Latvijā
Sabiedrība

Saeima pieņēmusi Personas datu apstrādes likumu0


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto no Pixabay.com

Saeima šodien galīgajā lasījumā atbalstīja Tieslietu ministrijas (TM) un Datu valsts inspekcijas (DVI) sagatavoto Personas datu apstrādes likumu, kas izstrādāts, pamatojoties uz Vispārīgajā datu aizsardzības regulā (VDAR) noteiktajiem principiem, aģentūrai LETA pavēstīja TM pārstāve Alise Adamane.

Pēc neoficiālas informācijas Latvija ir devītā Eiropas Savienības (ES) dalībvalsts, kas pieņēmusi šādu likumu. Savukārt Lietuvas Seimā un Igaunijas Rīgikogu ar Regulu saistīto likumu paredzēts pieņemt līdz vasaras beigām.

Līdz ar VDAR piemērošanu pamatprincipi personas datu apstrādē, salīdzinot ar līdz šim spēkā bijušo Fizisko personu datu aizsardzības likumu, nemainās. Pastiprinās pārziņa jeb personas, kura lemj par datu apstrādes nolūkiem un līdzekļiem atbildības aspekti, nodrošinot papildus garantijas godprātīgai un tiesiskai datu apstrādei, to panākot, tostarp arī ar datu subjekta kontroles tiesību paplašināšanu.

VDAR paredz pienākumu ES dalībvalstīm noteikt datu uzraudzības institūciju, kuras kompetencē būs VDAR noteikumu uzraudzība. Latvijā par šādu uzraudzības iestādi ar jauno likumu tiek noteikta DVI, kura arī līdz šim ir veikusi personas datu uzraudzību.

DVI, izvērtējot datu aizsardzības pārkāpumus, piemēros principu “konsultē vispirms”, kura mērķis ir panākt, ka uzņēmējiem ir skaidri saprotamas piemērojamās prasības. DVI nodrošinās, ka par VDAR pārkāpumiem paredzēto administratīvo naudas sodu piemērošana katrā konkrētā gadījumā ir iedarbīga, samērīga un atturoša. Maksimālās sodu sankcijas par VDAR pārkāpumiem ir noteiktas VDAR. Tādejādi Administratīvo pārkāpumu kodeksā paredzētie sodi par personas datu aizsardzības pārkāpumiem, sākot ar VDAR piemērošanas uzsākšanas brīdi, vairs netiks piemēroti attiecībā uz privātpersonām.

LA.lv
LE
LETA
Latvijā
Dobeles novada mērs: Par pašvaldību reformu vēl daudz tehnisku jautājumu
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
IKVD min, kur varētu būt notikuši pārkāpumi LU rektora vēlēšanās
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Stājies spēkā Ušakovam nelabvēlīgais spriedums strīdā ar Ķirsi
5 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.LV
Ekonomika
Apstiprināts lielākais ES fondu projekts – Latvijas dzelzceļa elektrifikācija
1 stunda
LA
LA.LV
Ekonomika
FOTO: Latvijā palaists pirmais 5G internets LMT tīklā un iedarbināts pirmais 5G rūteris
1 stunda
OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
“Piecelties! Ekonomiskā tiesa nāk!”
49 minūtes
LE
LETA
Latvijā
IKVD min, kur varētu būt notikuši pārkāpumi LU rektora vēlēšanās
3 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Pasaulē
“Apollo 11”. ASV atceras Mēness uzvaru
1 stunda