Saeimas komisija: mediju nozarē jāpārskata sodu politika 0

Lai veicinātu godprātīgi strādājošu elektronisko plašsaziņas līdzekļu konkurētspēju un stiprinātu nacionālo informācijas telpu, Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas darba grupā izstrādāti grozījumi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā (APK), kas paredz paplašināt mediju nozarē sodāmo pārkāpumu apjomu, kā arī paaugstināt piemērojamo sodu amplitūdu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 191
Lasīt citas ziņas

Otrdien komisijas deputāti atbalstīja likumprojekta virzību izskatīšanai Saeimas Juridiskajā komisijā pirms pirmā lasījuma, informē Saeimas Preses dienestā.

LETA vēsta, ka likuma grozījumi paredz par elektroniskā plašsaziņas līdzekļa programmas apraidi vai retranslāciju bez NEPLP izdotas apraides vai retranslācijas atļaujas vai pēc apraides vai retranslācijas atļaujas anulēšanas uzlikt naudas sodu fiziskajām personām no 100 līdz 700 eiro, bet juridiskajām personām – no 2000 līdz pat 14 000 eiro.

CITI ŠOBRĪD LASA

Par elektroniskā plašsaziņas līdzekļa darbības neatbilstību NEPLP izsniegtās apraides atļaujas darbības pamatnosacījumiem juridiskas personas varēs sodīt ar 500 līdz 10 000 eiro naudas sodu. Šāds pats sods pienāksies par pārkāpumu programmu veidošanā vai pakalpojumu sniegšanā, ja tās uz noteiktu laiku aizliegtas vai ierobežotas.

Savukārt par informācijas nesniegšanu vai nepatiesas informācijas sniegšanu NEPLP varēs uzlikt naudas sodu fiziskajām personām no 20 līdz 700 eiro, bet juridiskajām personām – no 500 līdz 14 000 eiro.

Komisijas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (NA) vērš uzmanību, ka likumprojekta mērķis nav tikai paaugstināt soda apmērus, bet gan radīt visiem medijiem līdzvērtīgas darbības iespējas.

“Tie elektroniskie plašsaziņas līdzekļi, kas strādā, ievērojot normatīvos aktus, atrodas nevienlīdzīgā situācijā. Nav pieņemama situācija, ka virkne plašsaziņas līdzekļu izvēlas samaksāt to niecīgo sodu, kāds ir pašreiz, un apzināti turpināt pārkāpumus,” uzskata Mūrniece.

Viņasprāt, ieviešot likuma grozījumus, turpmāk Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) saskaņā ar APK ietverto mediju nozares likumpārkāpumu gradāciju varēs individuāli vērtēt katru pārkāpumu, tā sabiedrisko bīstamību un lemt par soda apmēru.

“Par būtiskiem pārkāpumiem, piemēram, vienpusīgu propagandu, kas robežojas jau ar naida kurināšanu, jābūt iespējai piemērot adekvātu sodu,” likumprojekta būtību skaidro komisijas priekšsēdētāja.

Tāpat ar grozījumiem APK plānots palielināt soda apmērus par programmu veidošanas noteikumu pārkāpumiem, piemēram, par laikā no plkst.7 līdz 22 vardarbīgu filmu vai raidījumu demonstrēšanu, vai tāda satura pārraidīšanu, kurā sagrozīti atspoguļoti fakti ar mērķi kurināt naidu un diskreditēt Latvijas valstiskumu.

Reklāma
Reklāma

Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome secinājusi, ka vairāki mediji regulāri neievēro tiem izsniegto apraides atļauju darbības pamatnosacījumus, īpaši attiecībā uz noteikto valodas kvotu, pārraidot raidījumus valsts valodā mazāk, nekā tas noteikts apraides atļaujā, skaidro likumprojekta autori. Likumprojekts precizēs rīcību arī attiecībā uz šāda veida mediju pārkāpumiem.

Likumprojekts izstrādāts, sadarbojoties ar NEPLP, Kultūras ministrijas, Tieslietu ministrijas, Latvijas Elektronisko komunikāciju asociācijas, Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas, kā arī Latvijas Raidorganizāciju asociācijas un SIA “Lattelecom” pārstāvjiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.