Mobilā versija
+2.0°C
Īrisa, Irīda, Airisa
Svētdiena, 22. oktobris, 2017
24. janvāris, 2017
Drukāt

Egils Līcītis: Saeimai palielinās smadzenes (4)

Foto - Ieva Lūka/LETAFoto - Ieva Lūka/LETA

Noapaļotā ideja, ka Saeimai vajadzīgs analītiskais dienests, nav iešāvusies publiskajā telpā kā lodveida zibens. Parlamentā arvien valdījis teitoņu gars un kareivīgums, bet tas ne vienmēr atsvēris ievēlēto partijnieku profānismu un zināšanu trūkumu. Pirmās runas, ka likumdevējiem talkā nepieciešami papildspēki, lai modelētu situācijas, projicētu dzīvi pirms un pēc likumprojekta pieņemšanas, sākās periodā, kad Bruņinieku nams vēl bija Anatolija Gorbunova valstība, un tie, kas no pašreizējā ķeizariņu simta jaunekļi un skuķenes, staigāja īsbiksēs pa galda apakšu. Bet kauninot jāatzīst, ka no vispasaules parlamentiem analītiskais dienests nav izveidots tikai Mozambikā un Latvijā. Turklāt stāvoklis sarežģījies pēdējā laikā, kad slikti apmācītie politiķi pastāvīgi iekrīt uz viltus ziņām un dezinformāciju, ieveļas kā mušas Kremļa propagandas tīklos un runā dumjības. Tik vēlāk attopas – vai, tas man bija ausī iesprausts batoniņš!

Jāievēro, cik raibs zirga deķis mēdz būt deputātu korpuss. Tajā ir intelbeņķi, kas daudz lasījuši pabiezas Umberto Eko grāmatas un atpūtas pauzēs pēta torsionu laukus. Par tukšpauriem jāšaubās, vai ieguvuši pamatapmācību. Velnsviņzin, kādas oliņas sadētas nelokāmiem saskaņiešiem galvā. Summāri ņemot, pilsoņiem raisās panika par deputātu kvalitāti. Kaitīgos politiskās vides apstākļos arī študierētajiem atrofējas zināšanu līmenis, saraujas pelēkās vielas tilpums un kopīgi veiktais darbs iznākumā ir mazvērtīgs.

Kā līdz šim iztika bez apsmadzeņotāju palīdzības? Lai neklīstu pa neapgaismotiem neceļiem, Saeimas locekļi aizdedza sveces, informējoties no gadījuma rakstura avotiem. Pagaidām lāpījās, lietojot halucinogēno sēņu novārījumu, kas veicina maģisko domāšanu. Taču preparātu izplatītāju pakalpojumi maksā bargu naudu! Piešķīra caurlaides okulto zinātņu un paranormālo parādību pētniekiem, vampirologiem, demonologiem, poltergeista speciālistiem kā Saeimas konsultantiem. Gāja uz instruktāžu pie partiju īpašniekiem. Iedziļinājās izgriezumos no analītisko sieviešu žurnālu lappusēm un uzlasīja drupačas no akadēmiski pētnieciskā portāla “Pietiek.com” novitātēm.

Kaļot likumus kā naglas, parlamentārieši bieži vadījās no frizieres sistās klačiņas, taksistu kreatīvās dziļdomības un iegūglējoties vikipēdijā. No salasītās informatīvās bagāžas deputāti gribēja taisīt eksperimentus ar tautu, bet allaž sanāca tikai ekskrementi. Galu galā secināja, ka bez analīzes dienesta valsts likumdevēja orgāns intelektuāli nepaceļas kā Pētertornis pāri elektrības stabiem, nevar lemt pēc šķība acumēra, un raidīja SOS signālu.

Nolemts par nelielu skaistumoperāciju, kurā Saeimai palielinās smadzenes. Augstajā namā tomēr strādā vēlētas personālijas, kam jānodarbojas ar darbaļaužu estētisko un patriotisko audzināšanu, kam ir pienākums izlemt arhisvarīgas lietas līdz konstitūcijas ievadu un apakšpunktu sacerēšanai. Pat mafijas krusttēviem ir padomdevējs consigliori, bet Sorosa labi maksātā algā kalpo pilni kantori ar “Delnu”, “Providus” rukātājiem, kas lej patiesību ar tējkarotēm izslāpušās mutēs.

Saeimai sīvā konkursā jālūko derīgo padomu devēji. Skaidrs, ka, piemēram, Maskavas tilta būvētājs, ģeogrāfs, biedrs Mauzeris Paiders, kurš apmaldījies ģeogrāfijā, nevarētu būt saprātīgs konsultants Saeimas locekļiem. Sievietes – gari mati, īss padoms – arī ne. Sarkano profesūru, kultūrmarksistus – lūdzu, uz izeju.

Lai tas būtu lēts prieks, skopuļi prezidijā minimizējuši izdevumus, centus žēlodami. Kudī lielāku naudu Saeima izgrūž tautai ieeju aizšķērsojošu turniketu uzstādīšanai, nevis domas gigantu algošanai. Divos gados, pārvarot grūtības un kavēkļu joslas, negribīgi, varītēm spiežot, kamēr izspiežot, radītas trīs gab. vakances analītiķiem. Cīnoties ar neizpratni, ka padomnieki aizņems iepriekš privileģētās bibliotēkas telpas un esošo kancelejistu iesildītās vietas, līdz politiskām bailēm, ka rūdīti eksperti atklās, ka partijas ar idejām ir plikas kā baznīcas žurkas un ieriebs, izstāstot puspasaulei, ka karaļi ir kaili. Nu – švaki. Saeimai palīgā vajag, mazākais, miniinstitūtu, kas jāiesēdina kādā no dārgi uzturētām ēkām Jēkabielas parlamentārajā kvartālā. Lai var vadāt ASV senatorus ekskursijā: reku, mūsu demogrāfijas problēmu risinātāji, veselības reformas izstrādātāji, te juridiskie spīdekļi, Briseles žargona pratēji un tautsaimniecības zinātāji, šeitan hibrīdkara ieroču uzasinātāji, bet šitie ar baltām garām bārdām mums lasa lektorijus par latvisko dzīvesziņu un baltu dievestībām.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Te pienāca Kinzulis- Atbildēt

    vai tad tur tiem ir smadzenes – nu tāda pelēkā viela ar kuru domāt un nevis pavērt kabatu aploksnei…?

  2. viniem nekad smadzenu nav bijis

  3. domāju, ka, ja “palielinās smadzenes”, tad “rumpi jāsamazina”, to nosaka “vielas masas nezūdamības likums”, kādreiz skolā mācīts…

Monika Zīle: Vērtīgs ceļa spieķis (1)Vai tiešām pienācis laiks saprast, ka nav tādas profesijas, kas garantē palikšanu izvēlētajā nodarbē līdz pensijai?
Uldis Šmits: Bet igauņi...Labāk pieaicināt pāris tūkstošus lietpratēju prioritārā nozarē nekā padarīt visu ekonomiku atkarīgu no viesstrādniekiem
Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Aizbērt Daugavu!

Lai atslogotu satiksmi pār tiltiem, Rīgas pilsētas arhitekts Gvido Princis rosinājis izskatīt ideju par prāmju un laivu satiksmi Daugavas šķērsošanai.

Vai piekrītat apgalvojumam, ka vīriešiem pēc 40 gadiem jālieto steroīdi?
Monika Zīle: Garā mēle un īsās rokas (5)Kuplo ģimeņu ieguvums no demogrāfijas veicināšanai piešķirtajiem miljoniem pagaidām neskaidrs
Māris Antonevičs: "Jaunās sejas" gaidotIzmaiņas mediju uzburtajā pasaules kārtībā – izrādās, ka jauni, spilgti līderi ne vienmēr ir liberāli.
Draugiem Facebook Twitter Google+