×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.7°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
18. februāris, 2018
Drukāt

Māra Libeka: Ainažu psihoneiroloģiskā slimnīca – Saeimas jājamzirdziņš (7)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Māra Libeka

Ainažu psihoneiroloģiskā slimnīca ir kļuvusi par Saeimas deputātu jājamzirdziņu, kuru kustina tad viena, tad otra komisija. Šajās sēdēs, kuru saturs un uzaicinātie personāži ir vieni un tie paši, var gari un plaši izrunāties par visu ko un beigās secināt, ka īstais vīrs, kurš visu atrisinās, ir Ministru prezidents un veselības ministra pienākumu pildītājs Māris Kučinskis. Raksta viņam vēstuli, lai liek Veselības ministrijai mēneša laikā izstrādāt rīcības plānu, kā uzlabot situāciju bērnu psihoneiroloģiskajā ārstēšanā! Vēstulē lasāmi arī vēl citi uzdevumi, kurus Kučinskis droši vien nodos risināt ministrijas valsts sekretāram, savukārt viņš – savai vietniecei Dainai Mūrmanei-Umbraško, kura varonīgi stiepj uz savas muguras uzkrauto nastu un spiesta deputātiem ik pa laikam taisnoties, ja no nastas kas izkritis nepamanīts. Bet Saeimas deputāts Renārs Putniņš (“Vienotība”) vicina gaisā savu pātadziņu, saukdams, ka Veselības ministrija esot nespējīga, novājināta un impotenta, bet izliekas nemanām, ka arī pats pie tās “impotences” vainojams kā parlamentārais sekretārs ministres Ingrīdas Circenes valdīšanas laikā un valdības vadītājas Laimdotas Straujumas padomdevējs.

Faktiski galvenais stāsts ir par bērnu psihiatrijas speciālistiem, kuri jādabū uz Ainažiem. Ārstam Jānim Bojāram, kurš no 1. marta tur vairs nestrādās, ceļš no mājām uz slimnīcu un atpakaļ bija 250 kilometri. Ja to veic piecas dienas nedēļā, tad, viņš saka, no tās naudas, ko viņš nopelnīja slimnīcā, teju pieticis rēķinu apmaksai. Acīmredzot tāpēc strādājis tikai divreiz nedēļā, bet pārējā laikā pelnījis, lai sanāk arī apģērbam un ēdienam.

Bērnu psihiatriem darba piedāvājumu netrūkst. Valstī sertificēto psihiatru cunftē ir 50 ārstu, bet līgumattiecībās ar Nacionālo veselības dienestu ir tikai 16 no viņiem. Pārējie atraduši daudz labāk atalgotu darbu savās privātajās praksēs vai privātajās ārstniecības iestādēs. Daļa ir aizgājusi pelnītā atpūtā.

Tiesībsargs Juris Jansons savā ziņojumā 2011. gadā skaidroja Saeimas deputātiem situāciju bērnu psihoneiroloģiskajās slimnīcās, izgaismojot lielāko daļu no tām problēmām, kas patlaban atkal tiek maltas Saeimas komisijas sēdēs. Starp citu, Jansons to, ka kopš tā laika nekas nav mainījies, atgādināja trešdien, paužot savu viedokli par Ainažu slimnīcu Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē. Viņš mēģināja atsvaidzināt ne tikai ilggadējo deputātu iesūnojušo atmiņu, bet mudināja arī līdzās sēdošo Latvijas Ārstu biedrības prezidentu Pēteri Apini pārorientēties no sazvērestības teoriju meklēšanas, ka slimnīcas ēku kāds grasoties pārvērst par SPA viesnīcu, uz rūpēm par veselības aprūpes sistēmas un ārstu kvalifikācijas pastāvīgu pilnveidošanu, kā arī pielikt savas pūles bērnu psihiatru piesaistīšanā Ainažiem.

Veselības ministrija kopā ar Nacionālo veselības dienestu patlaban uzrunājot ārstus. Ir plāns Ainažu slimnīcu pievienot Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centram, gaisā plīvo ideja par rehabilitācijas centru slimnīcas vietā. Shēmas ir dažādas, bet tās ir tikai formāli risinājumi, ja nebūs paša galvenā – ārstu. Par vidējā medicīnas personāla pastāvēšanu pagaidām nav uztraukumu.

To, ka nav speciālistu, nevar pārmest tikai Veselības ministrijai. Tā ir arī ilggadējo Saeimas deputātu atbildība, un to nevajadzētu novelt no saviem pleciem, rakstot vēstuli Kučinskim un auklējot ideju par slimnīcu apvienošanu cerībā, ka Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra vadītājs Jānis Buģins atvedīs ārstus uz Ainažiem.

Katastrofu bērnu psihiatrijā ir pamanījis ne tikai tiesībsargs un valsts galvenais psihiatrs Elmārs Tērauds, bet arī Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska: “Ģimenes ārstiem nav kur aizsūtīt ārstēties bērnus ar smagām psihiskām diagnozēm, nemaz nerunājot par atkarības problēmām. Saņemam vēstules no skolas: dariet ko gribat, mēs to bērnu vairs atpakaļ neņemsim!” Šīs problēmas nevar atrisināt mēneša vai divu laikā, kā to vēlas Saeimas Sociālo un darba lietu komisija. Visticamāk, arī pusgada laikā ne, un tās nevar uzgrūst tikai izpildinstitūcijām. Politiķi ir tie, kuriem tiesībsargs par tām ir ziņojis ne reizi vien, bet tikai tagad atjēgušies, ka jāsāk taču kaut ko darīt. Sak, mēs paskatīsimies, kā tas Kučinskis tiks galā!

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. Jānis J. Dimants, Jr., M.D. Atbildēt

  Paldies Mārai Libekai par rakstu. Tas skairi norāda kādi “tūļas” mēs esam joprojām.

 2. Varbūt varētu samazināt dāsnās deputātu piemaksas par dzīvokļiem un transportu un novirzīt tās ārstu apmaksai Ainažos. Manuprāt, ja deputātam apmaksā dzīvokli, vai viņam ir morālas tiesības prasīt apmaksāt braucienus uz Liepāju, vai Balviem 4 un vairāk reizes mēnesī. Luxus pret slimiem bērniem!

 3. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.” 😉

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks grib, lai “stukačiem”,
  No “skapja” gļēvi smirdošiem,
  Tiek “cieņa” ZOMBĒTA un “gods”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – pelnīts sods)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

 4. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.” 😉

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks grib, lai “stukačiem”,
  No “skapja” gļēvi smirdošiem,
  Tiek “cieņa” ZOMBĒTA un “gods”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – pelnīts sods)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

 5. Ja paskatīties saknē… Kur rodas tie bērni? Varbūt no vietējiem alkoholiķiem un narkomāniem? No slimiem jau vairākās paaudzēs? Varbūt tādus vajag tomēr sterilizēt, nevis ļaut nekontrolēti vairoties nekam nederīgiem un nevajadzīgiem cilvēciņiem? Rūpnīcas izdemolētas un izzagtas, darbavietas likvidētas. Ko gan citu varam sagaidīt?

 6. interpretēt notiekošo savā skatījumā. Ilgstošas veselības aprūpes nesakārtotības rezultāts, neesošs finansējums, aizbraucis personāls. Umbraško nemaz nav nabadzīte, kam viss jāsakārto 1 mēneša laikā, bet ierēdne, kurai jāstrādā, ja reiz ieñem amatu. Kas te notiek?

 7. Barča ZZS Sociālo komisiju vada jau kuro sasaukumu un kādēl nav minēta viņas atbildība?

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mainu 24. septembri pret 25. jūniju!

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, pieņēma likumu, kas paredz noteikt par brīvdienu 24. septembri, kad Latviju apmeklēs Romas pāvests Francisks. Likuma izmaiņas galīgajā lasījumā atbalstīja 68 deputāti, pieci bija pret, divi – atturējās, bet vēl astoņi balsojumā nepiedalījās. Ekonomikas ministrija iepriekš neatbalstīja šo ideju, sakot, ka Latgales uzņēmēji paši varot lemt par brīvdienu pāvesta vizītes laikā un ka viena valsts noteikta svētku diena valsts budžetam radot astoņu miljonu eiro zaudējumus. Jāpiebilst, ka šogad 23. un 24. jūnijs, kas saskaņā ar likumu ir svētku dienas, šogad iekrīt sestdien un svētdien, līdz ar to svinētājiem izpaliek papildu brīvdienas.

Vai jūs balsosiet par "Saskaņu" mācītāja Pētera Sproģa dēļ?
Draugiem Facebook Twitter Google+