×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.2°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
11. marts, 2015
Drukāt

Saeimas priekšsēdētāja Lietuvas valsts svētkos: Baltijas ceļš mūs atveda mājās (3)

Foto: LETAFoto: LETA

Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece

Baltijas ceļš Latviju, Lietuvu un Igauniju atveda mājās, Eiropā, trešdien uzsvērusi Latvijas Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece, Lietuvas neatkarības atjaunošanas 25.gadadienā uzrunājot klātesošos svinīgā Baltijas valstu karogu pacelšanas pasākumā Viļņas Neatkarības laukumā.

“Šī man ir īpaša diena. Stāvu lepnas, skaistas un iedvesmojošas valsts pašā sirdī. Jūtu tuvo un silto asinsbalsi, kas latviešus vienmēr ir saistījusi kopā ar jums, dižo Lietuvas tautu! Šodien, stāvot zem plīvojošiem Baltijas valstu karogiem, mēs atskatāmies uz ceturtdaļgadsimtā paveikto un ar pārliecību lūkojamies pretim nākotnes izaicinājumiem,” sacījusi Mūrniece.

Atsaucot atmiņā Baltijas tautu ceļu uz neatkarību, viņa atgādinājusi, ka šajā cīņā izšķiroša loma bija tautas kustību – Latvijas Tautas frontes, Lietuvas Sajūža un Igaunijas Tautas frontes – līdzdalībai politiskajos procesos. “Mēs smēlāmies iedvesmu no savstarpējiem sasniegumiem un arī grūtos brīžos bijām plecu pie pleca. Lietuva maksāja brīvības cenu ar nevainīgiem upuriem, par kuriem raudāja arī Latvija un Igaunija,” sacījusi Saeimas priekšsēdētāja.

“Pirms 25 gadiem trīs Baltijas valstis sadevās rokās ticībā un cerībā par savu valstu un tautu brīvību un neatkarību, Baltijas ceļš mūs atveda atpakaļ mājās, Eiropā, kurai mēs vienmēr esam piederējuši,” viņa norādījusi.

Mūrniece aicinājusi saglabāt modrību un ticību savai valstij laikā, kad starptautiskā vide, īpaši mūsu reģionā, ir aizvien trauksmaināka. “Tam jābūt dzinulim, spītam, kas ved mūs uz priekšu! Esmu pārliecināta, ka mums ir griba, intelekts, vērtības un vienotība, lai ar pārliecību piepildītu 21.gadsimtu,” sacījusi Saeimas priekšsēdētāja.

Lietuvas Seima spīkere Loreta Graužiniene savā uzrunā atgādinājusi, ka tieši pirms ceturtdaļgadsimta simtiem cilvēku šai laukumā ar pavasara puķēm rokās līdz vēlam vakaram gaidīja, kamēr toreizējās Lietuvas Augstākās Padomes jeb Atjaunotā Seima deputāti pieņems stingru lēmumu un parakstīs aktu par valstiskās neatkarības atjaunošanu.

“Un tas notika. Tā ir mūsu valsts vēsture, kas iedvesmo arī citus, to neviens mums neuzdāvināja, tā bija jāizcīna. Pateicos visiem – par ikvienu parakstu zem Lietuvas neatkarības atjaunošanas akta, par ticību, cerību un mīlestību, par domu, vārda un darbu brīvību, par tiem, kuri ik dienas ar savu godīgo darbu veido saskanīgu dzīvi, par visiem labas gribas cilvēkiem, par bērniem – mūsu esības jēgu un turpinājumu, par Lietuvu demokrātiskā Eiropā un mierīgā pasaulē, par 25 mūsu brīvības gadiem,” sacījusi Lietuvas parlamenta vadītāja.

Jau ziņots, ka Lietuva trešdien svin Neatkarības atjaunošanas dienu – 25.gadskārtu, kopš toreizējā Lietuvas Augstākā Padome jeb Atjaunotais Seims pieņēma aktu par valstiskās neatkarības atjaunošanu.

“Lietuvas Republikas Augstākā Padome, pauzdama tautas gribu, nolemj un svinīgi pasludina, ka tiek atjaunota 1940.gadā svešu spēku apturētā Lietuvas valsts suverēno pilnvaru izpilde un no šā brīža Lietuva atkal ir neatkarīga valsts,” teikts aktā “Par neatkarīgas Lietuvas valsts atjaunošanu”, kas tika pieņemts vēlā 1990.gada 11.marta vakarā. Par šo aktu toreiz balsoja 124 deputāti, bet vēl seši parlamenta locekļi no balsošanas atturējās.

Svētku pasākumos piedalās Islandes prezidents, Latvijas, Igaunijas un citu valstu parlamentu priekšsēdētāji, kā arī pazīstami ārvalstu politiķi, kas piedalījušies Eiropas 20.gadsimta beigu vēstures veidošanā.

Trešdienas rītā Lietuvas Seima vēsturiskajā 11.marta zālē notika svinīga sēde. Pusdienlaikā Neatkarības laukumā tika svinīgi uzvilkti triju Baltijas valstu karogi. Pēc ceremonijas sākās Lietuvas armijas Goda sardzes rotas un Lietuvas, Latvijas un Igaunijas bruņoto spēku orķestru parāde un svētku gājiens, kas pa Ģedimina prospektu devās uz Katedrāles laukumu, un Viļņas katedrālē notika Svētā mise, paužot pateicību Dievam par valstij dāvāto brīvību.

Latvijas Saeimas priekšsēdētāju divu dienu vizītē Lietuvā pavada Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētāja Inese Laizāne, Saeimas izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētājs Jānis Vucāns un deputātu grupas sadarbībai ar Lietuvas parlamentu vadītājs Romualds Ražuks.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. No agra rīta indīgi un nožēlojami komentāri. Dusmas par savu dzīvi, tad vajag meklēt vainīgos. Kādreiz derētu arī paklusēt.

  2. pretīgi stulba, iedomīga radība. ievēlēt viņu par priekšsēdētāju bija kļūda. viņai ir mājkalpotājas līmenis ar pretenziju uz virtuves pārvaldnieci.

  3. Baltijas ceļš Latviju, Lietuvu un Igauniju atveda mājās un Augstākās Padomes komunistus pataisīja par miljonāriem #edvin #NAK.

Draugiem Facebook Twitter Google+