×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.3°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
16. jūlijs, 2012
Drukāt

Saeimas frakcijas nesteidzas tikties ar ebreju kopienu

Foto-LETAFoto-LETA

Līdz šim tikai “Saskaņas centra” (SC) Saeimas frakcija ir tikusies ar ebreju kopienu, pārējās aizvien nav noteikušas tikšanās datumus, lai pārrunātu ebreju īpašumu restitūcijas jautājumu, liecina aģentūras BNS aptaujāto frakcijas pārstāvju sniegtā informācija.

Ebreju īpašumu jautājuma sakārtošana nesen aktualizējās, jo maija vidū premjera birojā tika saņemta vēstule no Latvijas Ebreju draudžu un kopienu padomes, kurā uzsvērts, ka Latvija ir viena no nedaudzajām Eiropas valstīm, kurā joprojām nav pieņemts likums par ebreju reliģisko un sabiedrisko organizāciju īpašumu restitūciju.

Kopiena vēlas atgūt tādus īpašumus kā skolas un sinagogas. Latvijas Ebreju draudžu un kopienu padomes pārstāve Gita Umanovska iepriekš aģentūrai BNS pastāstīja, ka kopiena tikusies ar SC, bet no pārējām Saeimā pārstāvētajām frakcijām tiek gaidīti potenciālie tikšanās datumi.

“Vienotības” frakcijas vadītājs Dzintars Zaķis norādīja, ka par šo jautājumu frakcijā ir diskutēts un plānots tikties arī ar ebreju kopienu, bet, kad konkrēti tas varētu notikt, nevarot pateikt.

Arī Reformu partijas frakcijas vadītāja vietnieks Vjačeslavs Dombrovskis minēja, ka ir plāns tikties, bet nav vēl izlemts, kad. Nacionālās apvienības frakcijā arī apstiprināja, ka vēl nav norunāta tikšanās ar ebreju kopienu.

Savukārt neatkarīgo deputātu grupas deputāte Elīna Siliņa sacīja, ka neatkarīgie deputāti nav saņēmuši no ebreju kopienas aicinājumu tikties.

“Ja gribēs ar mums tikties, mēs noteikti tiksimies, bet pagaidām šādu interesi neesam saņēmuši no viņiem. Mēs noteikti esam gatavi tikties, runāt un uzklausīt viedokļus,” klāstīja Siliņa.

Opozīcijā esošā Zaļo un zemnieku savienība ar ebreju kopienu varētu tikties rudenī.

“Mēs, protams, ar ebreju kopienu tiksimies. Es domāju, ka tas reāli būs rudenī, kad visi deputāti būs atgriezušies, lai pilnīgi visiem deputātiem būtu informācija par šo lietu,” informēja frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis.

Savukārt otras opozīcijā esošās partijas “Saskaņas centrs” frakcija jau ir tikusies ar ebreju kopienu un paredz, ka būs vēl citas tikšanās.

Jau ziņots, ka “Saskaņas centra” priekšsēdētāja vietnieks Valērijs Agešins aģentūrai BNS pastāstīja, ka SC ticies ar ebreju kopienu 5. jūlijā pirms Saeimas ārkārtas sēdes un tikšanās laikā ebreju kopienas pārstāvji izklāstīja problēmas būtību un savu redzējumu. Viņš uzsvēra, ka tā bija tikai pirmā tikšanās kārta un šādas tikšanās vēl turpināsies.

Pagaidām SC frakcijai nav viedokļa, vai tā atbalsta ebreju kopienas īpašumu restitūciju vai ne.

“Mēs gribam sagaidīt valdības oficiālu viedokli, un nevajag šeit ar Saeimu spēlēt futbolu. Valdības viedoklī vai likumprojekta formā, vai kādā citā veidā jābūt pamatotai argumentācijai par labu vienam vai otram redzējumam, vienam, otram vai trešajam variantam, un tikai pēc tam, kad mēs iepazīsimies ar valdības nostāju šajā jautājumā, mēs varēsim izdarīt savus secinājumus,” paskaidroja Agešins.

Ebreju kopiena vēlas atgūt apmēram 270 īpašumu, kas pirms kara bijuši ebreju sabiedrisko organizāciju īpašumā un tapuši vai iegādāti par ziedojumiem.

Šis jautājums sacēlis lielu ažiotāžu Latvijā, tostarp bijušais tieslietu ministrs Gaidis Bērziņš atkāpās no amata, pamatojot to ar atšķirīgu viedokli ar premjeru Valdi Dombrovski par īpašumu atpakaļatdošanu.

Patlaban koalīcija vienojusies, ka jautājums par ebreju kopienas īpašumu restitūciju ir jārisina politiski Saeimā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+