×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.7°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
2. marts, 2013
Drukāt

Saeimas deputāts “Manabalss.lv” vāc parakstus par mēru ievēlēšanu tiešās vēlēšanās

Foto - LETAFoto - LETA

Opozīcijā esošās “Saskaņas centra” (SC) frakcijas Saeimas deputāts Vladimirs Reskājs portālā “Manabalss.lv” iesniedzis iniciatīvu, kas paredz pašvaldību mēru ievēlēšanas kārtības maiņu un pāreju uz tiešām mēra vēlēšanām.

Viņš norāda, ka izstrādātā likumprojekta galvenie mērķi ir palielināt pašvaldību darba efektivitāti, atjaunot iedzīvotāju uzticību politiķiem un ticību saviem spēkiem, kā arī panākt, lai vietējās varas darbs būtu vairāk orientēts uz iedzīvotāju prasībām un vajadzībām.

Reskājs klāsta, ka ar likumprojektu saistītie grozījumi likumos paredz arī tiesību un pienākumu pārdali starp domi, domes priekšsēdētāju un mēru, striktāk nodalot lēmējvaru no izpildvaras. “Ieviešot jaunu sistēmu, mērs būs atbildīgs par pašvaldības sociālās un ekonomiskās attīstības jautājumiem, pārvaldīs pilsētas saimniecību, kā arī pildīs citas funkcijas savu pilnvaru ietvaros,” uzsver iniciatīvas autors.

Likumprojektā esot iestrādātas arī normas, kas paredz, ka pieteikt kandidātu mēra amatam drīkstēs ne tikai partijas, bet arī iedzīvotāji paši, bez partiju starpniecības, kas esot svarīgi šobrīd, kad partijām neuzticas gandrīz 70% iedzīvotāju.

Viņaprāt, izmaiņas likumā panāks to, ka politiķi pietuvināsies vēlētājiem un palielināsies kopējā atbildības un pienākuma apziņa pret pašvaldības iedzīvotājiem, atšķirībā no pašreizējās kārtības, kad domes vadītājs ir atkarīgs un pateicīgs par ievēlēšanu amatā domes deputātiem. Tāpat arī pieaugs uzticība pret politiķiem kopumā, jo mēru vēlēs tauta, kas izslēgs iespēju, ka cilvēks pie amata tiek intrigu un aizkulišu politiskā tirgus rezultātā.

Reskājs paredz, kā tādējādi turpmāk politiķi nevarēs atslābt uzreiz pēc vēlēšanām un izvairīties no atbildības, jo iedzīvotājiem tiks dota iespēja pašiem izvēlēties pašvaldības attīstības virzienus, neuzticot to partiju koalīcijām, kuras bieži nevar vienoties savā starpā.

“Vēlētāji balsos par konkrētu kandidātu ar, viņuprāt, labāko priekšvēlēšanu programmu, kurš būs tieši atbildīgs par programmas realizāciju. Ja kandidāts melos, vēlētājiem būs iespēja viņu atsaukt,” uzsver deputāts.

Par iniciatīvu vispirms jāsavāc vismaz 100 domubiedru parakstu, bet pēc tam to izvērtēs portāla juristi, kas lems par 10 000 parakstu vākšanas sākšanu.

Jau vēstīts, ka Saeima 21.februārī nenodeva izskatīšanai komisijās vairākus politiskās apvienības “Saskaņas centrs” (SC) sagatavotos likumprojektus, kas paredzēja, ka republikas pilsētas un novada mērus ievēl vienlīdzīgās, tiešās un aizklātās vēlēšanās uz četriem gadiem.

Likumprojekti paredzēja no 2017.gada mainīt pašvaldību vadītāju ievēlēšanas kārtību, ieviešot tiešas mēru vēlēšanas, kurās par kandidātiem balsotu iedzīvotāji un par mēru tiktu ievēlēts kandidāts, kurš saņemtu vēlētāju absolūtā vairākuma – vairāk nekā 50% – atbalstu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+