Latvijā
Politika

Saeima piešķir Latvijas pilsonību ASV uzņēmējam4

Foto: Ernests Dinka, Saeima

Par īpašiem nopelniem Latvijas labā Saeima ceturtdien vienbalsīgi atbalstīja uzņēmēja Josifa Menakera uzņemšanu Latvijas pilsonībā.

Lēmumprojektu “Par Josifa Menakera uzņemšanu Latvijas pilsonībā par īpašiem nopelniem Latvijas labā” vienprātīgi atbalstīja visi 79 klātesošie deputāti, neviens nebalsoja “pret” vai “atturos”. Pilsonības likums ļauj viņam saglabāt arī dubultpilsonību ar ASV. Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas deputāti secinājuši, ka Menakera īpašais nopelns ir profesionālās un investīciju darbības Latvijā sasaiste ar zinātnes attīstību mūsu valstī, informē komisijas priekšsēdētājs Ritvars Jansons.

Menakers ir dzimis Rīgā, kur viņš arī dzīvoja līdz 1988.gadam. “Būdams ebreju etniskās grupas pārstāvis, es izjutu neiecietību no PSRP iestāžu puses, līdz ar to 1988.gadā atstāju dzimteni un līdz šim brīdim neesmu tajā atgriezies uz pastāvīgu dzīvi,” teikts Menakera vēstulē Saeimai. Viņš uzsver, ka šo gadu laikā nav aizmirsis latviešu valodu. Pilsonības likums ļauj uz pilsonību pretendēt Latvijas pilsoņiem vai viņu pēcnācējiem, kas nacistiskās Vācijas vai PSRS okupācijas laikā bijuši spiesti pamest dzimteni, bet Menakeram šī iespēja neesot pieejama, jo viņa vecāki nebija Latvijas pilsoņi.

Uzņēmējs norāda, ka viņa saikne ar Latviju nav zudusi, jo profesionālā darbība ir sākusies šeit, kur viņš absolvējis Latvijas Universitāti, sāka zinātniskās pētniecības darbu. Uzreiz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas viņš centies iesaistīties valsts attīstības veicināšanā. “Būdams aktīvs uzņēmējs un investors, kā arī izmantojot savas zināšanas, iemaņas un līdzekļus, kas tiek gūti, strādājot ASV, es Latvijā esmu nodibinājis konkurētspējīgas augsto tehnoloģiju ražotnes, kas cita starpā ir tikušas atzinīgi novērtētas gan Latvijā, gan ASV,” pauž Menakers.

Menakers norāda, ka viens no šādiem uzņēmumiem ir viņam ASV piederošā “ISP Optic Corporation” meitas uzņēmums “ISP Optic Latvia”, kas specializējas augstas tehnoloģijas optisko komponentu ražošanā. Tas esot radījis vairāk kā 150 darba vietas un nodokļos Latvijai nomaksājis vairāk nekā piecus miljonus eiro. Nesen Menakers nodibinājis vēl vienu uzņēmumu SIA “UAV Factory”, kas nodarbojas ar lidaparātu, kosmisko aparātu un to iekārtu ražošanu, kā arī bezpilota lidaparātu ražošanu. Tajā pašlaik esot nodarbināti 65 speciālisti. Līdz pat 95 procentiem lidaparātu sastāvdaļu, ieskaitot augstas sarežģītības dzinējus, tiek ražoti Latvijā, un uzņēmums apkalpo klientus no vairāk nekā 47 pasaules valstīm.

Viņš vēstulē pauž, ka vēlas finansiāli atbalstīti arī Latvijā dibinātas organizācijas, kuru darbība ir vērsta uz kvalitatīvas informācijas pieejamību. Pērn uzņēmējs jau ziedojis 5000 ASV dolāru Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrībai.
Atbalsta vēstules Menakera uzņemšanai pilsonībā Saeimai iesnieguši Rīgas Tehniskās universitātes Inženierekonomikas un valdības fakultātes dekāna vietnieks zinātniskajā darbā Remigijs Počs, Eiropas Komisijas pārstāvniecības vadītāja Latvijā Inna Šteinbuka un Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrības direktore Karina Pētersone.
Personu, kurai ir īpaši nopelni Latvijas labā, pilsonībā var uzņemt ar Saeimas lēmumu. Pirms Saeimas balsojuma lēmuma projektu izskata Saeimas Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisija.

LA.lv