×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Emīls, Egita, Monvīds
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
22. janvāris, 2015
Drukāt

Saeima pieņem jaunu, dabai saudzīgāku Slīteres Nacionālā parka likumu

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Saeima ceturtdien, 14.janvārī, galīgajā lasījumā pieņēma jaunu Slīteres Nacionālā parka likumu. Tas precizē šī parka izveidošanas mērķi, platību, iekļauj jaunu normu par regulējamā režīma zonu un meža apsaimniekošanu un izmantošanu, kā arī saskaņo regulējumu ar citu likumu normām.

Jaunais likums precizē nacionālā parka platību, izslēdzot no tā jūras akvatoriju, jo jūras daļa iekļauta aizsargājamās jūras teritorijās “Irbes šaurums” un “Rīgas līča rietumu piekraste”. Turpmāk nacionālā parka kopējā platība būs 16 414 hektāri. Iepriekš tā kopējā sauszemes platība bija 16 360 hektāri, bet jūras akvatorijas – 10 130 hektāri.

Līdz ar jauno regulējumu parka teritorijā izveidota jauna funkcionālā zona – regulējamā režīma zona, kuru būs aizliegts apmeklēt no 1.februāra līdz 31.jūlijam. Tas nepieciešams, lai šajā zonā nodrošinātu putnu netraucētu ligzdošanu un riestu. Patlaban parka teritorijā ir četras zonas – dabas rezervāta, dabas lieguma, ainavu aizsardzības, kā arī neitrālā zona.

Dabas lieguma zona paplašināta piekrastes posmā no Mazirbes līdz Ķikāna (Sīkraga) upei. Šāds paplašinājums nepieciešams, lai nodrošinātu piekrastes biotopu un Zvejnieku pļavu masīvā esošo dabas aizsardzības vērtību saglabāšanu.

Savukārt no dabas lieguma zonas izslēgti privātīpašumi no Pitraga līdz Saunagam. Likumprojekta autori norādījuši, ka šajos īpašumos nav nepieciešams nodrošināt šādu aizsardzības režīmu, jo tie ir saimnieciskās darbības ietekmēti meži, atrodas apdzīvoto vietu tuvumā un ir iekļauti ainavu aizsardzības zonā.

Likumā iekļauta jauna norma, kas paredz, ka meža apsaimniekošana un izmantošana parka teritorijā atļauta saskaņā ar meža apsaimniekošanas plānu. Tā saturu, izstrādes un apstiprināšanas kārtību noteiks Ministru kabinets.

Jaunais regulējums papildina nacionālā parka konsultatīvās padomes sastāvu, nosakot, ka turpmāk tajā varēs strādāt ne tikai pašvaldību pārstāvji, bet arī pa vienam pārstāvim no VARAM, Zemkopības ministrijas, Valsts meža dienesta, Lauku atbalsta dienesta, Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas, Latvijas Dabas fonda, Latvijas Ornitoloģijas biedrības, kā arī organizācijas, kas tieši pārstāv meža un zemes īpašnieku vai aizsargājamās teritorijas iedzīvotāju intereses.

Paplašināts parka izveidošanas mērķis – saglabāt parka teritorijai raksturīgo Ziemeļkurzemes piekrastes ainavu, dabisko makroreljefu un kultūrvēsturiskās vērtības, vides īpatnības, tipiskās un īpaši aizsargājamās sugas, to dzīvotnes un īpaši aizsargājamos biotopus, kā arī nodrošināt teritorijas ilgtspējīgu attīstību, saskaņojot dabas un kultūrvēsturisko vērtību aizsardzību un saglabāšanu ar teritorijas ekonomisko attīstību.

Slīteres Nacionālais parks ir valsts nozīmes īpaši aizsargājama dabas teritorija. Tas atrodas Dundagas novada ziemeļos – Dundagas un Kolkas pagastu teritorijā.

Iepriekšējais parka regulējums bija spēkā kopš parka dibināšanas 2000.gadā un bija novecojis.

Pievienot komentāru

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +19.1
Alūksne +16.4
Daugavpils +20.7
Saldus +15
Liepāja +16.0
Jelgava +17
Ventspils +16.0
Limbaži +15
Madona +17
Rēzekne +18
+19
+16
+15
Draugiem Facebook Twitter Google+