Vēlēšanas. Ilustratīvs attēls
Vēlēšanas. Ilustratīvs attēls
Foto: LETA

Saeimas vēlēšanu kaislības Berlīnē un Maskavā 0

Apstiprinās pieņēmums, ka asa partiju pirmsvēlēšanu cīņa šoreiz būs vērojama arī ārpus Latvijas, jo vairākas partijas iecerējušas savus aģitācijas pasākumus arī citās valstīs. Nupat piedzīvots arī pirmais skandāls, kurā iesaistīts Rīgas mērs Nils Ušakovs (“Saskaņa”) un ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (“Jaunā Vienotība”).

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Lasīt citas ziņas

N. Ušakovs, kurš pats nemaz nekandidē Saeimas vēlēšanās, apgalvo, ka aizvadītajā trešdienā Berlīnē restorānā “Ķirsons” esot vēlējies tikties ar Vācijā dzīvojošajiem vēlētājiem, taču šo pasākumu mēģinājis izjaukt kāds Latvijas vēstniecības Vācijā darbinieks.

“Vēstniecības darbinieks aizgāja uz restorānu un sāka draudēt: ja pasākums notiks, tad tiks izsaukta Vācijas policija un visi, kas šajā pasākumā piedalīsies, tiks aizturēti. Mēs esam speciāli sazinājušies ar Vācijas policiju, Berlīnes policiju, ar Vācijas Ārlietu ministriju, Vācijas vēstnieku Latvijā, lai viss notiktu pēc vācu likumiem. Notikušais ir klajš Rinkēviča kunga mēģinājums iejaukties mūsu kampaņā. Mēs par šo neētisko rīcību informēsim mūsu partnerus ES un ASV, lai brīdinātu, ka mūsu joprojām esošais ārlietu ministrs uzvedas pretrunā diplomātiskajai ētikai,” sūkstījās N. Ušakovs.

Versijas par notikumiem Berlīnē

CITI ŠOBRĪD LASA

Tomēr Latvijas vēstniece Vācijā Inga Skujiņa noliedz Ušakova aprakstīto situāciju: “Varu skaidri un gaiši teikt, ka neviens no vēstniecības nav tur bijis. Mēs neatbalstām un arī neliedzam nevienam politiskajam spēkam rīkot savus pasākumus.” N. Ušakovs savā argumentācijā, ka “Saskaņas” pasākumi Berlīnē ir atļauti, pamato ar Vācijas likumdošanā noteikto, ka iekštelpās notiekošam pasākumam nav nepieciešams iepriekšējs saskaņojums. Tomēr pērn 29. jūnijā Vācijas Federālā ārlietu ministrija izdeva notu par ārvalstu aģitācijas pasākumu pieteikšanu. Dokuments paredz, ka ārvalstu amatpersonu piedalīšanās pasākumos, kas domāti attiecīgās ārvalsts vēlētājiem Vācijā, nepieciešama Vācijas Federālās valdības atļauja. Tā jāpiesaka ar notu Vācijas Federālajai ārlietu ministrijai vismaz desmit dienas pirms pasākuma norises.

Atļaujas piešķiršanas izvērtēšana notiek ārpolitisko attiecību kontekstā, tāpēc tā neaizvieto citas ar vispārējo kārtību saistītās nepieciešamās atļaujas. Iemesls šāda regulējuma pieņemšanai toreiz bija dažādu Turcijas politiķu plāni viesoties Vācijā un tikties ar turku diasporas pārstāvjiem, lai aģitētu par prezidenta Erdogana iecerēto referendumu, kas paredzēja prezidenta pilnvaru paplašināšanu.

“Šeit ir divas lietas – no vienas puses, Vācijas likumi, kas nodrošina pulcēšanās brīvību, bet, no otras – ļoti specifiska Vācijas Federālās ārlietu ministrijas nota. Iepriekš Latvijas Ārlietu ministrija norādīja, ka dažādās valstīs ir regulētas citas valsts amatpersonu uzstāšanās, īpaši, ja tās vērstas uz iespējamajiem vēlētājiem. Vācijas Federālās ārlietu ministrijas nota nav par pulcēšanās brīvību, bet gan tajā noteikti specifiski gadījumi. Iepretim šai notai neredzam, ka no Ušakova puses būtu veiktas nepieciešamās darbības,” sacīja I. Skujiņa, piebilstot, ka ierastā prakse starpvalstu attiecībās šādā gadījumā būtu, ja “Saskaņa” iepriekš būtu vērsusies Latvijas vēstniecībā Vācijā un veikusi konsultācijas. Šāda pieprasījuma no “Saskaņas” neesot bijis.

Ass vērtējums par N. Ušakova aktivitātēm ir ārlietu ministram Edgaram Rinkēvičam, kuru neuztrauc, ka Rīgas mērs pret viņu gatavojas vērsties ar iesniegumiem KNAB un Ģenerālprokuratūrā.

“Mūsu nabaga tiesību aizsardzības iestādēm šajā priekšvēlēšanu laikā ir piesūtīts tik daudz “makulatūras”, ka jāvēl, lai Dievs dod tikt ar to galā. Nevienam neesmu nekur licis iet,” par situāciju Berlīnē skaidroja Rinkēvičs.

Reklāma
Reklāma

Viņš norādīja, ka ārlietu dienests vienādi izturas pret visām partijām. “Saistībā ar Lielbritānijā notikušajām partiju debatēm un tikšanās reizēm Īrijā ar attiecīgo valstu ārlietu ministrijām bija komunikācija un tika saņemtas atļaujas. Šajā gadījumā tas nav izdarīts. Sakārtojiet papīrus un aģitējiet veseli! Notikušais ir histērisks “Saskaņas” priekšvēlēšanu gājiens, pie kuriem jau esmu pieradis,” piebilda E. Rinkēvičs.

Dodas arī uz Maskavu

Nesen “Saskaņas” kandidāti devās tikties ar vēlētājiem Maskavā, kur šajā pasākumā izskanējušas arī Krievijas impēriju slavinošas noskaņas. Piemēram, saskaņieši apgalvoja, ka laba dzīve Latvijai bijusi, esot Krievijas impērijas sastāvā un pieminētais laikposms būtu jāgodā.

“Mēs zinām, ka “Saskaņa” krāsojas eiropeiska, bet tā ir prokrieviska un impēriska partija. Savu vēsturi mēs zinām – kā Krievijas impērija mēģināja rusificēt tā laika guberņas Latvijā. Mums nevajag klausīties melos. Klausoties “Saskaņu” dažādās debatēs, ieskanas eksistenciāls izmisums, jo katrai auditorijai tā saka savu. Ja viņi slavēja Krievijas impēriju, tad tas domāts tiem, kas ir kurli, akli vai neprot lasīt un domā, ka “Saskaņa” ir kas labs Latvijai – šis gan no manis, piedodiet, ir priekšvēlēšanu teksts,” sacīja E. Rinkēvičs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.