.

Tāpat grozījumi likumā paredz – lai fiziskā persona varētu iegādāties zemi, tai jābūt reģistrētai Valsts ieņēmumu dienestā kā saimnieciskās darbības veicējai, kā arī jābūt tiesīgai saņemt tiešos maksājumus un pēdējo triju gadu laikā jāsaņem ienākumus no lauksaimnieciskās ražošanas. Tāpat fiziskajai personai jābūt ar pieredzi lauksaimniecībā vai jāiegūst lauksaimnieciskā vai tai pielīdzināma izglītība.

Savukārt juridiskajai personai, kas pretendē uz zemes iegādi, būs jānodarbina cilvēkus, kas ir ieguvuši lauksaimniecisko vai tai pielīdzināmu izglītību. Tāpat juridiskajai personai būs jābūt reģistrētai Latvijā kā nodokļu maksātājam, tiesīgai saņemt tiešos maksājumus, kā arī vismaz pēdējo triju gadu laikā tai jābūt guvušai ieņēmumus no lauksaimnieciskās ražošanas vismaz vienas trešdaļas apmērā no kopējiem saimnieciskās darbības ieņēmumiem.

Zemkopības ministrija ir informējusi, ka grozījumi ir nepieciešami, lai sekmētu ilgtspējīgu lauksaimniecības zemes izmantošanu un iedzīvotāju ieinteresētību lauksaimnieciskajā ražošanā, jo ar esošo tiesiskais regulējumu nepietiek, lai Latvijas lauksaimniecības zemes resursi tiktu aizsargāti un ilgtspējīgai izmantoti. Arī sabiedriskās organizācijas likumprojektu ir atbalstījušas.

Par likuma grozījumiem Saeimai būs jālemj trīs lasījumos.

Biedrība “Zemnieku saeima” ir dibināta 1999.gadā. Tās biedri ir gandrīz 900 Latvijas zemnieki  no visām lauksaimniecības nozarēm, kuri apsaimnieko vairāk nekā 500 tūkstošus hektāru zemes. Organizācijas mērķis ir aizstāvēt biedru intereses, aktīvi iesaistoties likumdošanas veidošanas un pilnveidošanas procesos, veidot ilgtspējīgu uz attīstību orientētu lauksaimniecības politiku Latvijā un popularizēt lauksaimniecību kā vienu no Latvijas valsts prioritārajām nozarēm.

Pievienot komentāru

No bezdarbnieka par uzņēmēju. Šūšanas ateljē īpašnieces Karīnas pieredze (2)Karīna Šveicare bija biroja vadītāja kādā uzņēmumā, bet... kā tas mēdz notikt, pērn palika bez darba. Pirmais ceļš, lai saņemtu bezdarbnieka pabalstu – reģistrēties Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA) ar obligāto informācijas noklausīšanos.
Gribi audzēt savas vistiņas, bet nezini kā sākt? Dzērbeniete Daina Šmite dalās pieredzēVistas grib audzēt arvien vairāk cilvēku, taču trūkst zināšanu, ar ko sākt. – Tas nemaz nav grūti, jo vistas ir visvienkāršāk turamie mājputni. Balva par pūlēm – olas, gaļa un mēslojums, – iedrošina dzērbeniete DAINA ŠMITE.
Gāze būs lētāka, piegāde dārgāka? (6)Atvērtā tirgū dabasgāzes rēķins būs vienkāršāks nekā elektroenerģijas rēķins
Pasaulē
INFOGRAFIKA: Budžeta prioritātes - aizsardzība, drošība, veselība2017. gada valsts budžeta prioritārās nozares ir aizsardzība, sabiedriskā drošība un kārtība, veselība, sociālā aizsardzība un izglītība.
Draugiem Facebook Twitter Google+