×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.4°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
7. septembris, 2016
Drukāt

Sagaidot 90. jubileju, ar izstādi Latvijā viesojas Raimonds Staprāns

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Sestdien, 10. septembrī, plkst. 12 Latvijas Nacionālais mākslas muzejs un mākslas zinātniece, kuratore Elita Ansone aicina uz “Sarunu muzejā”, kuras īpašie viesi būs gleznotājs Raimonds Staprāns (1926) un mākslas galerijas “Peter Mendenhall Gallery” īpašnieks Pīters Mendenhols (ASV), LA.lv uzzināja muzejā.

Raimonds Staprāns Latvijā viņš vairāk pazīstams kā lugu rakstnieks, taču kopš 2006. gada, kad Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā (LNMM) tika sarīkota līdz tam plašākā autora darbu izstāde dzimtenē, Staprānu šeit atklāja arī kā gleznotāju ar izteikti individuālo rokrakstu un īpašu pasaules uztveri. Tagad, pēc desmit gadiem, meistars atkal viesojas Rīgā, šoreiz kultūras cienītājiem piedāvājot piecu gleznu izlasi, kas reprezentē viņa jaunāko veikumu. Tie ir Latvijā vēl neredzēti darbi, kuri tūlīt pēc izstādes tiks sūtīti atpakaļ uz ASV, lai 2017. gadā tiktu eksponēti Krokera un San Hosē Mākslas muzejā.

Gan 2006., gan 2016. gada Raimonda Staprāna personālizstādes kuratore ir Elita Ansone, kura jau ilgstoši un ar lielu interesi seko gleznotāja daiļrades evolūcijai.

10. septembrī, otrajā dienā pēc izstādes atklāšanas Latvijas Nacionālā mākslas muzeja galvenajā ēkā, kuratore uzaicinājusi Raimondu Staprānu uz tikšanos ar apmeklētājiem, lai sniegtu tuvāku ieskatu meistara radošajā darbībā un dzīves gājumā.

Raimonda Staprāna glezniecības raksturošanai dažkārt izmanto apzīmējumu “abstraktais reālisms”. Lai gan darbos atveidoti reāli priekšmeti, kā, piemēram, ēkas, krēsli, virtuves piederumi vai augļi, autors uzsver tieši krāsas un struktūras nozīmi gleznas ietvaros. Viņa audeklus raksturo kompozīcijas skaidrība un lakonisms, krāsu dzidrums un spilgtums, panākot specifiski Kalifornijas gaismai raksturīgās tonālās nianses.

Izstādi “Piecas gleznas”, ko mākslinieks ir atvedis uz Rīgu, veido viena klusā daba un četras ainavas, kas tapušas laikposmā no 2010. līdz 2015. gadam. Tajās skatītājs var nodoties meditatīvam krāsu harmoniju, plakņu proporciju, saulaino un ēnaino laukumu attiecību vērojumam.

Šogad Raimondam Staprānam aprit 90 gadi, un viņš joprojām ikdienā glezno. Mākslinieks uzskata, ka iedvesmu vajag amatieriem, bet profesionāļi strādā katru dienu. Sarunas laikā Raimonds Staprāns pastāstīs interesentiem par savu pieredzi un ceļu mākslā.

Mākslas galerijas “Peter Mendenhall Gallery” īpašnieks Pīters Mendenhols (Peter Mendenhall, Losandželosa, ASV) ir Raimonda Staprāna sadarbības partneris un aģents mākslas vidē jau vairāk nekā 20 gadus. Šajā laikā gleznotāja un galerista starpā izveidojusies veiksmīga kopdarbība un draudzība. Abas gaidāmās mākslinieka izstādes ASV lielā mērā notiks pateicoties Pītera Mendenhola ieguldījumam. Pīters Mendenhols labprāt runā par Raimonda Staprāna daiļradi un kā “Sarunas muzejā” īpašais viesis stāstīs par galeriju nozīmi mākslas pasaulē, kā arī dalīsies savā pieredzē, vadot “Peter Mendenhall Gallery” un attīstot projektus ar nozīmīgo latviešu mākslinieku.

Uz “Sarunām” Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā laipni aicināts ikviens interesents. Dalības maksa: pieaugušajiem – 3 eiro, studentiem, pensionāriem – 1,50 eiro, skolēniem – 0,50 eiro. Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama.

Piedāvājam arī rakstu, kas tapis īsi pirms gleznotāja un rakstnieka 85. dzimšanas dienas, viņu intervējot ar e-pasta starpniecību.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+