“SAF Tehnikas” tehniskais direktors Didzis Liepkalns: “”SAF tehnikas” veiktie eksperimenti skolā liecina, ka caurmēra skolas klasē, kurā ir 30 skolēni, 1400 ppm līmenis, pie kura uztveres spējas samazinās uz pusi, tiek sasniegts 15 minūšu laikā. Lai vizualizētu šo domu, mēdzam teikt, ka katrā telpā, kur atrodas cilvēki, atrodas arī neredzams zilonis, kas izelpo visu gaisu.”
“SAF Tehnikas” tehniskais direktors Didzis Liepkalns: “”SAF tehnikas” veiktie eksperimenti skolā liecina, ka caurmēra skolas klasē, kurā ir 30 skolēni, 1400 ppm līmenis, pie kura uztveres spējas samazinās uz pusi, tiek sasniegts 15 minūšu laikā. Lai vizualizētu šo domu, mēdzam teikt, ka katrā telpā, kur atrodas cilvēki, atrodas arī neredzams zilonis, kas izelpo visu gaisu.”
Foto: Karīna Miezāja

Energoefektivitātes ēnas puse – zaudējam cīņā par skābekli 0

Kādā 2015. gada dienā parādījās Hārvarda universitātes zinātnieku pētījums par ogļskābās gāzes (CO2) koncentrācijas gaisā ietekmi uz cilvēka spēju risināt uzdevumus un skaidri spriest. 22 cilvēku grupai veselu nedēļu lika pildīt testus, kas pieprasīja domāšanu, informācijas analīzi un meklēšanu, dažādas kvalitātes gaisā – no svaiga līdz pavisam pieelpotam.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Notriektā tautumeita 7
SVF: Krievijas ekonomika augs straujāk par visām pasaules attīstītajām ekonomikām
Lasīt citas ziņas

Eksperimentos tika konstatēts, ka, CO2 daudzumam gaisā pieaugot apmēram līdz 900 ppm, cilvēku kognitīvās spējas samazinās par 15%, savukārt ja ogļskābās gāzes koncentrācija pieaug līdz 1400 ppm – tās samazinās par 50%.

Cīņā par energoefektivitāti zaudēja ventilācija

CITI ŠOBRĪD LASA

Kas ir 1400 ppm koncentrācija? “SAF tehnikas” veiktie eksperimenti skolā liecina, ka caurmēra skolas klasē, kurā ir 30 skolēni, 1400 ppm līmenis tiek sasniegts 15 minūšu laikā. Stundas beigās, ja logi bijuši aizvērti, ogļskābās gāzes koncentrācija var sa­sniegt pat 3000 ppm. Tātad vismaz divas trešdaļas no katras mācību stundas tiek pavadītas no uztveres viedokļa neefektīvi.

“Lai vizualizētu šo domu, mēdzam teikt, ka katrā telpā, kur atrodas cilvēki, atrodas arī neredzams zilonis, kas izelpo visu gaisu,” stāsta uzņēmuma tehniskais direktors Didzis Liepkalns.

Šobrīd oglekļa dioksīda saturs atmosfērā ir sasniedzis 400 ppm (daļiņas uz miljonu) – tas šobrīd tiek uzskatīts par svaigu gaisu. Situācija iekštelpās, īpaši tur, kur uzturas liels cilvēku skaits, ir krietni sliktāka un paradoksālā kārtā – tās ir sekas cīņai par energoefektivitāti.

Proti, mājas padarītas energoefektīvākas, bet logi labāki. Taču, veicot šos darbus, parasti tiek aizmirsts par ventilāciju, jo bija pierasts uzskatīt, ka ventilāciju nodrošina šķirbas logos un durvīs. Tā vairs nav, un tas izraisījis krasu gaisa kvalitātes pasliktināšanos iekštelpās – CO2 daudzums telpās trīs līdz piecas reizes pārsniedz tā koncentrāciju atmosfērā.

Produkts masu patērētājam

Pazīstamā Latvijas uzņēmuma “SAF Tehnika” pamata bizness ir mikroviļņu radiotīklu sakaru attīstīšana jeb citiem vārdiem – bezvadu interneta nodrošināšana visur tur, kur datu pārraidi nenodrošina optiskais kabelis, kā arī dažādu mēriekārtu ražošana.

Šobrīd uzņēmums nolēmis attīstīt arī trešo virzienu – lietu internetu. Šo segmentu uzņēmumā pārstāv “Aranet” produktu grupa – sensoru tīkli un bāzes stacija, kas ļauj nolasīt dažādus datus – temperatūru, mitrumu un ogļskābās gāzes līmeni gaisā un sūta to uz bāzes staciju, kur tie tiek apkopoti.

Reklāma
Reklāma

Iepazīstoties ar datiem par CO2 koncentrāciju telpās, nolemts “Aranet” sensorus papildināt ar ekrānu un mobilo aplikāciju, kas padarītu to piemērotu plašākai auditorijai. Tas uzņēmumam ir liels solis un izšķiršanās, jo līdz šim “SAF tehnika” strādājusi tikai B2B (business to business) segmentā, bet B2C (business to customer) segments prasa pilnīgi citādu pieeju produkta pozicionēšanā un mārketingā.

Lai kā arī būtu, rezultātā “SAF tehnikas” “Aranet” produktu līnijā radās pirmais masu tirgum domātais produkts – “Aranet4” gaisa sastāva analizators, kas signalizē brīdī, kad CO2 saturs gaisā pieaudzis līdz nepieņemamajiem 1400 ppm.

Masu patērētājiem domātā ierīce aprīkota ar “bluetooth” un mobilajos tālruņos uzstādāmu aplikāciju, tā maksā 149 eiro “Amazon”. Savukārt biznesa klientiem domātā versija aprīkota ar bāzes staciju, kas spēj savākt datus no 100 sensoriem un integrējama automatizētajās ēku vadības sistēmās, tā maksā 249 eiro.

Abiem produktiem ir vairākas regulācijas iespējas, cik bieži mērījumi tiek veikti. Ekonomiskajā no tām – ar vienu mērījumu desmit minūtēs, sensors ar divu AA bateriju komplektu spēj darboties līdz diviem gadiem.

Cena un kvalitāte

Šī “SAF tehnikas” produkta tirdzniecība tika uzsākta “Amazon” britu, vācu, spāņu, franču un itāļu lapās šī gada oktobrī, kā arī Latvijā uzņēmuma e-veikalā. Līdz šim visā pasaulē izdevies pārdot ap 1000 eksemplāru, kas gan daļēji saistīts ar to, ka šis pirmkārt ASV tirgum domātais produkts saņēmis šim tirgum nepieciešamo sertifikāciju tikai nesen.

Nav grūti nojaust, ka visveiksmīgāk jaunā biznesa virziens attīstās valstīs, kurās likumdošana pieprasa regulāri mērīt CO2 līmeni skolās, bērnudārzos un dienas aprūpes centros, šīs valstis pārsvarā atrodas Eiropas Savienībā.

Spriežot pēc diskusijām internetā un dažādiem produktu apskatiem, visvairāk šķēpu “Aranet4” sakarā tiek lauzts par cenu. Proti, kāpēc tik augsta, ja tirgū pieejami līdzīgi produkti, piemēram, “Netatmo” un krietni lētāki Dienvidaustrumāzijā ražoti mērītāji.

Uzņēmuma tehniskais direktors skaidro, ka divas trešdaļas cenas veido precīzais, Zviedrijā ražotais “dārgā gala” NDIR sensors, kas mēra ogļskābās gāzes līmeni ar +/- 5% kļūdu.

Lētajiem Āzijas ražojumiem ir pilnīgi cita tipa sensori, kas dažos gadījumos mēra t. s. gaistošos organiskos savienojumus un no šiem mērījumiem izdara secinājumus par CO2 līmeni telpā. Diemžēl šādu mērījumu kļūda sasniedzot pat 50% un būtībā var teikt, ka ogļ­skābās gāzes līmenis šajā gadījumā tiek minēts, nevis mērīts.

Savukārt salīdzinājumā ar “Netatmo” “Aranet4” atšķirot ērtāka lietotne un tas, ka mērījumu nolasīšanai nav jāmeklē telefons, jo “SAF Tehnikas” ražojums aprīkots ar ekrānu, kurā atspoguļota visa svarīgā informācija, bez tam priekšrocība ir arī tas, ka sensors nav jātur pieslēgts pie elektrības, tas darbojas ar baterijām.

Mērķauditorija – sievietes?

Parasti tiek publicēts kāda ārpus aprakstāmā uzņēmuma esoša eksperta viedoklis par inovāciju, produktu vai pakalpojumu. Tomēr, tā kā šo rindu autors apmeklēja uzņēmumu kopā ar LIAA delegāciju, kas vērtēja “Aranet4” gada inovāciju balvai, tad šoreiz vērtīgāk likās pastāstīt, ko komisijas locekļi savā starpā runāja un teica pēc uzņēmuma apmeklējuma.

Būtībā visus izteiktos vērtējumus var dalīt divās grupās. Vieni, kas pārsvarā bija vīrieši, kratīja galvu un teica, ka masu tirgum “Aranet4” par 149 eiro ir par dārgu un nebūšot jāgaida ilgi, kad ķīnieši kaut ko līdzīgu piedāvās par 20 eiro.

Otri, kas pārsvarā bija sievietes, aizrautīgi apsprieda, kādas perspektīvas “Aranet4” piedāvā bērnudārzu un skolu vides uzlabošanai, galīgi nepievēršot uzmanību cenai. Iespējams, ka šīs atšķirīgās reakcijas ir pazīme, uz kādu mērķauditoriju jāvirza uzņēmuma mārketings, lai gūtu panākumus tirgū.

Uzziņa:

“SAF Tehnika” dibināta 1999. gadā kā mikroviļņu sakaru iekārtu ražotājs. Uzņēmuma tehniskā sirds ir tās radioinženieris Didzis Liepkalns, pašreizējais uzņēmuma tehniskais direktors, bet biznesa sirds – Normunds Bergs, valdes priekšsēdētājs. Uzņēmums sekmīgi eksportē produkciju uz daudzām pasaules valstīm.

2015. gadā iepazīstoties ar datiem par ogļskābās gāzes koncentrāciju telpās, tiek nolemts uzņēmuma “Aranet” produktu līniju, kas sastāv no bāzes stacijas un dažādiem sensoriem, papildināt ar masu tirgum domātu produktu – gāzes sastāva mērītāju, kas lietotāju brīdina par nepieciešamību vēdināt telpas.

Jauno produktu “Aranet4” laiž pārdošanā 2019. gada aprīlī. Pagaidām izdevies pārdot ap 1000 eksemplāru gan biznesa, gan patērētājam domāto versiju, taču nepieciešamie sertifikāti ASV tirgum saņemti tikai nesen.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.