×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.2°C
Meldra, Meldris, Melisa
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
11. aprīlis, 2018
Drukāt

Saeimas komisija atbalsta dalītā īpašuma izbeigšanas likumprojektu (13)

Foto - LETA/Ieva ČīkaFoto - LETA/Ieva Čīka

Ilustratīvs foto.

Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija šodien vienbalsīgi atbalstīja likumprojektu, kas paredz risinājumu piespiedu dalītā īpašuma tiesisko attiecību izbeigšanai un vienota īpašuma izveidošanai.

Komisija vienojusies lūgt Saeimu nākamnedēļ bez atkārtotās izskatīšanas komisijā atbalstīt likumprojektu pirmajā lasījumā. Paredzēts, ka priekšlikumu iesniegšanas termiņš uz otro lasījumu varētu būt aptuveni mēnesis.

Komisijas sēdē gan deputāti, gan ministriju pārstāvji, gan arī Latvijas Pašvaldību savienība pauda atbalstošos viedokļus šī likumprojekta virzīšanai Saeimā. Vienlaikus tika norādīts uz nepieciešamību likumprojektu pilnveidot, piemēram, norādīt, ka finansējums šī jautājuma risināšanai piešķirams atbilstoši gadskārtējā valsts budžeta plānam.

Referents par šo likumprojektu Viktors Valainis (ZZS) norādīja, ka pašlaik nav likumu, kas mēģinātu risināt problēmu pēc būtības, bet ar jauno regulējumu tas tikšot darīts. Turklāt jaunais regulējums aptvers pilnīgi visus gadījumus, kamēr iepriekš piedāvātais likums būtu attiecināms tikai uz daļu. Viņš arī minēja, ka regulējums nav terminēts, turklāt likumprojekts paredz valsts atbalstu.

Savukārt Finanšu ministrija mudināja precizēt likumprojekta anotāciju, jo būtu jānorāda ietekmi arī uz pašvaldību budžetiem, nevis tikai valsts budžetu. Pašlaik anotācijā norādīts, ka ietekme uz valsts budžetu 2021.gadā būtu 2,2 miljoni eiro, no 2022. līdz 2024.gadam – 2,77 miljoni eiro gadā, bet kopējās izmaksas laika posmā no 2021.gada līdz 2038.gadam tiek prognozētas 38 miljonu eiro apmērā pašreizējās cenās. Valainis un arī vairāki citi deputāti piebilda, ka būtu jāpapildina, ka līdzekļi tiek paredzēti atbilstoši valsts budžetam.

Kopumā iebildumu pret šī likumprojekta virzīšanu Saeimā nebija, un arī deputāti to vienbalsīgi atbalstīja.

Latvijā piespiedu dalītajā īpašumā ir 3677 daudzdzīvokļu mājas, ko veido 110 970 dzīvokļi, liecina komisijai sniegtā informācija. Šīs mājas ir uz 7354 citām personām piederošās zemes.

Regulējums vienota īpašuma izveidošanai tapis darba grupā, un tajā gada garumā strādāja iesaistītās puses – gan atbildīgā ministrija un iestādes, gan arī pašvaldību, kredītiestāžu, namu apsaimniekotāju un pārvaldītāju pārstāvji.

Izstrādātais likumprojekts noteic kārtību, kādā uzsākams un īstenojams vienota īpašuma izveidošanas process piespiedu dalītā īpašuma gadījumā, ja uz citai personai piederoša zemes īpašuma atrodas daudzdzīvokļu māja ar privatizētu dzīvokļu īpašumiem.

Likumprojekts paredz tiesības dzīvokļu īpašniekiem atpirkt attiecīgo zemi, un par to pozitīvs lēmums jāpieņem mājas kopībai, kas pēc tam pilnvaro kādu fizisko vai juridisko personu veikt visas turpmākās darbības, tostarp lūgt attiecīgo pašvaldību pieņemt lēmumu par dalītā īpašuma ēkai funkcionāli nepieciešamo zemesgabalu. Pašvaldībai lēmums būtu jāpieņem ne vēlāk kā sešu mēnešu laikā no dienas, kad saņemts iesniegums par izpirkuma tiesības izmantošanas procesa uzsākšanu.

Plānots, ka, ņemot vērā pašvaldības lēmumu, izpērkamo zemi noteiks Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā, bet izpirkuma cenu noteiks Valsts zemes dienests (VZD). Paredzēts, ka zemi varēs izpirkt par kadastra vērtību. Likumprojekts paredz beztermiņa izpirkuma tiesības privatizētu daudzdzīvokļu ēku īpašniekiem, kuru viņi varēs izmantot jebkurā laikā.

Saņemot paziņojumu no VZD par izpērkamo zemi un tās cenu, mājas kopība pieņems lēmumu par izpirkšanas procesa sākšanu. Pēc tam pilnvarotā persona vērsīsies pie zvērināta tiesu izpildītāja ar pieteikumu sākt lietu par piespiedu dalītā īpašuma izbeigšanu. Likumprojektā noteikta kārtība, kādā zvērināts tiesu izpildītājs īsteno turpmāko vienota īpašuma izveidošanas procesu. Lietas vešanas izdevumus un tiesu izpildītāja amata atlīdzību plānots segt no valsts budžeta līdzekļiem Ministru kabineta noteiktajā kārtībā.

Dzīvokļu īpašnieki zemi varēs izpirkt par izpirkuma cenu, ko veidos šajā zemē ietilpstošo zemes vienību un to daļu kadastrālo vērtību summa. Katram dzīvokļa īpašniekam izpirkuma cenas daļu noteiks atbilstoši viņa dzīvokļa īpašuma sastāvā ietilpstošās kopīpašuma domājamās daļas apmēram.

Lai iedzīvotāji varētu samaksāt katram dzīvokļa īpašumam aprēķināto izpirkuma cenu, likumprojektā paredzēta iespēja saņemt arī valsts atbalstu. Atbalsta veidus, apmēru un piešķiršanas kārtību noteiks Ministru kabinets. Paredzēts arī, ka, ņemot kredītu, nebūs jāieķīlā īpašums, proti, dzīvoklis.

Risinājums piespiedu dalītā īpašuma attiecībās nepieciešams, jo gan zemes, gan dzīvokļu īpašnieki ir ierobežoti rīcībā ar savu īpašumu.

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. Ilmārs 5 līmeņa profisionāls maģistrs mērniecībā un zemes ierīcībā Atbildēt

  Cien. komentētāji cik no Jums saņēma atšifrējumu par 1m2 dzīvokļa platībā ierēķinātiem sertifikātiem ? Es saņēmu atšifrējumu un rezultātā Rīgā Ropažu iela 21 1310 m2 Rīgas Dome mums dzīvokļu īpašniekiem rakstiski atdeva bez MAKSAS .Te nozīmē izglītība specialitātē ,kuras Jums daudziem nav.

 2. “Referents par šo likumprojektu Viktors Valainis (ZZS) norādīja, ka pašlaik nav likumu, kas mēģinātu risināt problēmu pēc būtības, bet ar jauno regulējumu tas tikšot darīts. Turklāt jaunais regulējums aptvers pilnīgi visus gadījumus, kamēr iepriekš piedāvātais likums būtu attiecināms tikai uz daļu. Viņš arī minēja, ka regulējums nav terminēts, turklāt likumprojekts paredz valsts atbalstu”- neticiet, vēlētāji, šie deputāti neko nerisinās pēc taisnīguma principa.

  Bardaks un kriminālie risinājumi tikai nostiprinās jau “iegūtās tiesības”- uz tautas apkrāpšanu.

  BALSOJIET 6.oktobrī vien par tām pašam varas patijā, kurās jāieskaita arī Saskaņa, kura blaso ar ZZS kopā.-, jo piemēram, komisiju vada DOLGOPOLOVS – Saskaņa un viņš piekrīt NA ministra risinājumiem , ar atsevišķiem “uzlabojumiem”- tautu tur par muļķiem, un virza prettautisku likumu.

 3. Kas ir biedrība „Tauta pret zemes baroniem” jeb „Tauta pret Šlitki”!?
  Mūsu rīcībā ir nonākusi informācija, ka šīs grupas cilvēki ir:
  1) No partijas „Saskaņa” ( Elizabete Krivcova, Ruslans Pankrātovs)!!!
  2) Šie cilvēki neatdzīst Latvijas okupāciju 1940. gadā!
  3) Šie cilvēki atdzīst 9.maiju!
  4) Šie cilvēki grib ieviest Latvijā krievu valodu kā otru oficiālo valsts valodu!
  5) Šie cilvēki ir „georga lentīšu nēsātāji …………”!
  6) Informācija par šo cilvēku nostāju un darbībām pret mūsu valsti ir pilns internets!
  Vēl citi cilvēki šajā grupā:

   Sigurds Graudiņš- „no comments” ieskatieties paši viņa „Facebook” profilā un citur …
   Jānis Sondars- S.Graudiņa domubiedrs … „NO COMMENTS”!
   Olga Tkacova- kaislīga 9.maija atbalstītāja un prokrieviskās partijas „eiroskeptiķi” biedrene
   Aiva Sermuse- strādā patērētāju tiesību aizsardzības centrā, persona, kura lobē šo grupu savā darba vietā.
   Ināra Vilkaste- Kriminālnoziedznieka Vaškeviča dzīvesbiedre!
   Atis Klimovičs- „no comments”.
   Māra Veidemane- „Taro” kāršu licēja, kura pēdējā laikā ir izcēlusies ar dzīvokļu īpašnieku interešu lobēšanu un savu melīgo video par „zemes piespiedu nomu”. Savukārt viņas draugi un domubiedri ir tādas personas kā pensionētais prokurors
   Klementijs Rancāns Pensionētais PSRS prokurors (komunisma idejas paudējs) par ko ir izmests 2012.gadā no partijas „Vienotība” un arī dzīvokļu īpašnieku interešu lobētājs, kurš ir māju īrnieku tiesību biedrība „AUSMA” valdes loceklis.
  K.Rancāna paustais:
  1. Pašreizējais Vēlēšanu likums ir „šizofrēnisks”.
  2. Vai nebūtu laiks lietas saukt īstajos vārdos un nemaskēties aiz mistiskiem nosaukumiem, jo nav tāda “komunistiskā genocīda”.
  Patiesībā viņa idejas un raksti ir ar KOMUNISMA piesitienu, kurus karsti atbalsta ļoti destruktīva organizācija Eiropas Savienības pretinieki- Eiroskeptiķu rīcības partija!!!
  Vārdu sakot īsumā palasot internetā n-tos viņa rakstus un informāciju K.Rancāns par sevi rada šizofrēniska populista iespaidu, kurš nodarbojas ar politisko „tūrismu” un nerod mieru savā vecumā.
  Tipisks PSRS produkts, kurš būtu jāizolē no mūsdienu normālo cilvēku sabiedrības!
   Jānis Kučinskis ( pārliecināts ES pretinieks, kas uzstājas ar tādiem saukļiem kā- ES ceturtais reihs” vai savā iepriekšējā rakstā “Kā latviešu “nacionālisti” sadarbībā ar Krievijas specdienestiem grib nacificēt visu latviešu tautu” centos aprādīt, kāpēc apgalvojums, ka Waffen SS Latviešu leģions cīnījās par Latvijas brīvību, ir mīts.”). Spriežot pēc viņa rakstiem viņš ir ļoti destruktīva personība, kurš ir „pret visu un pret visiem”. Ļoti atbilstošs „nemieru organizatora amatam”. Papildus atkal dzīvokļu īpašnieku interešu lobētājs, demagogs, kurš izceļas ar dīvainiem un pretrunīgiem rakstiem.

  • Atvainojiet, tāds es esmu, tā es kārtoju parādus ar Grantiņu un citiem. Esmu kļuvis par apsmiekla objektu, kā saka Grantiņš. Ko tur var darīt. Re, kā mēs apmaināmies ar vārdiem masu medijos (no Googles):
   E. Lunis saka:Grantiņam ir šizofrēniskas novirzes Lunis pilda viņam uzdoto uzdevumu. Es ievietoju šajā rakstā viņa komentāru, kur tas tiek pausts. Viņš arī uzskata, ka esot parādījušies tādi, kuri varētu Latviju atbrīvot no komunistiem !!! Kuri tie ir, viņš nesaka, bet cenšas apgalvot, ka neizmantoju pasaulē atzītu cilvēku faktus.

 4. Okupantu pēcteču un PROkomunistu lobēts pasākums ar Regīnas Ločmeles Luņovas ( SASKAŅAS CENTRS) un Valaiņa ( ZZS ) priekšgalā izdevies daļēji- vai kā pazemot Latvijas patriotus- zemes īpašniekus LV 100gadē!

  Plāns kā atņemt zemi par grašiem zemes īpašniekiem!

  Noziegums pret zemes īpašniekiem turpinās!

  • Saskaņa un ZZS Saeimas komisijā strādā “PROFESIONĀLI un PRECĪZI”, kā to teica Māris KUčinskis par KNABU, kad tas vēl nav parādījis neko.

   Arī ši Saeimas komisija DOLGOPOLOVA (Saskaņa) un VALAIŅA – ZZS, strādā “saskaņoti un prcīzi” – tātad uz priekšu, uz komunistiskā partijas uzvaru š.g. oktobra vēlēšanās. Reitingi pateiks priekša, par ko balsot un tauta tā balsos, jo baidīdies “pazaudēt balsi”. Labāk pazaudēt SIRDSAPZIŅU, nekā balsi un nobalsot, piemēram, par vienu no potenciāli bagātāko partiju – JKP vai Vienotība.

 5. Deputāti, nosakiet patiesu kadastrālo vērtību zemei zem ēkām un būvēm, kā to prasa risināt vairākas iniciatīvas portālā MANABAlss.lv un risinājums tiks rasts bez problēmām – zemi dzīvojamās mājas un garāžas izpirks visa kvartāla apjomā un pietiks jums kultivēt stulbumus un manipulācijas ar tautas tiesībām. Kadastrālo vērtibu nevar pārsūdzēt Satversmes teisā – vērtība ir vērtība, ko nosaka speciālisti.

 6. Nu, nāk darbā politiskā REKLĀMA – mēs strādājam tautas labā, balsojiet par mums, partijas NA Tieslietu ministrs Rasnačs bija nepatiess, gribēja iedzīt tautu verdzībā, ieķīlāt dzīvokli par labu zemes īpašniekam, re kā, bet mēs glābjam tautu. Vai tiesa?

  Dāmas un kungi! GADSIMTA AFĒRA TURPINĀS!

  Manuprāt, deputāti piespiedu kārtā nonākuši bērnudārza audzēkņu izpratnes līmenī par šo jautājumu vai jaunavas līmenī: gribās un kutinās, bet mamma neļauj. Proti, gribas tikt no jauna Saeimā, jo nāk vēlēšanas, bet “baltie baroni” ar NA ministra Rasnača atbalstu neļauj rast risinājumu, jo grib ieviest jaunu “OIK” nr. 2 – jaunu tautas aplaupīšanu, bet deputātiem, partijām arī gribas no šie baroniem saņemt hohorārus, dāvanas vēlēšanu reklāmas izklaidēm un tautas apkrāpšanai ar politiskām rreklāmām.

  Pirmkārt, deputātiem bija jāzina, ka šai zemei NAV TIRGUS VĒRTĪBAS – tā neražo un nerada vērtības, apgrūtināta ar dzīvojamo māju un ar citu personu – juridisko personu komunikācijām apgrutinātu zemi, ka šajā ziņa jāatjauno 1918.gada Latvija un 1938.gada likumdošana, kas reglamentē zemes vērtību (pie tam būvei un mājai ir viena kadastrālā vērtība), ka vērtību nosaka pēc ienākumiem 3 gadu laikā. Bez tam jāievēro taisnīguma princips, ka 100 % gadījumos pārkāptas pirmpirkuma tiesības, kas radīja fiktīvu zemes “TIRGUS VĒRTĪBU”.

  Otrkārt, zemi varbūt varētu izpirkt par summu, par kādu to iegādājās.

  Treškārt, zemes cena jāvērtē pēc taisnīguma principa, ka tā vērtību radīja tieši dzīvokļu īpašnieki, jo laikā kad atsavināja, nacionalizēja, tā bija nederīga, bez vērtības, purvi, ganības, bez komunikācijām, krūmi utt. Par kādu tirgus vērtību var runāt. Tā vērtība jau izpirkta, apmaksāta ar darbu 60 gadu laikā, tādēļ STOP fiktīvajai kadastrālajai vērtībai!

  Ceturtkārt, zemi, ko atguva tā tika nodota dāvanā, jo 1938.gadā un turpmāk nebija izpirkta, vairākuma gadījumos. Vieniem dāvina zemi, otriem – dzīvokļiem, šo dāvanu jāizpērk par 100 vai 1000 – kārtīgu tirgus vērtību? Attopieties, taisnie deputāti – tā ir tiesiska valsts?!

  Piektkārt, kā zemes īpašnieki pēc 1940.gada, kuriem nacionalizēja zemi, pārējai tautai režīms 60 gadu laikā neļāva pelnīt tik, lai iegūtu īpašumus vai iegūtu zemi īpašumā – tātad, abas puses ir vienādi DISKRIMINĒTAS, vienādi cietušas un lai šie “baltie baroni” un nacionalizētie nepl … ātās ar savu īpašuma varenību un tiesībām, neliek atbildību tautai par okup … ācijas režīma nodarījumiem – taisnie deputāti to neizprot, ka arī te vajag lemt pēc taisnīguma principa?

  Pēdējais – ja tiktu lemts pēc taisnīguma principa, pēc katras puses ieguvumiem un zaudējumiem, zemi dzīvokļu īpašnieki varētu izpirkt bez problēmām.

  Bet UZMANIBU, šeit iezīmējas OIK nr. 3.
  Problēmas ir par ZEMES LIELUMU. Jau šodien Rīgas dome visā Rīgā taisa shēmas, kā dzīvokļiem “iesmērēt” papildus zemes gabalus. Nav skaidrs, kā kurā reizē to dara, bet tiek lēsts, ka “tirgojas” ar zemes baroniem – no viņiem pērk vai iemaina zemi vai citādi, bet nerodas šaubas, ka gan jau tur darbojas visu iespējamo shēmu un naudas plūsmas varianti. Pēc tam, Rīgas dome steidz atbrīvoties no darījumu ieguvumiem, lai šo zemi iemēra jau šodien uz dzīvokļu rēķina, lai to aprūpē uz iedzīvotāju rēķina, tas nekas, ja tas būtu jāapsaimnieko par īpašuma nodokļa naudu – budžets plāns, jāplēš divas un trīs ādas.

  Jautājums ar zemes lielumu – tā būs paildus šī gadsimta afēra, tas būs pašvaldību “OIK” balto baronu vai citu savtīgu interešu labā, sevišķi Rīgā, ar visām no tā izrietošām shēmām un darījumiem pakampt no vārgākajiem.

 7. Vai absurdo komentaru smeretajam ar pseidonimu Ilmars,istais vards nav Vanka no Purvciema ? Par kadiem sertifikatiem ar kuriem esot samaksats zemes ipasniekiem par zemi tiek murgots ? 1945.gada okupanti zemi konfisceja pirmo reizi,tagad pec Latvijas Valsts Neatkaribas atjaunosanas, ES un NATO Valsts Latvijas Saeima, esosie “zalie” un sarkanie cekisti gatavojas zemes ipasumus konfiscet atkartoti.Protams,ka vinu IQ, kurs neparsniedz sapuvusas voblas intelegences pakapi,nav spejigs saprast ka sis kartejais noziegums neizdosies,jo civilizetajas valstis privatipasums tiek aizsargats ar likumu.Gatavojaties Starptautisko tiesu lemumiem par saviem noziegumiem.

 8. Ilmārs 5 līmeņa profisionāls maģistrs mērniecībā un zemes ierīcībā Atbildēt

  Arī es piedalījos šajā sēdē un skumji klausīties bija SUPER deputātu pateicību Valainim .Dolgopolovs,Šulcs, Valainis ,Tutins un pārējie deputāti zināja ka Rīgā privatizējot dzīvokļus par piesaistīto zemi jau vienreiz SAMAKSĀJA ar sertifikātiem un OTRREIZ maksāt ar naudu ir NELIKUMĪGI unPRETTIESISKI.Pirms nāves autor Grūtups visām Saeimas partijām LŪDZA pilsētu zemēm to pašu likumu kā LAUKU zemēm .

 9. Pašvaldībām nedrīkst dot tiesības kaut ko lemt. Vienreiz jau lēma! Tā ,,lēma”, ka vēl tagad nevar izstrebt! Nav lielāku korumpantu kā pašvaldību zemju komisijas!

 10. Ilmārs 5 līmeņa profisionāls maģistrs mērniecībā un zemes ierīcībā Atbildēt

  Atkak cenzūra

 11. Ilmārs 5 līmeņa profisionāls maģistrs mērniecībā un zemes ierīcībā Atbildēt

  Arī es piedalījos šajā sēdē un mani izbrīna ,ka Dolgopolovs ,Valainis ,Šulcs ,Tutins un citi deputāti zināja ,ka Rīgā par dzīv. mājai piesaistīto zemi jau SAMAKSĀTS ar sertifikātiem un tagad ar likumu PIESPIEST maksāt OTRREIZ ar naudu ir NELIKUMĪGI un PRETIESISKI.Vai šī komisija domāja un lēma ar GALVU?

Draugiem Facebook Twitter Google+