×
Mobilā versija
Brīdinājums +29.5°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
3. decembris, 2017
Drukāt

Saeimas deputāta znota uzņēmums arī iesaistīts OIK skandālā (10)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Nestrādājoša koģenerācijas stacija, kas uz pārbaudes brīdi atvedusi ģeneratoru atrādīšanai “Sadales tīklam”, lai saglabātu tiesības pārdot elektrību par paaugstinātu tarifu. Oktobrī “Nekā personīga” atklāja virkni šādu gadījumu. Pēc saceltā skandāla no amatiem ir nācies šķirties uzņēmuma “Sadales tīkls” vadībai – valdes priekšsēdētājam Andrim Pinkulim un valdes loceklim Rolandam Lūsveram.

Ekonomikas ministrija sāka pārbaudi par virkni uzņēmumu. Tomēr rezultātu vēl nav. Visiem aizdomīgajiem uzņēmumiem joprojām ir licences, lai pārdotu elektrību par paaugstinātu tarifu.

Šonedēļ uzzinājām par vēl vienu šādu gadījumu Līvānos. SIA “Energo Fortis” 23. augustā atrādījis “Sadales tīklam” pārvietojamu ģeneratoru. Atbildīgais darbinieks pat nebija pamanījis, ka tā ražotā elektrība “Sadales tīklā” nenonāk. 2012. gadā SIA “Energo Fortis” Ekonomikas ministrijā lūdza atļauju būvēt koģenerācijas staciju Jersikā, pie Līvāniem. Solīja lielu, sešu megavatu jaudu. Pašvaldība uzņēmējam elektrostacijas ierīkošanai bija atvēlēja veco katlumāju.

Līvānu būvvalde bija izdevusi būvatļauju. Banka uzņēmumam bija izsniegusi 2,7 miljonu kredītu. Šķita, ka ir viss, lai Līvānos varētu darboties elektrostacija. Atlika tikai katlu mājā staciju iebūvēt. Tomēr pagāja pieci gadi, bet elektrības ražošana tā arī neuzsākās.

Līvānu būvvalde Ekonomikas ministrijai raksta, ka būvatļauja koģenerācijas stacijas celtniecībai izsniegusi uzņēmumam “Energo Fortis” 2012. gadā uz diviem gadiem. 2017. gadā, apsekojot teritoriju redzams, ka uzbūvēts nav nekas. Un, ja uzņēmums grib kaut ko būvēt, tam būtu jāprasa jauna būvatļauja.

23. augustā “Sadales tīkla” komisija apseko objektu un konstatē, ka stacija elektrību ražo. Valsts akciju sabiedrības “Sadales tīkls” Austrumu ekspluatācijas daļas vadītājs Edgars Soldāns ir uzrakstījis aktu un parakstījis, kurā paziņo, ka šajā vietā ir elektrostacija, jo viņa rīcībā ir akts par elektrostacijas nodošanu ekspluatācijā.

2012. gadā “Elektro Fortis” bija solījis sākt ražot elektrību līdz 2017. gada 29. augustam ar jaudu seši megavati. Tomēr šī gada sākumā uzņēmums vērsās ministrijā ar lūgumu jaudu samazināt līdz mikroskopiskam 0,01 megavata apjomam, jo esot problēmas ar investoriem un jaudīgu iekārtu vēl nevar atļauties.

Apliecinājums par kaut nelielu elektrības ražošanu uzņēmumam ir eksistenciāli svarīgs, jo pretējā gadījumā zūd 2012. gadā iegūtā licence enerģijas pārdošanai par paaugstinātu tarifu. Lūgums samazināt jaudu nonāk pie valsts sekretāra vietnieka Jāņa Patmalnieka, kurš atbild: lai notiek!

Šonedēļ no amata nācies aiziet “Sadales tīkla” Austrumu ekspluatācijas daļas vadītājam Edgaram Soldānam. Izrādās, ka uz laiku novietotais ģenerators “Sadales tīklam” tā arī nebija saražojis nevienu kilovatu elektrības. To Soldāns nebija pamanījis, bet dokumentu bija parakstījis.

Uzņēmuma “Energo Fortis” vadītājs Andris Volanskis strādā Ķekavas domē. Ir domes priekšsēdētājas padomnieks un pilsētas izpilddirektora vietnieks. Volanski izdodas sazvanīt tikai piektdienas novakarē. Uzņēmējs atzīst, ka iekārtu elektrības ražošanai atvedis tikai uz brīdi, kamēr “Sadales tīkls” veic pārbaudi.\

Uzņēmējs stāsta, ka viņam neiet – iepriekšējais investors atteicies turpināt darbu, vainīga arī valdība, kas vilcinājusies atklāt precīzu iepirkuma cenu. Šogad uzradies jauns investors – “Rīgas brīvostas” uzņēmējs Andrejs Laškovs. Nu viss būšot savādāk.

Par uzņēmuma attīstību ir zinošs vēl kāds ietekmīgs cilvēks – Volanska sievastēvs, Saeimas deputāts no ZZS, līvānietis Jānis Klaužs. Viņš ir ietekmīgs politiķis. Ir bijis arī Līvānu domes vadībā, šobrīd ir divās pilsētas sabiedriskajās organizācijās.

Viņam nav kapitāldaļas znota uzņēmumā, tomēr par tā attīstību viņš uztraucas kā par savu. Klaužs par elektroenerģiju spriež arī no pilsētas pozīcijām. Pēc pieciem gadiem valsts obligātā iepirkuma kārtībā elektrību no koģenerācijas uzņēmumiem vairs par paaugstinātu tarifu nepirks.

Vēl piecus gadus Līvānu uzņēmumiem būtu iespēja saņemt siltumu par lētāku cenu. Netālu no iecerētās spēkstacijas atrodas SIA “Līvānu mājas un logi”, kur Klaužam pieder 38%.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. jācērt tā 100galvainā hidra

 2. šļahtiči ieskrējušies …

 3. Sadales Tīklos strādā bandīti un korumpanti

 4. Milie draugi ! Visa , augseja elite , zog uz nebedu , bet ne viens nenoliek vinus , pie VIETAS ! Aizsegs ir specigs – Saeima .

 5. Kaut nedaudz ieskatoties OIK lietā, pat neprofesionālim rodas jautājumi. Piemēram, Dailes teātris atklāj sezonu, publicē repertuāru un saņem valsts dotāciju, bet izrādes nenotiek. Cik ilgi to nemanītu?
  Pieļauju, ka “parasto uzņēmēju” kaut mazliet aizdomīga darbība izsauktu valsts desanta precizu un mērķtiecīgu uzbrukumu. Šeit… Man vienaldzīgs kriminālprocess, kas atkal baros juristu desmitus, bet – par šo “darbu” X vai 10X gadus ļaudis valsts iestādē vai uzņēmumā ir algoti!!!!!!!!!!!!
  Ceru, mans jautājums ir skaidrs! 🙂

 6. Tas deputats,kas 11.nvembri viesojas pa Krieviju.

 7. ar kurbuli darbināms koģenerators Atbildēt

  Hei, deputāt! Ja tu šodien neko neesi nozadzis no valsts, tava diena ir pagājusi velti! Atceries – tu neesi ievēlēts uz mūžu …

 8. Lūdzu beidziet taisīt sensācijas par galīgiem niekiem. Vai tad deputātiņi ko lemj? Lemj partijas disciplīnas koriģēšanas diriģenti. Un tie galīgi nav saistīti ar valstisku interešu ievērošanu, pat ”demokrātiskajās” Latvijas vēlēšanās par tiem nav saņemta neviena balss.

Draugiem Facebook Twitter Google+