×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
22. aprīlis, 2017
Drukāt

Parādnieks jūtas vīlies savā bijušajā palīgā, kurš uzrakstījis lugu “Būt nacionālistam” (26)

Foto - Aivars IvbulisFoto - Aivars Ivbulis

Skats no izrādes jeb, kā rakstīts pieteikumā, atmiņu monologa četriem aktieriem "Būt nacionālistam", kas iestudēta "Dirty Deal Teatro".

“Es zinu, ka daudzi nacionālisti mani uzskatīs par nodevēju, to es nevaru ietekmēt…” šādi savas lugas “Būt nacionālistam” pieteikumā raksta tās autors Matīss Gricmanis. Režisora Valtera Sīļa uzvestā izrāde “Būt nacionālistam” ir jaunā dramaturga Gricmaņa ļoti personisks vēstījums par personības nobriešanu, sevis meklējumiem un apkārtējiem apstākļiem, kas šo procesu iespaido. Tādēļ arī galveno lomu spēlē dramaturgs pats, personīgi izstāstot savu stāstu, ko būtiskākajās ainās ilustrē aktieri Āris Matesovičs, Ance Strazda un Jānis Kronis.

Daudzējādā ziņā šī luga sasaucas ar Jāņa Joņeva “Jelgavu 94”, kas arī piedzīvojusi uzvedumu teātrī un drīzumā tiks ekranizēta. Joņevam izaugsmes ceļā kā vadlīnijas gan kalpoja smagās rokmūzikas subkultūra, bet Gricmanim šo lomu pilda nacionālistu kustības. Taču “Jelgavā 94” aprakstītie tēli piesardzīgi noslēpti aiz pseidonīmiem un iesaukām, tādēļ atpazīt viņus spēj vien citi vecie Jelgavas metālisti. Savukārt Gricmanis bez īpašas auklēšanās sauc vārdā gan konkrētus politiķus, gan nacionālistu organizācijas.

Pirms dramaturga studijām 10. un 11. Saeimas laikā Matīss Gricmanis strādājis arī par Saeimas deputāta Imanta Parādnieka palīgu, pirms tam darbojies Jāņa Sila vadītājā “Latviešu nacionālistu klubā” un apguvis tuvcīņu biedrībā “Tēvijas sargi”. Tādēļ šiem personāžiem atvēlēta lielākā uzmanība, bet pieminēti tiek arī citi nacionāļu politiķi. Dramaturgs savā vēstījumā ir bijis nesaudzīgs gan pret sevi, gan pret pārējiem tēliem, neslēpjot viņu vājības un dīvainības. Tomēr vienlaikus autors sev novilcis arī noteiktas sarkanās līnijas un atklāti atzīst, ka visu, ko viņš uzzinājis par šiem cilvēkiem, lugā neatklāj.

Vairākums manis aptaujāto Nacionālās apvienības (NA) politiķu gan sakās par izrādi neko nezinām un neesot to redzējuši. Dienā, kad es vēroju izrādi, skatītāju vidū sastapu kultūras ministri Daci Melbārdi (NA). Viņa izrādei esot sekojusi ar lielu interesi, bet neņemoties spriest, vai tā vērtējama kā autora nodevība pret bijušajiem darba devējiem: “Par to jāspriež galvenajiem personāžiem, kas zina šo stāstu. Izrādē mēs redzējām vienu versiju, man būtu interesanti uzzināt arī citu versiju. Tad es varētu izdarīt kādus secinājumus. Tomēr jāsaprot, ka tas ir teātris un vairāk vai mazāk – arī mākslas darbs. Šis ir žanrs, ko es pirmo reizi redzēju un zinu, ka spēlēt sevi ir ļoti grūti, tādēļ galvenajam varonim atklāt un izspēlēt savas izjūtas ir ļoti liels izaicinājums, bet viņš ar to tika galā un noturēja uzmanību.”

Deputāts Parādnieks izrādi nav noskatījies un neplāno to darīt, jo šaubās, “vai tur varēs gūt māksliniecisku baudījumu”. Taču viņš dzirdējis atstātus un neizpratnes pilnu jautājumus no partijas biedriem. “No tā varu secināt, ka izrādē ir dažādi izdomājumi, pārspīlējumi un vismaz vienā vietā – meli. Tur tiekot apgalvots, ka pēc Matīsa tēva nāves es viņam nevēlējos dot brīvdienu, bet liku apzvanīt bāriņtiesas. Ja tā tiešām apgalvots, tad tā nav taisnība! Es esmu prasīgs pret saviem darbiniekiem, bet arī cilvēciskās vērtības man nav svešas. Matīsam tika dots brīvs laiks gan mācību vajadzībām, gan ģimenes apstākļu dēļ. Tās ir svētas lietas,” stāstīja deputāts. Viņš arī neslēpj, ka jūtas vīlies savā bijušajā palīgā. “Jau mūsu kopīgā darba sākumā pamanīju, ka viņš īsti netiek galā ar saviem pienākumiem, cīnās ar kādām iekšējām un sadzīviskām problēmām. Likās perspektīvs cilvēks, tādēļ atbalstīju viņu, kā varēju. Šķita, ka attiecības ir sirsnīgas un balstītas abpusējā cieņā, biju pat uzaicināts uz viņa kāzām, gatavoju dāvanu.” Tagad deputāts savus palīgus izvēloties rūpīgāk un dod priekšroku jaunajām juristēm, kuras strādājot sistemātiskāk un kurām netraucējot “radošas izpausmes”.

Arī “Latviešu nacionālistu kluba” vadītājs Jānis Sils izrādi nav redzējis, bet bijis informēts, ka viņa kādreizējais audzēknis tādu rakstot: “Kopā ar mums viņš bija ļoti cītīgs un aktīvs kustības biedrs, bet studiju laikā, nonākot kosmopolītiskā vidē, ātri pārņēma citus tikumus.”

Izrādes skatītāju vidū sastapu deputāti Ilzi Viņķeli (“Vienotība”), kura gan uzskata, ka nacionāļiem nav iemesla apvainoties uz dramaturgu. “Izrāde ir par jauna cilvēka izaugšanu, bet politika šeit ir tikai tāds universāls fons. Parādnieka darba stils un problēmu uztvere gan šķita precīzi attēlota, bet tikpat labi šādi notikumi varēja risināties arī “Saskaņas”, “Vienotības” vai kādas citas partijas rindās. Autoram izdevies precīzi ilustrēt ne tikai savus pārdzīvojumus, bet arī to problēmu, ka Saeimas deputāti arī ir tikai cilvēki un daži no viņiem savu cilvēcisko vājību dēļ īsti netiek galā ar mandāta uzlikto atbildību.”

Pievienot komentāru

Komentāri (26)

 1. labi nospēlēta izrāde. Mākslas darbs. Jauna cilvēka pašmeklēšanas gaita caur politiku.

 2. Bet visi samaksās Atbildēt

  Ko brīnieties, nu nav šie pēŗkamie seski ne gudri,ne godīgi,ne tālredzīgi, pat nejūt varas kliķes kraha tuvošanos un sev visādu postu sākumu…tāpēc jau izgāžas visādas viņķeles, smirdinās j.liepnieki un visādi cehisti, šitādi nelgas aktiereļi un režisoriņi-līdēji un citi algoti meļi un kangari…

 3. par pērkamiem "teatrāļiem" Atbildēt

  – agrāk piemērotos brīžos tautā skanēja teiciens: “pa purnu un no Latvijas laukā”

 4. Pērkams draņķis tas “dramturgs un aktierelis” vienā porcijā! Zinot milzīgo, visus 26 gadus ilgušos kompartiju darboņu (maskētus ar citādu partiju nosaukumiem) kopējos uzbrukumus un ķengāšanos, pārmetumus un apmelojumus tieši nacionālo cilvēku kustībai, tas liekas gļēvi un pretīgi! Jo tieši okupantu un latviešu kangaru-čekistu vadītās visas citas partijas no paša Atmodas sākuma to vien darīja, kā diskreditēja, uzbruka un visādi tautā apmeloja šo vienigo, pirmsākumos patiesi godīgo nacionālo spēku! Un redzot šādu “izrādi”, tas turpinās, vēl tiem ir bail no nacionalpatriotiem un ne iau no tiem, kas tagad vada NA, bet no tautas spēkiem, kas patiesi ir nacionāli un to acīs ir jādiskreditē pati nacionālā ideja. No tās baidās šo zilo un šo pērkamo “teātra talantiņu” finansisti-sponsori svešu varu kalpi!

 5. Sorosa totalitārisma izpausme Atbildēt

  Gericmanis acīmredzot ir ticis sašņorēts no Satoristiem (Sorosa midzenis latviešu kultūrā).
  Kas kultūras jomā acimredzot līdzinās čekas vervēšanai.
  Un kura uzdevums ir dot nacionālām kustībām (rēķiniet NA jau tāpat ir globalistu kontrolēta) neomulīgu signālu – jebkur mēs piesūtam jums čeku un jebko vērojam.
  Tā pati čeka… tie paši sarkanie pie varas.

  • Sorosa totalitārisma izpausme Atbildēt

   Bet!! šāda akcija dod zināmu informāciju par tās veidotājiem un tiem, pret kuriem tā ir tikusi paredzēta..

 6. Tas Gricmanis ir kārtējais susaņins(purvā vedējs).

 7. ir pasaules alga.Izvelc suni no ūdens un viņš tev iekodīs rokā.

 8. Vecmāmiņa šņabele gan ir aktīva un par nelaimi uzspēj visur

 9. Komunistiem vārds “nacionālisms” ir lamu vārds, jo nacionālisti vispirms cīnās par savas tautas nacionālajām interesēm, bet tas šķeļot proletariātu. Tāpēc jau lugas virsraksts visai skaidri parāda, kādiem mērķiem tā domāta. Cik ilgi mēs paši sev kārsim šīs pseidobirkas?

 10. Zināšanai – ne Raivis Dzintars, ne Imants Parādnieks nav nacionālisti!

 11. Droši vien šis Gricmanis Parādniekam tika piespēlēts, lai diskreditētu NA kopumā. Neaizmirsīsim, kas
  valstī ir pie varas un gan pirms, gan pēc Saeimas vēlēšanām nacionāļus viņi mēģina visādi nomelnot. Metodes čekistiskas – caur sadzīvi vai darbu, caur kultūru, caur sabiedriskam aktivitātēm, utt. Lūk, arī “nenobriedušais” palīgs Gricmanis uzcepis “mākslas darbu” un iespļāvis Parādnieka pusdienas bļodā, no kurienes arī pats pusdienojis. Tik nevainīgi jau viss tas nav, kā te muld Viņķele ar Melbārdi (arī no NA!). Mērķis ir tīri politisks – nelaist pie varas nacionāļus, ne pašvaldībās, ne Saeimā un redzams, ka darbs sākts savlaicīgi.

 12. Parādnieks nav neko redzējis bet zin…. 🙂

 13. Zilo brālību neparādīja

 14. kaut kā to NA ir jāskrubina…
  Līdz vēlēšanām tikai mazs strēķītis atlicis…

  • Nosaukums “Dirty Deal Teatro” jau izsaka, kas par personāžiem uzdarbojas. Pēc pāris “izrādēm” būs spiesti pārtraukt skatītāju trūkuma dēļ, bet dubļu pika būs uzmesta. Diezin kurš ir pasūtītājs ???

Draugiem Facebook Twitter Google+