Latvijā
Politika

Saeimas deputātam nedzirdēta ideja – vislatvijas čeku loterija 8


Imants Parādnieks
Imants Parādnieks
Foto – Karīna Miezāja

Valsts organizēta čeku loterija budžetu varētu palielināt par aptuveni astoņiem miljoniem eiro, aģentūrai LETA pauda Saeimas deputāts Imants Parādnieks (VL-TB/LNNK).

Viņa iniciatīva par Vislatvijas čeku loterijas organizēšanu līdz šim atbalstīta 28.augustā notikušajā koalīcijas padomes sēdē. Pēc deputāta domām, čeku loterijas radītos ienākumus varētu novirzīt, piemēram, ģimenes atbalsta politikas pasākumiem.

Politiķis norādīja, ka šādas valsts organizētas čeku akcijas jau realizētas Maltā, Slovākijā, Portugālē un Polijā. “Mazā Malta čeku loteriju sāka organizēt jau 1997.gadā, bet kopš 2000.gada ir spēkā tagadējā sistēma, proti, reizi mēnesī vairāki čeku īpašnieki kā balvu saņem 100 reizes lielāku summu nekā čeka vērtība,” sacīja Parādnieks.

Portugālē līdzīgas loterijas pirmā kārta bija orientēta uz uzņēmumiem, kuri darbojās nozarēs, kurās ir augsts “pelēkās naudas” īpatsvars – autoservisu, skaistumkopšanas un frizētavu, kā arī viesmīlības un restorānu biznesā. Savukārt šajā valstī balvā paredzētas nodokļu atlaides. Otrajā kārtā balvu izlozē tika iesaistīti arī pircēji.

“Portugāles izmantotā pieeja loterijā, kas paredzēja tiešu nodokļu administrācijas iesaisti, ir labs piemērs, kā uzlabot situāciju nozarēs, kas tradicionāli tiek uzskatītas par pelēko zonu. Šajā gadījumā to sakārtošanai tika izmantota “burkāna” metode,” pauda Parādnieks.

Iespēja laimēt balvu kā pamudinājumu mainīt ieradumus ir izmantota ne tikai nodokļu nolūkiem. Deputāts norādīja, ka, piemēram, Zviedrijā braucēji varēja piedalīties 3000 dolāru izlozē, ja ievēroja noteikto braukšanas ātrumu.

Politiķis piebilda, ka arī Lietuvā novembrī ir plānota pirmā čeku loterija, kurā reizi mēnesī varēšot laimēt balvu 5000 eiro vērtībā.

LA.lv