×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.4°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
19. jūnijs, 2018
Drukāt

Saeimas komisija: VDK dokumentiem jābūt publiski pieejamiem (4)

Ilustratīvs attēls. Foto LETAIlustratīvs attēls. Foto LETA

Latvijas PSR Valsts drošības komitejas (VDK) dokumenti ir daļa no nacionālā dokumentārā mantojuma, kas jānodod mūžīgai glabāšanai kā nedalāms kopums un kuriem jābūt publiski pieejamiem pētniecībai Latvijas Nacionālajā arhīvā. To paredz likuma grozījumi, ko Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija otrdien, 19.jūnijā, nolēma iesniegt izskatīšanai Saeimā, portālu LA.lv informēja Saeimas preses dienests.

Pēc tam, kad VDK beidza darbību Latvijā, Latvijas Valsts arhīvā nonāca ievērojama daļa komitejas dokumentu. Citi dokumenti, tai skaitā VDK lietvedības un operatīvās darbības dokumenti, nonāca Drošības policijā (DP) un Satversmes aizsardzības biroja (SAB) Totalitārisma seku dokumentēšanas centrā. Līdz ar to dokumentus šobrīd neglabā kā vienotu kopumu, likumprojekta anotācijā atzīmē tā autori.

Likumprojektā noteikta VDK dokumentu nodošanas kārtība un to glabāšanas nosacījumi Latvijas Nacionālajā arhīvā. Grozījumi paredz dokumentu publisku pieejamību un izmantošanu saskaņā ar Arhīvu likumā noteikto.

Cilvēktiesību komisijas deputāti lēma sagatavot vēstuli Ministru prezidentam Mārim Kučinskim un Finanšu ministrei Danai Reizniecei-Ozolai, lai lūgtu izskatīt iespēju piešķirt līdzekļus likumprojektā paredzētajiem izdevumiem, tostarp dokumentu digitalizēšanai.

Cilvēktiesību komisija lēma lūgt Saeimu grozījumus likumā “Par bijušās Valsts drošības komitejas dokumentu saglabāšanu, izmantošanu un personu sadarbības fakta ar VDK konstatēšanu” iekļaut 21.jūnija Saeimas sēdes darba kārtībā.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

 1. Lielākajai daļai šo dokumentu ir nulles vērtība. Kultūras cilvēki tur ir tāpēc, ka izbraucot no valsts vajadzēja parakstīties, ka atgriežoties būs jāatskaitās par braucienu. Tam visam ir tikpat liela nozīme kā grēksūdzes pasakas mācītājam. Man šķiet, ka makulatūras vieta ir mēslainē.

  • Tik vien un stučīšana par sava ”ceha” līdzbiedriem neskaitās? Kāpēc – tāpēc lai ātrāk noņemtu no ”trases” un es vien būtu tas īstais makslinieks pat ar oratoriju ”Staļinam” – vai kļūdījos ”Oktobrim”…

  • Kādēļ tāds satraukums?
   Publicēs un cilvēki izvērtēs!

   • Pravietisnejaukais Atbildēt

    Cik zinu, tad “izvērtēt”var tikai tiesa. Cilvēku izvērtēšanu sauc par Linča tiesu. Starp citu – jūs pat iedomāties nevarat, kāds klusums iestāsies pēs tās jūsu ilgotās “publicēšanas”

Draugiem Facebook Twitter Google+