×
Mobilā versija
Brīdinājums +7.2°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
30. oktobris, 2013
Drukāt

Saeimas komisija beidzot vienojas: jāļauj izvēlēties māmiņalgas saņemšanas ilgumu

Foto: LETAFoto: LETA

Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča (no kreisās) un labklājības ministre Ilze Viņķele piedalās ziņu aģentūras LETA biznesa portāla "Nozare.lv" rīkotajā diskusijā par sociālā budžeta nākotni.

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija trešdien beidzot nonāca pie secinājuma, ka jaunajiem vecākiem jāļauj izvēlēties vecāku pabalsta saņemšanas ilgumu, aģentūra BNS uzzināja komisijā.

Vecāki varēs izvēlēties, vai šo pabalstu saņemt līdz bērna gada vai pusotra gada vecumam. Līdz pusotram gadam pabalsta lielums būs 43,75% no pabalsta saņēmēja bruto algas, bet, ja gadu – 60%.

Šādu priekšlikumu bija iesnieguši deputāti Imants Parādnieks (Nacionālā apvienība), Daina Kazāka (Reformu partija), Inga Bite (Reformu partija) un pie partijām nepiederošā deputāte Elīna Siliņa.

Iepriekš arī Labklājības ministrija bija norādījusi, ka labāk būtu nevis noteikt, ka pabalstu izmaksā pusotru gadu, kā to iepriekš paredzēja koalīcijas kompromisa vienošanās, kas būtu ilgāk nekā pašlaik, bet ļaut vecākiem pašiem izdarīt izvēli.

Savukārt vecāku pabalsta saņēmējam, kurš atgriežas darbā, būs tiesības saņemt 30 procentus no aprēķinātā vecāku pabalsta apmēra.

Ievērojot tiesiskās paļāvības principu, izmaiņas vecāku pabalsta piešķiršanā stāsies spēkā no 2014.gada 1.oktobra.

Patlaban vecāku pabalsts tiek aprēķināts 70 procentu apmērā no sociālās apdrošināšanas iemaksu algas, taču šo samazinājumu kompensēs iespēja līdztekus vecāku pabalstam saņemt universālo bērna kopšanas pabalstu 171 eiro apmērā, norāda likumdošanas iniciatīvas autori.

Jau ziņots, ka bērna kopšanas pabalsta apmēru paaugstinās no 100 līdz 120 latiem jeb 171 eiro, nosakot to kā universālu pabalstu, ko līdz bērna pusotra gada vecumam varēs saņemt arī nodarbinātās personas kopā ar vecāku pabalstu. Arī minimālais vecāku pabalsta apmērs paredzēts bērna kopšanas pabalsta līmenī – 171 eiro.

Par likumprojektiem Saeimai ceturtdien jālemj galīgajā lasījumā.

“Neskatoties uz ļoti saspringto laika grafiku deputātiem tomēr izdevās vienoties un panākt kompromisu, kas ir pieņemams gan visiem politiskajiem spēkiem, gan atbildīgajām ministrijām,” atzīst Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča (Zaļo un zemnieku savienība).

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+