Kultūra
Kultūrpolitika

Sagaidi saulgriežus, ielīgo Jāņus! 16

Foto: LETA

Rīgas kalnos degs saulgriežu ugunis
Gaidot Līgo svētkus, Rīgā jau no 16. jūnija iedzīvotāji un pilsētas viesi aicināti uz vairākiem ielīgošanas pasākumiem, tajā skaitā tradicionālo pasākumu ciklu “Saulgriežu ugunis Rīgas kalnos”, svinībām pie Rīgas kultūras centriem, pilsētas parkos un laukumos, kā arī 22. jūnijā – Zāļu tirgū Doma laukumā un Kalnciema kvartālā pasākumā “Suitu nakts tirgus”.

Pirmie ielīgošanas pasākumi sāksies jau 16. jūnijā, kad iedzīvotāji gaidīti Bastejkalnā, kur darbosies latviešu vasaras gadskārtu tradīciju meistarklases vanagu vīšanā, siera siešanā, ugunskura vietas ierīkošanā, Jāņu vārtu gatavošanā un vairākās citās svētkiem raksturīgās nodarbēs. Līdz ar meistarklasēm būs iespēja apgūt vasaras saulgriežu rotaļas, dančus un klausīties folkloras kopu priekšnesumus.

Šajā dienā ielīgošanas pasākums Tā ziedēja Jāņu nakts” notiks arī pie Kultūras centra “Ritums” filiāles, Ieriķu ielā 43A, kur piedalīsies folkloras kopas, deju kolektīvi, darbosies radošās darbnīcas, būs Latvijas labumu tirdziņš, notiks lielā zāļu paklāja aušana un pasākuma noslēgumā varēs vērot postfolkloras grupas “Daba San” uzstāšanos. Savukārt pie kultūras centra “Imanta” iedzīvotāji varēs redzēt deju kolektīvu sniegumu, kora uzstāšanos, tradicionālās muzikas grupas “Tautumeitas” priekšnesumu un izdancoties zaļumballē grupas “Kantoris 04” pavadībā.

16. jūnijā sāksies arī tradicionālais un jau rīdzinieku iecienītais pasākumu cikls “Saulgriežu ugunis Rīgas kalnos”. Šajā dienā notiks Āgenskalna ielīgošana kopā ar kapelu “Hāgenskalna muzikanti” un folkloras kopu “Dandari”. Ielīgošana Grīziņkalnā ar folkloras kopām “Krulla”, “Ciguzis” un kapelu “Karikste” notiks 18. jūnijā. Nākamajā dienā, 19. jūnijā, ielīgošana būs arī Dzegužkalnā, kur iedzīvotājus gaidīs Ilga Reizniece, Andris Davidons, Valdis Putniņš un Rīgas Danču klubs.

Pasākumu cikls “Saulgriežu ugunis Rīgas kalnos” šovasar noslēgsies 20. jūnijā ar Torņakalna ielīgošanu Ojāra Vācieša muzeja dārzā. Tur ielīgošana būs kopā ar Zoju Heimrāti, Kristīni Kārkli-Kalniņu un Edgaru Kārkli.

Ikviens gaidīts Kultūras pils “Ziemeļblāzma” parkā un iekštelpās, kur būs pasākums “Sanākat, Jāņa bērni, augsta kalna galiņā”, kas notiks 19. jūnijā. Folkloras draugu kopa “Skandinieki” un grupa “Jauno Jāņu orķestris” 20. jūnijā rīdziniekus gaidīs Spīķeru kvartālā pasākumā “Daudzināju Jāņu dienu”, kur Līgo noskaņās būs gan Zaļais tirdziņš, gan radošas darbnīcas. Savukārt 21. jūnijā svētku tuvošanās gaisotni varēs sajust Jāņu ielīgošanas pasākumā Ķengaraga parkā, kur būs dziesmu spēle “Īsa pamācība mīlēšanā” ar deju kopu “Bramaņi”, “Dižbramaņi” un Latvijā populāru aktieru piedalīšanos. Dziesmu spēlei sekos koncerts ar Viktora Lapčenoka un vairāku citu solistu uzstāšanos. Šajā dienā VEF Kultūras pils rīkots ielīgošanas pasākums “Lai balstiņis tālu skan” notiks arī Zemitānu laukumā, kur ikvienu gaidīs Jāņu tēvs aktieris Emīls Kivlinieks un Jāņu māte aktrise Daiga Gaismiņa.

Līgo svētku noskaņās rīdzinieki un pilsētas viesi 22. jūnijā gaidīti tradicionālajā Zāļu tirgū Doma laukumā, kur varēs iegādāties amatnieku un tautas lietišķās mākslas meistaru izstrādājumus, kā arī lauksaimniecības produktus, Jāņu zāles un vainagus. Īpašs pasākums – “Suitu nakts tirgus” notiks Kalnciema kvartālā, kur būs baudāma gan kultūras programma, gan Alsungas novada lauku labumi.

Čiekurkalna krustcelēs – kopā ar folkloras kopu “Artava”
Svētdien, 18. jūnijā no plkst. 10 līdz 16 Čiekurkalna krustcelēs – piecu ceļu krustojumā Rusova ielā 9 – jau vienpadsmito reizi tiek rīkots vērienīgs pasākums, taču šī būs pirmā reize, kad uz svētkiem savas apkaimes iedzīvotājus pulcinās Čiekurkalna attīstības biedrība kopā ar jaundibināto Teikas apkaimes biedrību, pauda rīkotāji.

Lai radītu īpašu svētku atmosfēru, pasākuma apmeklētāji tiek aicināti ierasties tautastērpos un goda drānās. Abu apkaimju apvienotais Jāņu ielīgošanas pasākums tradicionāli tiek rīkots kopā ar Latvijas Mājražotāju biedrību.

Ielīgošanas pasākums sāksies plkst. 10 ar rituālu Jāņuguns iedegšanu, kad apkārtni ieskandinās folkloras kopa “Artava”. Apdziedāšanos plkst. 11 papildinās tautiski danči, kuros tiks ierauts ikviens bez īpašām ierunām.

Visas dienas garumā Čiekurkalna attīstības biedrības teltī notiks Jāņu zāļu pazinēju konkurss. Ikviens interesents ir aicināts pārbaudīt savas zināšanas par apkaimē augošajām Jāņu zālēm, izpildot īpašu testu, kurā būs gan jāatpazīst, gan dabā jāsameklē un jānofotografē noteikti augi. Kā papilduzdevums būs noteikt augu tējas sastāvu un nosaukumu pēc garšas. Zinošākos Jāņa bērnus sagaida pārsteiguma balvas!

Plkst. 11 Teikas apkaimes biedrība atvērs vainagu darināšanas meistarklasi. Organizatori būs sarūpējuši pļavas ziedus, taču arī mācekļi ir aicināti ņemt līdzi savus ziedu klēpjus, lai kārtīgi iemācītos Jāņu galvas rotu darināšanu.

Plkst. 12 visi interesenti gida pavadībā aicināti doties pusotru stundu garā ekskursijā pa Čiekurkalnu, lai zinoša gida pavadībā iepazītu apkaimes bagāto vēsturi un aplūkotu ievērojamākos objektus. Šīs ekskursijas vienmēr pulcē daudz interesentu un raisa daudz atmiņu.

No plkst. 10 līdz 16 notiks plašs mājražotāju, amatnieku un zemnieku tirdziņš, kurā savus darinājumus un produkciju piedāvās 50 tirgotāju no visas Latvijas.

Tērvetē – Zāļu diena mežā
Gaidot vasaras Saulgriežus un tuvojoties maģiskajai gada īsākajai naktij, Latvijas valsts mežu dabas parkā Tērvetē 17. jūnijā norisināsies ielīgošanas pasākums – Zāļu diena mežā.
Pasaku un Rūķu mežā no plkst. 11 līdz 17 – viss neparastais un noslēpumainais par meža augiem. Rūķu sētā gatavosimies gada garākās dienas un īsākās nakts burvībai – rūķi dalīsies ar zāļu zinībām, stāstīs par noslēpumainajām meža zālēm – papardi, grīsli, dažādām mētrām un citiem meža augiem, rādīs dabas rotu izgatavošanas paņēmienus. Rūķu sētā būs īpašs viesis – Mētru rūķis!

Pasaku mežā pie Sila raganiņas uzzināsi maģiskās nakts zāļu noslēpumus – tos īpašos un pārsteidzošos. Savukārt pie koka skulptūras – Ķēkšas, būs iespēja pašam uzpīt savu zāļu vainagu, iesienot tajā labas veselības, veiksmes un laimes vēlējumus.
Šīs dienas lielais notikums – Rūdolfa Blaumaņa izrāde “Trīnes grēki” Tērvetes novada Kultūras nama amatierteātra “Trīne” izpildījumā, režisore Dzintra Zimaiša. Izrāde apmeklētājus priecēs no plkst. 15.

Ieeja pasākumā “Zāļu diena mežā” ar dabas parka Tērvetē biļetēm.

Jūrmalā – pirts rituāli spēkam un veselībai
Jūrmalas pilsēta aicina uz vasaras Saulgriežu un Līgo svētku pasākumiem kūrortpilsētā. Jūrmalas brīvdabas muzejā varēs iepazīt saulgriežu tradīcijas, siet sieru un gatavot skābputru, Dzintaru pludmalē būs deju kolektīvu koncerts un balle, Kauguru pludmalē –Līgo svētki un zaļumballe Mellužu parkā.

Uz Jāņu ielīgošanas pasākumu “Līgotāji, līgotāji, nav vairs tālu Jāņu diena!” 17. jūnijā no plkst. 13 līdz 16 aicina Jūrmalas brīvdabas muzejs Tīklu ielā 1a Lielupē. Par pirts rituāliem, jāņuzāļu vākšanu, maģiju un ieskatīšanos nākotnē stāstīs un rādīs stāstniece, zāļu sieva un pirtniece Līga Reitere. Lustīgu Saulgriežu noskaņu radīs tautas mūzikas grupa “Teikas muzikanti”. Uz ugunskura tiks vārīts siers un gatavota skābputra, varēs uzzināt ticējumus un teikas, kā arī receptes alus un kvasa pagatavošanai.

Saulgriežu ielīgošana Raiņa un Aspazijas vasarnīcā 21. jūnijā
Gada garāko dienu un īsāko nakti aicina sagaidīt Raiņa un Aspazijas vasarnīca Majoros. 21. jūnijā plkst. 18 Saulgriežu ielīgos folkloras kopa “Mare”, tiks vīts Jāņu vainags Rainim, dziedātas dziesmas un rotāta sēta. Būs arī mielošanās pie tradicionālā svētku galda.

Jaunmoku pilī – vainagu darbnīca
Jaunmoku pilī 18. jūnijā no plkst. 12 līdz 16 notiks Vasaras Saulgriežu sajūtu darbnīca, kurā gatavosim dažādus vainagus, lai ikviens dalībnieks ar savām jauniegūtajām prasmēm gada īsākajā naktī varētu iepriecināt arī savus tuvākos. Un, tā kā saulgriežu laikā vāktiem ārstniecības augiem tiek piedēvētas maģiskas spējas, būs arī pastaiga ar zālīšu iepazīšanu un vasaras vitamīnu tējas savākšanu.

Jau no pusdienlaika Jaunmoku pils pagalmā sāksies vainagu vīšanas darbnīca, kurā interesenti varēs uzzināt un iemācīties kā vīt dažādu veidu vainagus – gan no ziediem, gan zāles, pievienojot kādu skaistu lapu, rezultātā radot gan ko ierasti tradicionālu, gan ko pat mazliet ekstravagantu. Ja ir vēlme ievīt vainagā kādu īpašu augu – to var droši ņemt līdzi! Vainagu vīšana norisināsies no plkst. 12 – 16, materiāli vīšanai būs sagatavoti un pieejami pļavā pie pils.

Savukārt tiem, kas vēlas ne vien darboties, bet arī ko saistošu un noderīgu uzzināt, plkst. 14 būs iespēja doties pastaigā pils parkā, kas papildināta ar dažādu ārstniecības augu iepazīšanu un vitamīnu tējas savākšanu pašu lietošanai.

Vainagu vīšanas apmācība – 3 eiro, zāļu tēju pastaiga – 2,50 eiro pieaugušajiem, 1,50 eiro bērniem un pensionāriem. Vainags un pastaiga – 5 eiro pieaugušajiem, 4 eiro bērniem un pensionāriem.

Dunduru pļavās aicina iepazīt Jāņu vainagā pinamos augus
17. jūnijā plkst. 12 Dabas aizsardzības pārvalde sadarbībā ar Džūkstes Pasaku muzeju rīko pasākumu “Jāņuzāļu burvība Dunduru pļavās”, kurā varēs izzināt augus, kas izmantojami Līgo svētku vainagā un rotājumos.

Dunduru pļavās Dabas aizsardzības pārvaldes speciālistu vadībā ikviens varēs meklēt skaistākās jāņuzāles un mācīties tās atpazīt. Turklāt speciālisti ne vien mācīs un rādīs aizsargājamos un saudzējamos augus, bet arī dos vērtīgus padomus par augiem, kurus drīkst plūkt un izmantot ārstniecībā, piemēram, zāļu tējās. Ikviens interesents varēs vairāk uzzināt arī par Dunduru pļavām un to iemītniekiem – savvaļas zirgiem un govīm.

Pasākuma otrajā daļā, kas notiks Džūkstes Pasaku muzejā, būs iespēja veidot zāļu dekorus, pārbaudīt savas zināšanas par dabu atraktīvās spēlēs, kā arī baudīt zāļu tēju.

“Jāņuzāļu lasīšana, telpu pušķošana un vainagu vīšana ir jau sen tautā iesakņojusies Līgo svētku tradīcija, bez kuras svētkos neiztiek teju neviens svētku svinētājs. Taču tikai retais var lepoties ar spožām zināšanām šo augu, īpaši aizsargājamo un saudzējamo augu atpazīšanā. Bieži vien, neko ļaunu nedomādami, cilvēki krāšņajos Jāņu vainagos iepin ļoti retus, īpaši aizsargājamus augus, kuru plūkšana ir aizliegta. Turklāt pastāv risks nezināšanas dēļ noplūkt ne vien retus augus, bet arī indīgus un bīstamus augus – velnarutkus, gundegas, latvāņus –, kas var nodarīt ievērojamu kaitējumu arī veselībai. Tieši tādēļ ik gadu īsi pirms Jāņiem organizējam pasākumu, kurā kopīgi varam doties dabā un šos augus mācīties atpazīt un saudzēt,” skaidro pasākuma galvenā organizatore, DAP dabas izglītības centra “Meža māja” speciāliste Aija Balandiņa.

Jēkabpilī saulgrieži gan latviešu, gan baltkrievu gaumē
Vasaras saulgriežus Jēkabpilī ielīgot sāks jau 18. jūnijā plkst. 19, kad Krustpils brīvdabas estrādē norisināsies koncertuzvedums “Īs(t)a pamācība mīlēšanā”. Izrādes biļešu cenas no 8 līdz 15 eiro.

20. jūnijā plkst. 18 pie Jēkabpils Tautas nama biedrības “Rodacy” amatierkolektīvi, baltkrievu biedrības “Spotkanne” un biedrības “Staburags” pārstāvji aicina uz programmu “Līgo – Sobutki”.

21. jūnijā plkst. 20 notiks par tradīciju kļuvusī vasaras saulgriežu ielīgošana Daugavas krastā. Šogad apmeklētājus priecēs grupas “Rūnas” (Rēzekne) Līgo koncertprogramma. Rīkotāji aicina ņemt līdzi pledu un siltu tēju.

Nākamajā dienā, 22. jūnijā, no plkst. 10 līdz plkst. 13 svētkus ielīgosim dažādās Jēkabpils vietās – norisināsies akcija “Zāļu diena ienāk pilsētā”. Ligodziesmas un rotāšana – kopā ar kapelas “Kreicburgas ziķeri”, folkloras kopas “Rati” un kora “Atvasara” dalībniekiem.

Plkst. 24 Jēkabpils Mežaparkā norisināsies Nakts skrējiens “Papardes ziedu meklējot” apkārt Mežaparkam.

Līgo vakarā, 23. jūnijā, plkst. 17 Krustpils brīvdabas estrādē ar saulgriežu koncertuzvedumu “Mana sirds ir pūra lāde, kurā katru brīdi, kad vien gribu, nobēdzinu… savu sirdspuķīti” viesosies Jūrmalas teātra aktieri. Biļešu cenas no 3 līdz 5 eiro.

Savukārt no plkst. 22 līdz plkst. 2 Kena parkā norisināsies jestra Līgo zaļumballe, kurā par lustīgu izdancošanos rūpēsies kapela “Kreicburgas ziķeri”.

Turaidā vīs Spēka viju
Gatavojoties vasaras saulgriežu svētkiem Turaidā, 20. jūnijā no plkst. 18 līdz 20.30 Turaidas muzejrezervātā ikviens aicināts piedalīties svētku ielīgošanā – spēka vijas vīšanas akcijā.

Jau ceturto gadu, gatavojoties saulgriežu svinībām, tiks vīta 90 m gara ozolu zaru vija, ar ko svētkos 21. jūnija vakarā rituāla laikā rotāt Jāņu ugunskuru.

Lai vasaras saulgriežu naktī ikviens varētu uzsākt savu Jāņu dziesmu, Jāņu ielīgošanā piedalīsies Siguldas folkloras kopa “DSenleja” kas mācīs Jāņu dziesmas un dalīsies pieredzē par Jāņu svinēšanas tradīcijām.

Ventspilnieki ielīgos Amatu mājas pagalmā
Venstpilnieki un pilsētas viesi 20. jūnijā plkst. 17 aicināti uz ielīgošana Amatu mājā.

Lai godam sagatavotos svētkiem, šogad notiek ielīgošana Amatu mājas pagalmā. Līgo dziesmās izzināsim senču apdziedāšanas tradīcijas. Puķu pazinēja Ineta Kalniņa pastāstīs kādus augus jāsavāc pirms Līgo svētkiem un, kur tos izmantot ikdienā. Pīsim vainagus un uzzināsim, cik Jāņu zālēm jābūt vainagā, lai vainagā būtu spēks. Kad visi būs vainagiem stiprināti, dziesmas palīdzēs izdziedāt un akordeona skaņas izspēlēt Ivars Kurpnieks. Un, protams, – neizpaliks Jāņu siers un priecīgas rotaļas.

“Vītolniekos” – senās Jāņu nakts tradīcijas
Vasaras saulgriežos, 21.-22. jūnijā plkst. 17-05 Rucavas novada Papes Ķoņu ciema zvejnieka sētā “Vītolnieki” tiks izdzīvotas senās Jāņu nakts tradīcijas – vainagu vīšana, saules pavadīšanas rituāls jūras krastā, uguns rituāls un dejas. Dziesmas saules lēkta sagaidīšanai. Īsākās nakts sagaidīšana un sveikšana, lāpu gājiens un mielošanās pie garākā galda Papē! Pasākums notiek sadarbībā ar Rucavas tradicionālās kultūras centru.

Dagdā saulgriežus gaidīs festivāla “Baltica” noskaņā
Ludzas novada Nirzas etnogrāfiskais ansamblis “Raipole”, Ņukšu folkloras kopa “Rīkšova” un Isnaudas folkloras kopa “Isnauda” pirms Līgo svētkiem dosies uz Dagdu, kur 21. jūnijā vairāk nekā 45 tradicionālās kultūras kolektīvi pulcēsies uz Starptautiskā folkloras festivāla “Baltica 2018” modelēšanas pasākumu “Vasaras Saulgriežu svētki Dagdā”.

Dagdas novada pašvaldība informē, ka gatavošanās saulgriežiem sāksies ar folkloras uzvedumu “Pierts” laukumā pie Domes un svinības turpināsies Saulgriežu sētā (pilsētas skvērā). Saulgriežu virtuvē gatavos auksto zupu, sies Jāņu sieru, kuls sviestu un vārīs zāļu tēju. Saulgriežu darbnīcā ikviens varēs saposties svētkiem, sapinot sev vainagu, vai iet rotaļās kopā ar bērniem.

Kā jau Vasaras saulgriežos pienākas, tiks sagaidīti Jāņa bērni, godā cels Jāņu māti un Jāņu tēvu un klās svinību galdu.

Tā kā Saulgriežu naktī ir jādzied, jādejo un jālec pāri ugunskuram, visi svētku dalībnieki plkst.22:00 dosies gājienā uz pilsētas parku. Jāņu dziesmu pavadījumā tiks iedegts gunskurs un dedzināti pērnā gada vainagi.

Tradicionālie danči, rotaļas un sadziedāšanās turpināsies līdz pat saullēktam – kas 22. jūnijā ir plkst. 4:29. Saule tiks sagaidīta pēc senajām latviešu tradīcijām – ar Saules dziesmām, rasas vākšanu un mazgāšanos rasā.

Kopumā apmēram 120 folkloras kopas un etnogrāfiskie ansambļi piedalīsies un izdziedās katra novada skaistākās Jāņu dziesmas pasākumā “Vasaras Saulgrieži Latvijas novados” Dagdā, Jūrkalnē, Jelgavā un Turaidā. Pasākumu organizē Latvijas Nacionālais kultūras centrs sadarbībā ar vietējām pašvaldībām.

Alūksnes ezera krastā sauks sauli
Neparastus saulgriežu svētkus aicina piedzīvot Alūksnes muzejs, 21. jūnijā plkst. 4 rītā rīkojotvasaras saulgriežu rītu “Sauksim sauli”. Sarīkojums notiks Alūksnes ezera krastā, peldvietā “Vējiņš” kopā ar Apes tautas nama sieviešu vokālo ansambli. Dalībnieki aicināti dziedāt, dejot, iet rotaļās, modināt rīta sauli, dedzināt pērnā gada Jāņu vainagus un pīt jaunus, mazgāt seju rīta rasā, nobaudīt rīta peldi ezerā, nogaršot Jāņu sieru, izveidot savu spēka un enerģijas amuletu!

Savukārt 21. jūnija vakarā Jaunlaicenes pagastā pie estrādes iedegs vienu no daudzajiem ugunskuriem Latvijā projekta “1836” ietvaros, izgaismojot mūsu valsts robežu.

2018. gadā apkārt Latvijas robežai vīsies tūrisma ceļš 1836 km garumā. Lai izgaismotu mūsu valsts robežu, šogad un nākamgad 21. jūnijā iedzīvotāji aicināti iedegt saulgriežu ugunskurus pierobežas pašvaldībās. Alūksnes novada iedzīvotāji enerģētiski spēcīgajā saulgriežu laikā aicināti pulcēties Jaunlaicenes pagastā jau no plkst. 21, ņemot līdzi pa pagalei malkas, jo no šīm pagalēm tiks veidots vienots ugunskurs Latvijai, kuru iedegs ap plkst. 22. Jaunlaicenes folkloras kopa “Putnis” palīdzēs atraisīt balsis latvisku dziesmu dziedāšanā.

Lai saulgrieži būtu īpaši latviski, pasākuma rīkotāji aicina visus ierasties tautastērpā.

Jelgavnieki iedancos Pils saliņu
Jelgavā ielīgošana sāksies 21. jūnijā plkst. 16 Pils saliņā. Plkst. 16 un 17:30 te gaidāma Jauno jelgavnieku sveikšana “Mūs gaida, mēs nākam” pie kultūras nama, bet konkursa “Sakoptākais pilsētvides objekts” uzvarētājus apbalvos pie kultūras nama.

Jelgavas pils saliņā no plkst. 19 līdz 20.10 notiks vainagu, vītņu vīšana, ugunskura vietas un ozola pušķošana, Zemgales folkloras kopu sadziedāšanās, līdz plkst. 21 tiks sveikts Jāņa tēvs un Jāņa mātes, tad visi kopā iedancos Pils saliņu ar Goda soli, Līkumdanci un citiem senajiem dančiem, plkst. 21.40 sāksies dziesmas un rotaļas par un ap dižāko parka ozolu, tad notiks Saules pavadīšanas
un lielā ugunskura iedegšanas rituāls, ap plkst. 22.50 Driksas upes pietekā tiks palaisti mazie ugunskuru plostiņi, plkst. 23 iedegsies Jāņu pūdele, tad sāksies danči un rotaļas folkloras kopu vadībā, īsu mirklis pirms pusnakts gaidāmi Saulgriežu nakts senie aizsardzības rituāli, kuriem sekos danči un rotaļas.

Savukārt 23.06. plkst. 18 Pasta salā notiks Ā. Alunāna Jelgavas teātra izrāde “Skroderdienas “Silmačos”. Režisors A.Matisons (Pasta salā). Ieeja – bez maksas.

Jūrkalnes Ugunspļavā laidīs saules ratu
21. jūnijā plkst. 20 Jūrkalnes Ugunspļavā sāksies tradicionālās vasaras saulgriežu svinības kopā ar Ventspils un citu novadu folkloras kopām, nakts koncertā piedalīsies mūziķi Biruta Ozoliņa un Magnuss Bauģis, kā arī Igo un viņa draugi.

Kopš 2010. gada Jūrkalne ir galvenā vasaras saulgriežu svinību vieta Ventspils novadā, to labprāt apmeklē ne tikai vietējie iedzīvotāji, bet arī viesi no tālienes. Šoreiz vasaras saulgrieži Jūrkalnē būs arī folkloras festivāla “Baltica 2018” modelēšanas pasākums, tiek lēsts, ka tajā piedalīsies vismaz 300 dalībnieku no dažādām Latvijas vietām, piemēram, Priekules, Saldus, Talsiem, Jēkabpils.

Folkloras kopas un etnogrāfiskie ansambļi Jūrkalnē ieradīsies plkst. 14 līdz plkst. 18 paredzēta kolektīvu sadziedāšanās četrās vietās – pie jūras stāvkrastā, kur izspēlēs burvestību un rotaļu tēmu, Ugunspļavā varēs uzzināt informāciju par zāļu tējām, pīt vainagus, rotāties, skanēs līgo dziesmas, pie bibliotēkas tiks runāts par tautastērpiem, savukārt suitu satikšanās vietā godā cels Jāņu ēdienus, būs sagatavots cienasts svētku galdam.

Plkst. 20.20 Ugunspļavā sāksies koncerts. Vispirms uzstāsies Ventspils novada folkloras kopas, pēc tam viesi, koncertu noslēgs suiti. Plkst. 21.30 iedegs ugunskuru, skanēs tautasdziesmas, varēs vērot dejas, bet tad folkloras kopu dalībnieki aicinās klātesošos doties uz jūru, kur notiks sadziedāšanās un saules rata laišanā ūdenī. Plkst. 23 Ugunspļavā sāksies nakts koncerts, uzstāsies Biruta Ozoliņa un Magnuss Bauģis, kā arī Igo un viņa draugi, bet vēlāk kapelas “Strops” vadībā notiks danči.

Aicinām arī jūs pievienoties vasaras vakara mistērijai, lai kopā piedzīvotu saulgriežu nakts burvību. Šie dabas svētki ir laiks, kad smelties mūsu senču zināšanas, izjust savu piederību dabai, kā arī gūt spēkus un enerģiju visai vasarai un gadam.

Kuldīgā Jāņus ielīgos ar Jāņu tirgu
21.jūnijā no plkst.12 Jāņu ielīgošanas pasākums notiks Kuldīgā. Priecīgo ziņu, ka vasaras saulgrieži jau klāt, kopā ar Jāņu dziesmām kuldīdzniekiem un pilsētas viesiem 21.jūnija pusdienlaikā nesīs Jāņa bērnu pulciņš. Jāņa mātes grozā būs gan Jāņu siers un pīrāgi, gan kāda dzīves gudrība vai ticējums. Jāņa tēvam padomā būs kāds jociņš, bet krūzē – Jāņu alus.

Līgo svētku svinībām visu nepieciešamo sagādāt būs iespējams, apmeklējot Jāņu tirgu, kas norisināsies Pilsētas laukumā ceturtdien, 22.jūnijā, no plkst.12 līdz 20. Tirdziņā aicināti piedalīties amatnieki, amatu pratēji, tautas lietišķās mākslas studijas, mākslinieki, individuālie meistari, ekoloģiski tīru un Latvijā audzētu produktu ražotāji, našķu un saldumu tirgotāji.

Līgo vakarā, 23.jūnijā, plkst.17 Kuldīgas pilsētas estrādē kuldīdzniekus un viesus priecēs saulgriežu koncertuzvedums “Īs(t)a pamācība mīlēšanā”. Tas būs jautrs un mūsdienīgs stāsts par papardes zieda meklējumiem. Uzveduma režisors ir Intars Rešetins, bet radošajā kolektīvā apvienojušies aktieri Āris Rozentāls, Mirdza Martinsone, Vita Vārpiņa, Ērika Eglija, Inita Sondore, Akvelīna Līvmane, Velta Straume, Marģers Eglinskis un citi.

Līgo vakarā Kuldīgā jāņuguni iedegs Pilsētas dārzā. Plkst. 22.30 varēs noskatīties teatralizētu uzvedumu “Tautiešam roku devu pašā Līgo vakarā”. Lūkošanu, līdzināšanu, mārtošanu un līgošanu izspēlēs, izdejos un izdziedās etnogrāfiskais ansamblis “Suitu sievas”, vidējās paaudzes deju kopa “Bandava”, jauniešu teātris “Focus” un folkloras kopa “Nārbuļi”. No plkst.23 zaļumballē spēlēs grupa “LaBamba”.

LA.lv