×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.0°C
Zelma, Zemgus, Virma
Otrdiena, 14. augusts, 2018
26. aprīlis, 2018
Drukāt

Saeima steidzamības kārtā groza pensiju likumu (28)

Foto - LETA/Edijs PālēnsFoto - LETA/Edijs Pālēns

Ilustratīvs foto

Saeima ceturtdien, 26.aprīlī, galīgajā lasījumā steidzamības kārtībā grozīja valsts pensiju likumu, ieviešot pabalstu pensionāru atraitņiem.

Saskaņā ar izmaiņām pārdzīvojušais laulātais vēl gadu saņems pabalstu 50 procentu apmērā no mūžībā aizgājušā dzīvesbiedra pensijas.

Līdzīga kārtība pastāv vairākās citās Eiropas valstīs, un tas ir būtisks atspaids atraitņiem pēc dzīvesbiedra zaudēšanas, it īpaši pirmajā gadā pēc laulātā nāves. Šāda atbalsta ieviešana palīdzētu sakārtot mantojuma un dzīvesvietas jautājumus, grozījumu izstrādātāju vārdā atzīmē Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča.

Tāpat grozījumi nosaka, ka pensijas saņēmēja nāves gadījumā viņa ģimenei vai personai, kas uzņēmusies apbedīšanu, izmaksā apbedīšanas pabalstu divu mēnešu pensijas apmērā, ieskaitot pie tās piešķirto piemaksu par apdrošināšanas stāžu līdz 1995.gada 31.decembrim.

Vienlaikus grozījumi likumā “Par valsts pensijām” paredz palielināt piemaksu par uzkrāto darba stāžu arī tiem pensionāriem, kuri pensijā aizgājuši 1996.gadā.

Par likumprojekta virzību atbildīgās Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja A.Barča iepriekš norādījusi, ka piemaksas paaugstināšana attiektos apmēram uz 10 000 senioru, kuri pensijā devušies 1996.gadā.

“Tas bija laiks, kad jaunā pensiju sistēma bija stājusies spēkā uz papīra, bet faktiski pensijas tika rēķinātas vēl pēc vecās kārtības. Individuāli veiktās sociālās iemaksas vēl netika ņemtas vērā, bet pensiju aprēķinam par pamatu bija 1995.gada vidējā alga, kas bija 85 lati. Tādēļ 1996.gadā piešķirtās pensijas būtiski neatšķiras no tām, kas aprēķinātas līdz reformai, un piemaksas palielinājums šiem cilvēkiem ir ļoti būtisks,” viņa saka.

Līdz šim pensiju likuma redakcija paredzēja no šā gada 1.jūlija palielināt piemaksas senioriem, kuri pensionējušies līdz sociālās apdrošināšanas sistēmas ieviešanai – tātad līdz 1995.gada 31.decembrim. Piemaksu šai senioru grupai plānots palielināt no 1 līdz 1,5 eiro par katru darba stāža gadu. Tādējādi par katru stāža gadu, kas uzkrāts līdz 1995.gada 31.decembrim, piemaksa palielināsies par 0,5 eiro.

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras aprēķini liecina, ka piemaksu palielināšanai šajā gadā papildu nepieciešami 1,03 miljoni un 2019.gadā – 2,05 miljoni eiro, savukārt apbedīšanas pabalstu palielināšanai nākamgad varētu būt nepieciešami ap 1,8 miljoniem eiro, bet pārdzīvojušā laulātā pabalsta ieviešanai gadā – astoņi miljoni eiro.

Likuma grozījumi pensionāru atbalstam stāsies spēkā šī gada 1.jūlijā.

Pievienot komentāru

Komentāri (28)

 1. Barča tā cenšas, tā cenšas atkal uz kārtējiem pieciem gadiem palikt Saeimā.

 2. Valdība plāno nākošā gadā mirstības palielināšanos un tādā veidā tiks atslogotas medicīnas iestādes no laulātiem – vecīšiem. Ir trāpīts gan uz vēlēšanām – barčiņa ,,skaldi un valdi” un vecīši ar prieku sagaidīs sava dzīvesbiedra nāvi, nesauks ātro palīdzību un varēs atļauties atpūtas braucienus uz Spāniju.

 3. Lakam jau kādam biezajam pensim laulenis-laulene taisās “galus atdot” ….

 4. Vēlēšanas,Es aizrādījumi liek valsts vadībai,zobus sakožot,mainīt likumu.

 5. Kuram no valdības locekļiem tad nomirusi otrā pusīte, ka steidzamības kārtā jādabū cauri likums, kas būtu attiecināms arī uz jau agrāk dzīves biedru zaudējušajiem? laikam jau pašai Barčai, vai tam kam lielā alga?

 6. un pēc tam grauzīs nagus

 7. Kāpēc tāda steidzamība? Varēja jau to ieriktēt sagatavojot nākamā gada budžetu. Bet tad laikam naudiņas pietrūks, jo vēl kādi 100 būs aizbraukuši no šīs laimes zemes un vajadzēs atkal paaugstināt nodokļus. Bet Saeimas vēlēšanas būs un tāpēc tāda steidzamība……..Reirs ar deputātiem vienojās, ka aprēķinot pensijas var piemērot 100 gadu dzīvildzi un tad ietaupījums sociālajā budžetā būs krietni lielāks, pensijas mazākas, bet uz vēlēšanām sagatavosim večiem mazas dāvaniņas un balsos par mums priecīgi.

 8. Par tiem bēru izdevumiem lasīt ka tie tiks tikai tagad piešķiti ir jocīgi lasīt.Jo arī vecajos likumos tika piešķirti pabalsti pēdējo divu pensiju apmērā bēru organizēšanai.Te paziņo ka tas ir kas jauns.Jocīgi sanāk.Par kaut kādu jaunumu tiek paziņots sen zināmais.Vai tas nenozīmē ka daudzi cilvēki nezina savas tiesības un radusies iespēja to pasniegt kā tiko ieviestu.Cik lēti iznāk pirms vēlēšanām būt par labdariem ar to kas tiek pa jaunam vienkārši pastāstīts.Barčas kundzei vajadzētu pastāstīt kā tas nākas.Savādāk sāku domāt par viņas negodīgo rīcību.Sen jau aizdomas ka viņa nav pats godīgākais cilvēks…

  • Bija pabalsts divu tīro pensiju apmērā, bez piemaksas par stāžu. Piemēram, man vīrzm pensija bija216 diro, saņēmu tikai 180, tāpēc tās izmaiņas

 9. Lika pagaidit!

 10. Nesaprotu, uz kādiem aprēķiniem balstās pēdējais Barčas apgalvojums, jo
  1) ja laulātais nenomirtu, tad viņš turpinātu saņemt pilnu pensiju, bet, viņam nomirstot, palicējs no tās dabūs tikai pusi. Līdz ar to valdībai nekādas papildu izmaksas nerodas, drīzāk ieguvums – pilnas pensijas vietā būs jāizmaksā tikai puse.
  2) Lai viena gada laikā palikušajiem laulātajiem pabalstu izmaksas sasniegtu 8 miljonus, tad jānomirst vismaz 10000 pensionāru, kuru pensijas ir 1600 euro mēnesī!
  3) Tā kā šāda apjoma pensijas ir retums uz vispārējo trūcīgo pensiju skaitu, tad izsecināms, ka valdība plāno vēl lielāku pensionāru mirstību, lai iztērētu pabalstos 8 miljonus.

 11. Kapec tikai precētiem būs šī pensija? Kāpec šķiro pensionārus? Vientuļiem pensionāriem jau tāpat ir grūta iztikšana. Kaut kāds murgs no valdības puses. Vai tie precētie tagad ir izredzētie?

 12. Vecā komuniste Barčene, necenties, tik un tā Saeimā vairs netiksi. Izskrējusi visas partijas, bet tagad pa skuju taku pensijā.

 13. Kaut kā riebjas to visu lasīt-50 centi par gadu plusā,ka tik kāds bagāts nepaliek!!!

 14. Barčai kaut kas jāpagrūž pensionāriem! Vēlēšanas tuvojas…un kāpēc tikai gadu? Ko nabaga pensionārs darīs pēc gada? Nekauņas!

 15. Ķaut kas ļoti sasteigts

 16. Labāk būtu ja pensijas neapliktu ar nodokli. Kauns un negods mūsu valstsvīriem.

 17. Būtu labāk, ja pensijas netiktu apliktas ar nodokli. Kauns un negods mūsu valstsvīriem. Ar vienu roku dod ar otru divkārt atņem.

 18. .. savukārt apbedīšanas pabalstu palielināšanai nākamgad varētu būt nepieciešami ap 1,8 miljoniem eiro, bet pārdzīvojušā laulātā pabalsta ieviešanai gadā – astoņi miljoni eiro.
  —————————————————–
  Nesaprotu, uz kādiem aprēķiniem balstās šis pēdējais apgalvojums, jo
  1) ja laulātais nenomirtu, tad viņš turpinātu saņemt pilnu pensiju, bet, viņam nomirstot, palicējs no tās dabūs tikai pusi. Līdz ar to valdībai nekādas papildu izmaksas nerodas, drīzāk ieguvums – pilnas pensijas vietā būs jāizmaksā tikai puse.
  2) Lai viena gada laikā palikušajiem laulātajiem pabalstu izmaksas sasniegtu 8 miljonus, tad jānomirst vismaz 10000 pensionāru, kuru pensijas ir 1600 euro mēnesī!
  3) Tā kā šāda apjoma pensijas ir retums uz vispārējo trūcīgo pensiju skaitu, tad izsecināms, ka valdība plāno vēl lielāku pensionāru mirstību, lai iztērētu pabalstos 8 miljonus.

 19. Makšķerē balsis vēlēšanām 😤

 20. Jauki!Es tik nekad neesmu sapratusi kur paliek to cilvēku uzkrātie pensijas līdzekļi kuri aiziet nesagaidot pensiju,vai mazu mirkli pēc pensijas piešķiršanas.

 21. Iepazīšanās sludinājums Atbildēt

  Vēlos iepazities ar kāds vientuļu pensionāru ar lielu pensiju nopietnos laulību nolūkos. Man 30 gadu, esmu glīta, izglītota, vientuļa, saimnieciska, labsirdīga n godīga savās jūtās. Mazo pensiju saņēmējus un jaunākus par 75- 85 gadiem lūdzu nerakstīt.

  • par jauko sludinājumu. Es jau arī paredzēju, ka no šī likuma būs viens labums — 80 un 90 gadīgajiem palielināsies izredzes apprecēties. Būs jauns bizness! Arī nomiruši večuki vieni paši ilgstoši negulēs nekurinātās istabās uz grīdas. Lai tiktu pie naudas, būs vien jāsavāc un jāapbērē.

   • VALDIBAS MOTO ..
    KO TIE PENSIONARI GAUDO ,VAI TAD VECIEM VAJAG NAUDU !?
    KUNGIEM MEDUS ,TAUTAI LEDUS ,LAI TIE DRIZAK ,ATSTIEPJ PEDAS ..
    PIECI EIRO PENSIONARIEM ,MILJONINI MILJONARIEM ..
    VARBUT DRIZI ATNAKS LAIKS ,,,PENSIJAS TIE NEZAKS …VAIRS …

   • Izdevīgi precēt arī ārzemniekus, tie nosacījumi tāpat strādās. Mācamies valodas, tiešām labs bizness. ārzemēs maksā līdz mūža beigām…….

Draugiem Facebook Twitter Google+