×
Mobilā versija
Brīdinājums +19°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
15. janvāris, 2014
Drukāt

Saeimas komisija konceptuāli atbalsta čekas maisu “norakšanu” vēl 30 gadus (7)

Foto: LETAFoto: LETA

Latvijas Sociālistiskās partijas rīkotais ikgadējais mītiņš 1905. gada parkā Grīziņkalnā.

Saeimas Juridiskās komisijas deputātu vairākums šodien konceptuāli pirmajā lasījumā atbalstīja Nacionālās drošības komisijas (NDK) rosinātos likuma grozījumus, no kuriem izriet, ka vēl 30 gadus netiks publiskoti “čekas maisi” jeb informācija par personu sadarbību ar Valsts drošības komiteju (VDK).

To, ka grozījumi paredz arī nepubliskot “čekas maisus” vēl 30 gadus, iepriekš aģentūrai LETA norādīja NDK priekšsēdētājs Valdis Zatlers (RP). Viņš skaidroja – ja pašlaik likumā noteiktais termiņš netiks pagarināts, var sākties juridisks haoss un cilvēki, kas to vēlēsies, atradīs iespēju, lai panāktu, ka materiāli par sadarbošanos ar VDK kļūtu publiski pieejami.

Vaicāta par Zatlera pausto, Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētāja Ilma Čepāne (V) norādīja, ka par šo jautājumu komentārus nesniegs.

Saistībā ar šo normatīvo aktu ir 17 citi likumi ar ierobežojumiem attiecīgajām personām. Gan Juridiskās komisijas priekšsēdētāja Ilma Čepāne (V), gan Zatlers norādīja, ka šajos likumos ir atšķirīgs juridiskais regulējums un ierobežojumiem nav vienots formulējums.

NDK no valdības viedokli pārstāvošās Tieslietu ministrijas saņēmusi skaidrojumu, ka lielākajā daļā 17 likumos minētie ierobežojumi ir turpināmi un nav atceļami.

Čepāne komisijas sēdē norādīja, ka ne visās bijušajās komunistiskajās valstīs ir brīvi pieejama informācija par attiecīgo dienestu aģentiem un cilvēkiem, kas ar šiem dienestiem sadarbojās.

Gan ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers, gan Satversmes aizsardzības biroja vadītājs Jānis Maizītis pauda uzskatu, ka “čekas maisos” esošā informācija vairāku iemeslu dēļ nav publiskojama.

Nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Einārs Cilinskis ir Juridiskajai komisijai piedāvājis alternatīvu likumprojektu. Tas gan šodien saņēma ģenerālprokurora kritiku kā juridiski nekorekti izstrādāts.

Komisijas sēdē jurists Linards Muciņš, kurš pēc neatkarības atgūšanas bija viens no atbildīgajiem par VDK lietu pārņemšanu, dalījās atmiņās par “čekas” kartotēkas pārņemšanu. Viņš pastāstīja, kā šīs darbības tika veiktas, cita starpā, minot, ka dokumenti atradās divos maisos un divos diplomātos. No tā arī radies nosaukums “čekas maisi”, piebilda Muciņš.

Likuma “Par bijušās Valsts drošības komitejas dokumentu saglabāšanu, izmantošanu un personu sadarbības fakta ar VDK konstatēšanu” 17.pants pašlaik nosaka, ka pēc 20 gadiem no šā likuma spēkā stāšanās dienas personas sadarbības fakta ar VDK konstatēšana nav pieļaujama un tās iespējamo sadarbību ar VDK nedrīkst izmantot tiesiskajās attiecībās pret šo personu.

Likuma grozījumi paredz 20 gadus aizstāt ar 50 gadiem, tādējādi par 30 gadiem pagarinot personas sadarbības fakta ar VDK konstatēšanas noilguma termiņu. Vēl 30 gadus paliktu spēkā kārtība par sadarbības fakta konstatēšanu sevišķajā kārtībā un par lietu par sadarbības fakta ar VDK konstatēšanu izskatīšanu tiesā.

Likumprojekts sagatavots, lai saglabātu likumā noteiktā ierobežojuma nepārtrauktību, nosakot termiņa pagarinājumu uz 50 gadiem no likuma spēkā stāšanās dienas. Lēmums par termiņa pagarinājumu ir nepieciešams, lai aizsargātu valsts drošību un demokrātisko valsts iekārtu, uzskata atbildīgā komisija.

Ņemot vērā to, ka Satversmes aizsardzības biroja (SAB) Totalitāro seku dokumentēšanas centra (TSDC) rīcībā esošā informācija ir nepilnīga, publicējot šādus datus par personām, nezinot, kādu noziegumu atklāšanā personas ir piedalījušās, tiks radīts šo personu personiskās dzīves neaizskaramības un fiziskās drošības apdraudējums. Iespējamais sabiedrības ieguvums personu datu publiskas izmantošanas gadījumā nebūs samērojams ar konkrēto indivīdu aizskartajām tiesībām.

Nosakot termiņa pagarinājumu sadarbības fakta ar VDK konstatēšanai, personai tiks saglabāta iespēja pieprasīt ziņas attiecībā uz sevi par iespējamo VDK dokumentu esamību TSDC rīcībā, izmantojot likumā noteikto kārtību. Tiks saglabātas tiesības personai griezties prokuratūrā ar pieteikumu par sadarbības fakta konstatēšanu.

Gatavojot likumprojektu, NDK sēdēs piedalījās un tika uzklausīti Tieslietu ministrijas, Iekšlietu ministrijas, Augstākās tiesas, Ģenerālprokuratūras, SAB TSDC, Drošības policijas un Saeimas Juridiskā biroja pārstāvji.

Līdz ar šiem grozījumiem būs jāveic attiecīgi grozījumi arī Repatriācijas likumā un republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanu likumā, norādīja NDK.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. Bet es esmu kategoriski pret!

 2. Čekas mēsliem ir ko slēpt.

 3. Neizdevās daudzas reizes linku no šī raksta . Varbūt izdosies Pietiek . com raksts bez foto .

  Kas sargā Latvijas bendes un kapračus – VDK: atklāta vēstule Saeimas deputātei Ilmai Čepānei
  Lotārs Stūre, svešumā ASV
  02.02.2013.
  Komentāri (132)
  Iesaki rakstu: Twitter Facebook Draugiem.lv

  Biju bezgala pārsteigts, lasot 21.janvārī Latvijas Avīzē ievietoto rakstu Vai atvērs čekas maisus?. Tur bija piemēts Jūsu vārds, izsakoties, it kā 3 gadu laikā neviens pie Jums par šo lietu neesot griezies.

  Par attiecīgu likumprojektu atbildīgā Saeimas Juridiskā komisija pārskatāmā nākotnē nedomājot to vērt vaļā grozījumiem, jo tam neesot nedz laika, ne īpaša iemesla. „”Tiekoties ar vēlētājiem un saņemot viņu vēstules, nejūtu īpašu pieprasījumu pēc “čekas maisu” atvēršanas. Vismaz pēdējo trīs gadu laikā neviens par šo tēmu neko nav prasījis, ” teica Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētāja Ilma Čepāne, ” lasāms publikācijā.

  Biju kā ar aukstu ūdeni apliets, jo apmēram pirms 10 mēnešiem, 2012. gada 6. martā Jums un citiem Saeimas deputātiem lūdzu palīdzību VDK atmaskošanā. Jūs neatbildējāt ne likumā paredzēto 30 dienu laikā, ne arī tagad, kad pagājuši jau 10 mēneši. Atbildēja tikai 1 deputāte!

  26. oktobrī 2012. gadā uzrakstīju atklātu vēstuli deputātam Judinam, lūdzot, lai rosina Saeimā atvērt čekas maisus, rast taisnību politiski represētajiem brīvības cīnītājiem, lai tie varētu piekļūt savām personīgām čekas lietām, atmaskot VDK spiegus un iegūt likumīgi Nacionālās pretošanās dalībnieka apliecības.

  Lai gan atklātā vēstule tika publicēta virknē mediju, Judins neatbildēja. Aktīvi taisnīguma lietā iestājās laikraksta Laiks galvenā redaktore Kovtunas kundze, kura 3 reizes Judinam lūdza ievērot likumdošanu. Pēc 3 mēnešiem Judins atrakstījās, neatbildot prasīto.

  Lai gan Judins ir jurists, viņš apšauba čekas maisu un materiālu autentiskumu. Tas liekas sevišķi kuriozi, jo tieši pēc šiem materiāliem pārbauda ikvienu Saeimas deputātu, vai tam nav bijusi sadarbe ar VDK, Judinu ieskaitot. Tātad Judins grib izsacīties, ka visi deputāti ir nelikumīgi pārbaudīti ar “neīstiem” dokumentiem un daži pat nelietīgi apvainoti par čekas benžu līdzskrējējiem?!

  Viņa atrakstīšanās tikai saskatīju vienīgi rūpes par Latvijas benžu VDK labsajūtu un privileģēšanu.

  Judins izsacījās, ka jebkura persona var iepazīties ar par sevi sastādītiem VDK dokumentiem Bet patiesība ir pavisam ir cita. Daudzas reizes apmeklējot Totalitārisma seku dokumentēšanas centru (TSDC), vienmēr izjūtu naidīgumu, nevis pretimnākšanu un palīdzību.

  Par izsmieklu tika nokopēti dažu VKD spiegu aiz segvārdiem slēpušos ziņojumi par manu naidīgo antikomunistisko un pretpadomju nostāju, ka arī par pretpadomju “propagandu”. Atklāt spiegus man kategoriski atteica.

  Tāpat prasīju arī piekļuvi savām un sievas pratināšanas personīgām VDK lietām, uz ko no TDSC atkal saņēmu kategorisku NĒ! Visa šī aukstā, naidīgā attieksme man atgādināja, ka atkal saskaros ar okupācijas laika VDK filiāli.

  Vai nav kuriozi, ka pie varas esošie aizstāv savas valsts 50 gadu okupācijas nagu maucējus un bendes, kas nogalināja tūkstošiem latviešu patriotu un atkārtoti uz Sibīriju izsūtīja desmitiem tūkstošu nevainīgo tautiešu, to skaitā zīdaiņus un sirmgalvjus? Bet pašā elles midzenī PSRS VDK nogalināja latviešus tādēļ, ka viņa tautība ir latvietis. Kur radusies tāda liela nesaprotama mīlestība pret šiem nezvēriem?

  Atbilde nav tālu jāmeklē, jo pirms vēlēšanām nekad netiek publiskota deputātu kandidāta lojalitāte un okupācijas laiku sadarbe ar komunistisko partiju un VDK. Tiek ievēlēti pat bijušie kompartijas CK sekretāri, rajonu un uzņēmumu kompartijas 1.sekretāri, komjaunatnes 1.sekretāri un VDK darboņi… Tie kādreiz uzticīgi kalpoja okupācijas režīmam, nīstot visu latvisko.

  8. Saeima 3 reizes nobalsoja par VDK atmaskošanu un 3 reizes to nodeva Valsts prezidentei apstiprināšanai, kas katru reizi to noraidīja un neizsludināja. Kādēļ tāda “mātes mīlestība” pret Latvijas bendēm VDK ir personai, kas pati bēgot no PSRS okupācijas paglābās Marokā un Kanādā? Jo trimdā latviešu bērniem tiek audzināta dzimtenes mīlestība latvju zemei, latvju tautai un latviešu valodai.

  Kanādā viņa aktīvi piedalījās sabiedriskajā dzīvē un strādāja labi apmaksātu darbu. Tikai nesaprotami, kādēļ viņa bieži lidoja uz okupēto Latviju, kad citiem trimdiniekiem liedza vīzas. Varbūt palīdzēja viņas it kā mistiskā draudzība ar nacionālo partizānu šāvēju akadēmiķi Vili Samsonu un kas cits? Vai tā ir sakritība vai mīlestība, ka Saeimā nodot svinīgo zvērestu dīvaino trimdinieci ieveda VDK virsnieks Juris Bojārs?

  Kad prezidentūras sākumā okupanti prasīja privilēģijas svešajai krievu valodai uz latviešu valodas rēķina, Kanādas iebraucēja neaizstāvēja latviešu valodu, bet stingri nostājās okupantu pusē. Vēlāk LTV Panorāmā tika atkal izrādīta klaja necieņa latviešu valodai, kūdot to noplicināt, to pielīdzinot sunim, kura astei esot jāpārkāpj. Dzirdot tautas tērpā skaitītos pantiņus, tie liekas kā divkosīgi zaimi valodai, kuru pati iznīcinājusi un noplicinājusi.

  Mums cenšas iepotēt, ka VDK maisi ir bez vērtības, bet 11. Saeima trīc bailēs no to atmaskošanas. Vai tad 8. Saeima bija tik glupa, ka tā 3 reizes nobalsoja tos atvērt? Piemēram, citās valstīs būtu starptautisks skandāls, prezidentei aizstāvot represīvo orgānu bendes. Piemēram, kā reaģētu visā pasaulē, ja Vācijas prezidents dotu neaizskaramību gestapo, SS un SD? Bet Latvijā, kur prezidente veic to pašu, aizstāvot bendes VDK, tas liekas ir tikai sīkums. Bet varbūt tas bija tikai viņas cilvēciskais faktors, baidoties, ka maisos neatrod it kā Klukstes aģentes kartiņu un arī informāciju par dīvainām aktivitātēm okupētā Latvijā ?

  2006. gada 9.novembra TV3 ziņās Agnese Vārpiņa pavēstīja, ka Kalifornijā dzīvojošais gleznotājs un dramaturgs Raimonds Staprāna kungs žurnālā Rīgas Laiks esot atklājis, ka VDK spieda viņu sadarboties, lai kaut cik minimāli dabūtu vīzu un okupētā Latvijā, lai kaut cik varētu piedalīties kultūras jomā. Uzsverot, ka visaktīvākā ir bijusi tagadējā (nu jau bijusī) Valsts prezidente…

  Pavisam skaidri tas tika pateikts Rīgas Laika 2006.gada novembra numura Staprāna kunga intervijā ar žurnālistu Gintu Grūbi, ar skarbiem vārdiem: „Mūsu tagadējā prezidente bija pakalpiņš Nr.1. Tas radikāli mainījās, jo pēkšņi tie, kas bija čekas pakalpiņi, pēkšņi bija tie labie, labie cilvēki…”

  Daudziem palicis atmiņā, cik Kanādas dīvainā iebraucēja bija neapmierināta, kad par prezidenta kancelejas vadītāju bez konkursa gribēja ielikt prokuroru Aivaru Zaķi, kuru latviešu brīvības cīnītāji raksturoja kā okupācijas režīmam iztapīgu prokuroru, kas nicinājis pat Latvijas karogu. Politiski represētie protestēja, un Aivars Zaķis bija pietiekami “godīgs” un sirdsapziņu pārmetumu mākts, lai pats atteiktos no darba Rīgas pilī…

  2001.gadā, sēru dienā 14.jūnijā pabiju Rīgas Balss redakcijā un pastāstīju, ka, līdzīgi prokuroram Aivaram Zaķim, Rīgas pilī strādā vēl augstāka ranga prokurore – okupētās Latvijas jeb LPSR Prokuratūras Izmeklēšanas nodaļas priekšniece Rita Aksenoka, kura pēc čekas pasūtījuma izrēķinājās ar latviešu brīvības cīnītājiem, proti, man safabricējot politisku farsu Augstākajā tiesā 1981.gada 6.-8. jūlijā. Pēc atmaskojošās publikācijas Rīgas pils saimniece to ignorēja, jo galvenais, ka tuvs un mīļš cilvēks ir blakus, un arī Aksenokai nebija sirdsapziņas pārmetumi, lai atteiktos…..

  Lai pierādītu, ka Latvija ir kājslauķis, bet Maskava mīļa, Kanādas trimdiniece kūdīja, lai senās Tālavas zemes un Abreni par ēzeļa ausīm uzdāvina bijušiem okupantiem Krievijai. Vēlāk, kad kangaru deputāti no TP, LPP, SC, ZZS par to nelietīgi nobalsoja, viņa ar savu parakstu to apstiprināja un izsludināja. Papildus vēl uzdāvinot zemes no Alūksnes un Balvu novada kopā ar dzelzceļa mezglu. Brāļi igauņi gan nenodod savu valsti un Kremļa okupētās zemes uzskata par savām.

  Čepānes kundzei piebildīšu, ka bijušās PSRS pakļautajās valstīs un PSRS okupētās teritorijās atmasko VDK neliešu bandu. ES vienīgie privileģētie un neatmaskotie VDK bendes ir tikai 4.maija Latvijā!

  2009.gadā lielākā daļa VDK ir atmaskota pat Ukrainā. Lietuvā čekas maisi ir atvērti 2011. gadā, un pēdējo papildinājumu tur veica pavisam nesen. Igaunijā kopš 1998.gada 1.apriļa regulāri, vairākas reizes gadā publicē VDK neliešus. Bet Latvijā ir bailes, jo čekas maisos var atrasties varas elite, kura vel nav paspējusi izzagt savas lietas! Latvijā varas kungi domā tikai par Latvijas benžu labsajūtu, un tur politiski represētiem brīvības cīnītājiem tiek uzspļauts. Bet tās ir liekas bailes, kad daži VDK virsnieki miljonāri ir atklāti, tie neviens nav novākts, bet visi bauda turku sultāna cienīgu dzīvi pie piena upes ķīseļa krastos.

  Vai Jūs, Čepānes kundze, okupācijas terorā arī baidījāties skaļi noklepoties, vispirms apskatoties apkārt, lai kāds Jūs nenostučī? Varbūt Jūs ar vīru bijāt frontes otrā pusē, jo neesmu pētījis Jūsu biogrāfiju?

  Ļoti gaidīšu Jūsu atbildi, ko paredz likumdošana, un galvenais – VIRZĪT SAEIMĀ ČEKAS MAISU ATVĒRŠANU, LAI MĒS, POLITISKI REPRESĒTIE BRĪVĪBAS CĪNĪTĀJI, VARĒTU PIEKĻŪT SAVĀM ČEKAS LIETĀM, ATMASKOT ČEKAS SPIEGUS UN ATMASKOT LATVIJAS BENDES UN KAPRAČUS VDK!

 4. Atkārtoti pazuda 3 komentāri

 5. “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. ;)))

  Muļķu Zeme “latv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

 6. .Kurš gan pats sev kapu raks? Gan jau muļķu tautiņa atkal ievēlēs šos čekas aģentus gan Saeimā gan valdībā gan DP. Neviens taču neko nezin un tie kas tos glabā tiks spiesti klusēt. Pat Bojārs baidās atklāt tās partijas vārdu, kura savus biedrus izņēma no čekas maisiem.

 7. atliek tikai pasmaidīt Atbildēt

  tā teikt: paši dega, paši dzēsa ….

Draugiem Facebook Twitter Google+