×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.4°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Sestdiena, 26. maijs, 2018
4. novembris, 2013
Drukāt

Saeimas komisija atbalsta 200 000 eiro piešķiršanu filmas “Dvēseļu putenis” veidošanai (12)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija, vērtējot priekšlikumus nākamā gada budžetam, šodien vienojās atbalstīt 200 000 eiro (140 400 latu) piešķiršanu spēlfilmas “Dvēseļu putenis” veidošanai.

Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija bija iesniegusi valsts 2014. gada budžetā pieprasījumu par 938 699 latu piešķiršanu spēlfilmas “Dvēseļu putenis” ražošanas sagatavošanai un filmēšanas pirmajam posmam. Komisijas iesniegtais priekšlikums arī paredz, ka 2015. gadā filmas veidošanai jāpiešķir 920 275 lati.

Valdība šo ierosinājumu neatbalstīja, savukārt Budžeta komisija vienojās atbalstīt mazākas summas piešķiršanu, proti, paredzēt šim mērķis 200 000 eiro.

Tāpat – atšķirībā no valdībā lemtā – komisija plāno atbalstīt deputāta Andreja Klementjeva (SC) ierosinājumu par papildu finansējumu nacionālā rehabilitācijas centra “Vaivari” Tehnisko palīglīdzekļu centram palīgierīču iegādei. Palīglīdzekļiem varētu piešķirt 57 000 eiro (40 014 latu).

Iepriekš valdībā tika atbalstīts ierosinājums piešķirt 3000 eiro (2106 latu) dotāciju projektam “Cerību sēta” cilvēku ar garīga rakstura traucējumiem iekļaušanai sabiedrībā. Savukārt deputāts Imants Parādnieks (VL-TB/LNNK) skaidroja, ka priekšlikumā esot kļūda un projektam nepieciešams lielāks finansējums. Līdz ar to komisija atbalstīja 8000 eiro (5616 latu) piešķiršanu šim nolūkam.

Valdībā arī netika atbalstīts ierosinājums piešķirt papildu finansējumu Latvijas Okupācijas muzejam 64 172 eiro (45 048 latu), savukārt Budžeta komisijas deputāti uzskata, ka šim muzejam būtu jāpiešķir papildu 30 000 eiro (21 060 latu).

Komisija šodien izskatīja gandrīz visus priekšlikumus nākamā gada budžeta projektam, tomēr atsevišķi jautājumi vēl būs jāprecizē. Komisija varētu rīt noslēgt darbu pie 2014. gada budžeta projekta priekšlikumu izskatīšanas.

Kā ziņots, politiska atbalsta sniegšana filmai “Dvēseļu putenis” novērota jau agrāk. 2013.gada budžetā tika rosināts atbalstīt nacionālās apvienības “Visu Latvijai”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK (VL-TB/LNNK) priekšlikumu piešķirt 25 000 latu filmas “Dvēseļu putenis” projektam. Šāds lēmums izraisīja neizpratni kino nozares speciālistu vidū, kuri bija sašutuši par atsevišķu filmu projektu lobismu.

Politiski atbalsts ticis sniegts arī citām filmām. Saeimas Valstiskās audzināšanas apakškomisija aprīlī rekomendēja veidot kino producenta Andreja Ēķa iecerēto valstiski audzinoša rakstura filmu “Leģenda par Nameja gredzenu”. Savukārt 2012.gadā no valsts budžeta grozījumiem 12 000 latu finansējums tika atvēlēts filmas “Zīmogs sarkanā vaskā” ieskata materiāla sagatavošanai. Priekšlikumu piešķirt šai filmai finansējumu bija iesniedzis VL-TB/LNNK deputāts Imants Parādnieks.

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. Ja nauda ir kopēja, kas tiek atvēlēta kino, tad arī filmas jātaisa, lai būtu kopējs labums. DVĒSEĻU PUTENIS būs viena no tām filmām, ko vēstures un literatūras skolotāji varēs izmantot kā papildmateriālu savās stundās, Latvijas televīzijai būs iespēja dažādot svētku dienu programmas un patriotiski noskaņotiem vecākiem būs iespēja kopā ar bērniem aiziet uz kino. Tāpat arī citas valstis būs ieinteresētas tādu kino pirkt. Tikai, lai tas būtu, arī naudas jādod vairāk tādam projektam, kas būtu jau miljonos skaitāma. Citādi iedod latu un brīnās kāpēc rezultāts nav tāds kā ja būtu iedevuši simts.

 2. Visu cieņu A.Grīna darbam, esmu aizrautīgi to lasījis vairākas reizes.
  Tikai man ir lielas aizdomas, ka no tā darba sanāks pliekani-plakans domu propellers, gluži kā ” Rīgas sargi” vai ” Sapņu komanda”, sekls pasākums, bez vēsturiskas precizitātes, pliekani-plakanu aktierspēli un versija par tēmu, kā tas būtu bijis, ja tas būtu tagad un rīt.

  • Ernst Stavro Blofeld Atbildēt

   Nemīz pirms laika (tas par to plakanumu/pliekanumu). Bet taisnība ir, ka tā mazā naudiņa, neparedzot kādu turpmāku iespēju tikt pie finansējuma, nevar rezultēties filmā.

 3. Cik daudzās frakcijās pašlaik sašķēlušies latvieši ne tikai pēc daudzskaitlīgo partiju piederībām ,bet arī tīri individuālām īpašībām – pragmātiskie latvieši,racionālie latvieši ,,,kažoku,, uz otru pusi apmetušie,lielāki vai mazāki kangari,seksuālās minoritātēs ietilpstošie un milzīgais skaits vienaldzīgo.
  Vai šādai realitātei pastāvot var radīt tautu audzinošu garadarbu.

 4. Man vienalga kurš finansēs “Dvēseļu puteni”,bet gribētos filmu redzēt.Jau filmējot “Rīgas sargus” jau bija sacelta ažiotāža ar finansējumu.Tad kad skatījos “Rīgas sargus” biju vīlies.Saprotu ka kino nav tas kas bija realitāte.Tāpēc dažreiz skatos Jura Podnieka dokumentalo filmu “Strēlnieku zvaigznājs” un filmu “Latviešu strēlnieka stāsts” ar E.Pāvulu Jankas Pipara lomā.

 5. tas ir apsveicāmi Atbildēt

  Bet kāpēc latvieši baidās taisīt filmas, kurās ienaidnieks ir krievs? Kur ir filma par absurdo dzīvi PSRS okupācijas laikā?

  • Dažas no padomju laika filmām kā piemēram Streiča Mans draugs nenopietns cilvēks tīri labi parāda vismaz dažus okupācijas laika vājprātus.

 6. Lai filmas veidotājiem izdodas! Prieks, ka šis darbs tiks ekranizēts!

  • Atklāti sakot, ja filmas budžets bij plānots ap 2 milj latu, tad tiešām nesaprotu, ko viņi varēs paveikt ar tiem divsimt tūkstošiem euro.

 7. Lai filmas veidotājiem izdodas! Prieks, ka šis darbs tiks ekranizēts!

 8. Pareizs lēmums!

  • Atvaino, bet lēmums tizls. Filma nav ne atbalstīta, ne neatbalstīta. Tas ir mūsu valdības ierastajā garā – pasākumam, kam vajag, teiksim, 200 000, piešķirt 50 000 un tad brīnīties, ka tas nenotiek kā vajadzētu. Tā viņi dara ar medicīnu, sabiedrisko transportu reģionos un arī ar ceļu remontu.

Draugiem Facebook Twitter Google+