×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.5°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
16. novembris, 2012
Drukāt

Saeima pieņem 2013.gada valsts budžetu

Foto - LETAFoto - LETA

Saeima ceturtdien pēc 12 stundu garas sēdes pieņēma 2013.gada valsts budžetu, vidēja termiņa budžeta ietvaru 2013.-2015.gadam, kā arī grozījumus 25 ar budžetu saistītos likumos.

Par budžeta pieņemšanu balsoja 55 koalīcijas deputāti, bet pret bija 38 opozīcijas deputāti. Budžeta pieņemšana tika sagaidīta ar aplausiem un ovācijām.

Kopumā nākamā gada valsts budžeta projektam un pavadošajiem likumprojektiem bija iesniegti vairāk nekā 500 priekšlikumi, kurus vērtēja gan valdība, gan Saeima.

2013.gadā valsts pamatbudžetā piešķirts papildu finansējums prioritāriem pasākumiem, kā prioritātes nosakot ekonomikas attīstību, demogrāfiskās situācijas uzlabošanu un atalgojuma palielināšanu noteiktām sabiedriskajā sektorā strādājošo kategorijām.

Būtiskākie papildinājumi budžeta izdevumos ir saistīti ar demogrāfijas situācijas uzlabošanu valstī, par ko jau iepriekš koalīcijā bija panākta vienošanās. Nākamgad tiks palielinātas zemākās māmiņalgas, tāpat tiks piešķirts finansējums bērnudārzu rindu mazināšanai un brīvpusdienu nodrošināšanai arī otrās klases skolēniem.

No 2013.gada tiks palielināts atalgojums noteiktām sabiedriskajā sektorā strādājošo kategorijām, tostarp vispārizglītojošo un kultūrizglītības iestāžu pedagogiem, policistiem, ugunsdzēsējiem, robežsargiem, Ieslodzījuma vietu pārvaldē strādājošajiem, tiesu darbiniekiem, kā arī sociālās aprūpes centru darbiniekiem. Tāpat papildu finansējums prēmiju izmaksai nākamgad tiks piešķirts atsevišķu valsts institūciju darbiniekiem, ja viņu darbības rezultātā būtiski uzlabosies situācija ēnu ekonomikas apkarošanā un godīgas konkurences veicināšanā, kā arī valsts budžeta izdevumu samazināšanā, nodrošinot efektīvu valsts parāda vadību.

Tāpat Saeima atbalstīja arī iepriekš valdībā akceptētus vairākus valsts pārvaldes iestāžu un Saeimas deputātu priekšlikumus nedaudz vairāk nekā viena miljona latu apmērā.

Atbalstīti tika arī vairāki ierosinājumi, kuri iepriekš neguva atbalstu valdībā, kā arī komisija tālāk virza dažus jaunus priekšlikumus. Saeima atbalstīja 36 000 latu piešķiršanu Dailes teātrim materiāli tehniskās bāzes uzlabošanai, kā arī priekšlikumu piešķirt finansējumu Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) monitoringa centra kapacitātes palielināšanai, kas paredz trīs darba vietu izveidi, tāpat deputāti atbalstīja 12 801 lata piešķiršanu Latvijas Radio korespondentes birojam Briselē un vēl 50 000 latu Latvijas Radio autortiesību maksājumu apmaksai.

Deputāti arī atbalstīja ierosinājumu piešķirt 80 000 latu, lai nodrošinātu līdzfinansējumu nevalstiskā sektora attīstības programmu un projektu īstenošanai, atbalstīts tika arī priekšlikums par 100 000 latu piešķiršanu komandu sporta veidiem, kā arī atbalstīta tika iecere piešķirt 50 000 latu Ventspils Augstskolai kā līdzfinansējumu projekta veikšanai, kas paredz Latvijas pirmā satelīta “Venta-1” palaišanu.

Deputāti arī uzskata, ka nepieciešams piešķirt 40 000 latu Zilupes pašvaldībai, kas būtu līdzfinansējums siltuma sistēmas rekonstrukcijai, tāpat deputāti arī atsaukušies lūgumam par 10 000 latu piešķiršanu, kas nepieciešami PSRS okupācijas zaudējumu aprēķināšanai izveidotās komisijas darbības atjaunošanai. Vēl deputāti atbalstīja ierosinājumu piešķirt 25 000 latu, lai bērni no reģioniem un mazākumtautību skolām varētu apmeklēt Leļļu teātri.

Savukārt 1,6 miljoni latu no VAS “Latvijas Autoceļu uzturētājs” dividendēm tiks novirzīti, lai nodrošinātu autoceļu tīkla sakārtošanu un Latgales attīstības programmas realizāciju 2013.gadā.

Vispārējais valdības budžeta deficīts 2013.gadā plānots 1,4% no iekšzemes kopprodukta (IKP), bet IKP pieaugums salīdzināmās cenās nākamgad tiek prognozēts 3,7%.

Iepriekš, pirms Saeima apstiprināja vairākus priekšlikumus nākamā gada budžetam, valsts konsolidētā budžeta ieņēmumi 2013.gadā tika prognozēti 4,656 miljardi latu, bet izdevumi – 4,792 miljardi latu. Salīdzinājumā ar 2012.gada plānu nākamā gada budžetā iepriekš tika paredzēts ieņēmumu palielinājums 133,1 miljona latu apmērā un izdevumu palielinājums 146,8 miljonu latu apmērā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+