Foto – Timurs Subhankulovs

Saeimas komisija nepiekrīt Belēviča izdošanai administratīvai sodīšanai saistībā ar interešu konfliktu 1

Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija trešdien nepiekrita Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) lūgumam ļaut administratīvi sodīt veselības ministru un parlamenta deputātu Gunti Belēviču (ZZS) saistībā ar interešu konfliktu.

Reklāma
Reklāma
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
Lasīt citas ziņas

Par šo jautājumu vēl būs jālemj Saeimas sēdē. Trešdien komisijas sēdē četri deputāti balsoja par piekrišanu Belēviča sodīšanai, bet vēl četri deputāti atturējās. Atkārtotajā balsojumā bija tāds pats rezultāts, līdz ar to komisija nepieņēma lēmumu par piekrišanu Belēviča izdošanai.

Belēviča izdošanu atbalstīja Vitālijs Orlovs (S), Zenta Tretjaka (S), Raivis Dzintars (VL-TB/LNNK) un Inga Bite (LRA), savukārt atturējās Janīne Kursīte-Pakule (VL-TB/LNNK), Aldis Adomovičs (V), Aivars Meija (NSL) un Andris Siliņš (ZZS).

CITI ŠOBRĪD LASA

Belēvičs norādīja, ka aicinās Saeimu izdot viņu sodīšanai, lai viņš varētu aizstāvēt savu taisnību tiesā.

Belēvičs KNAB konstatētajam nepiekrīt un trešdien komisijas sēdē sacīja, ka šajā situācijā “nav nekāda interešu konflikta”. Uz vairākām iespējamām procedūras nepilnībām un tehniskajiem trūkumiem šajā lietā norādīja advokāte, kura kopā ar Belēviču piedalījās Ētikas komisijas sēdē. Belēvičš arī pauda pārliecību, ka atsevišķi KNAB darbinieki ir “politiski angažēti”, par ko viņš esot informējis atbildīgās iestādes.

Savukārt KNAB priekšnieka vietniece Ilze Jurča sacīja, ka “visas šīs atrunas” vērstas uz mērķi Belēvičam izvairīties no atbildības, “nepamatoti diskreditējot” KNAB amatpersonas.

KNAB jau vasaras sākumā bija lūdzis Saeimai atļauju piekrist Belēviča administratīvai sodīšanai saistībā ar iespējamo interešu konfliktu, viņam lemjot par disciplinārlietu pret Zāļu valsts aģentūras (ZVA) direktori Ingunu Adoviču. Vasarā Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija vienojās, ka par Belēviča nodošanu administratīvai sodīšanai varēs lemt tikai tad, kad arī KNAB dos skaidrojumu par administratīvajā protokolā konstatētajām nepilnībām.

Saskaņā ar likumu valsts amatpersonai ir aizliegts, pildot savus pienākumus, sagatavot vai izdot administratīvos aktus, veikt uzraudzības, kontroles, izziņas vai sodīšanas funkcijas, slēgt līgumus vai veikt citas darbības, kurās šī amatpersona, tās radinieki vai darījumu partneri ir personiski vai mantiski ieinteresēti. Apkopojot pārbaudes rezultātus, KNAB secinājis, ka Belēvičs nav ievērojis šo aizliegumu.

Reklāma
Reklāma

KNAB iepriekš skaidroja – uzņēmuma “Saules aptieka” valdes locekļi ir Belēviča radinieki, arī SIA “Baltacon” 50% kapitāla daļu pieder Belēviča dēlam, kurš arī ieņem valdes priekšsēdētāja amatu šajā kapitālsabiedrībā.

Belēvičs kā veselības ministrs ir izdevis rīkojumu par dienesta pārbaudes veikšanu saistībā ar ZVA darbību informācijas izsniegšanā komersantiem. Pārbaudes sākšanai par pamatu bija “Saules aptiekas” un “Baltacon” iesniegums par ZVA rīcību, kurā norādīts, ka ZVA ir izpaudusi komersantu sniegtās ziņas par konkrētu medikamentu realizācijas apjomu, savukārt minētajām komercsabiedrībām par prasīto informāciju pieprasījusi samaksu atbilstoši ZVA pakalpojumu cenrādim.

Komercsabiedrības savā iesniegumā lūgušas ierosināt disciplinārlietu pret vairākām ZVA amatpersonām par komercnoslēpuma izpaušanu.

Belēvičs, pamatojoties uz dienesta pārbaudes rezultātiem, arī pieņēma lēmumu par disciplinārlietas ierosināšanu pret Adoviču, “tādējādi veicot ar amata pienākumu pildīšanu saistītas darbības interešu konflikta situācijā”, norāda KNAB.

Par valsts amatpersonām noteikto komercdarbības ierobežojumu pārkāpšanu var piemērot naudas sodu no 70 līdz 350 eiro, atņemot tiesības ieņemt valsts amatpersonas amatu vai bez tā.

Jau ziņots, ka Belēvičs šogad piecas reizes nonācis KNAB un Valsts ieņēmumu dienesta (VID) redzeslokā saistībā ar iespējamiem administratīvajiem pārkāpumiem.