Kultūra
Kultūrpolitika

Saeima pirmajā lasījumā atbalsta Rīgas Latviešu biedrības nama likumprojektu0

Foto – Ieva Čīka/LETA

Saeima ceturtdien, 24. maijā, pirmajā lasījumā atbalstīja jaunu likumprojektu Rīgas Latviešu biedrības nama atbalstam, informē Saeimas preses dienests.

“Rīgas Latviešu biedrības nams ir nozīmīgs tautas nacionālās pašapziņas simbols, kas saistīts ar Latvijas valsts veidošanos. Novērtējot Biedrības nama vēsturisko nozīmi, svarīgi arī likumā nostiprināt atbalstu tā turpmākai attīstībai, kas ir jo īpaši būtiski valsts simtgadē,” iepriekš uzsvēra par likumprojekta virzību Saeimā atbildīgās Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētājs Aldis Adamovičs.

Plānotā likuma mērķis ir veicināt Rīgas Latviešu biedrības nama saglabāšanu un turpmāku attīstību, kā arī reglamentēt tā uzturēšanu un izmantošanu.

Likumā paredzēts nostiprināt, ka Rīgas Latviešu biedrības nams, kas atrodas Merķeļa ielā 13, ir Rīgas Latviešu biedrības īpašums, un biedrība ir atbildīga par tā uzturēšanu un izmantošanu. Lai garantētu Biedrības nama saglabāšanu, likumprojektā paredzēts, ka Rīgas Latviešu biedrības likvidācijas gadījumā Biedrības nams pāries valsts īpašumā.

Rīgas Latviešu biedrība ir viena no senākajām latviešu kultūras organizācijām, tā dibināta 1868. gadā. Kā uzsvērts likumprojekta anotācijā, Rīgas Latviešu biedrībai ir vēsturiska nozīme kā vienai no Latvijas nacionālās neatkarības veidošanās pirmssācējai. Līdz Latvijas valsts izveidošanai 1918. gadā, Rīgas Latviešu biedrība bija latviešu tautas nacionālās kustības, kultūras un zinātnes šūpulis, vienojošais centrs.

Izglītības komisijas virzītajā likumprojektā uzskaitīti arī Biedrības nama izmantošanas mērķi, kā arī uzturēšanas un attīstības finansēšanas avoti.

Likumprojekta autori norādījuši, ka likums padarīs vieglāku finanšu piesaisti Biedrības nama kā valsts nozīmes kultūras un arhitektūras un tajā esošo valsts nozīmes kultūras, mākslas pieminekļu izpētei, restaurācijai un atjaunošanai.

Likumprojektā teikts, ka Biedrības nama uzturēšanu finansē Rīgas Latviešu biedrība. Tāpat tajā paredzēts, ka valsts no 2021. gada piedalās Biedrības nama atjaunošanas, izpētes, konservācijas un restaurācijas, tai skaitā speciālistu apmācību finansēšanā saskaņā ar Ministru kabineta apstiprinātu Biedrības nama atjaunošanas, izpētes, konservācijas un restaurācijas programmu.

Lai Rīgas Latviešu biedrības nama likums stātos spēkā, tas jāskata Saeimai vēl otrajā un trešajā lasījumā.

LA.lv