Latvijā
Vēsture

Saglabās 17. gadsimta nocietinājumu konstrukcijas 1


Kobronskansts grāvju koka konstrukcijas saglabājušās negaidīti labi.
Kobronskansts grāvju koka konstrukcijas saglabājušās negaidīti labi.
Foto – SIA Archeo

Torņakalnā topošās LU Akadēmiskā centra otrās kārtas – Zinātņu centra – būvlaukuma sagatavošanas gaitā arheologu atsegtās 17. gadsimta nocietinājumu koka konstrukcijas tiks saglabātas nākamajām paaudzēm.

Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija (VKPAI) tām piešķīrusi jaunatklāta objekta statusu, līdz ar to tas nonācis valsts aizsardzībā, apstiprināja VKPAI Arheoloģijas un vēstures nodaļas vadītāja Sandra Zirne.

Gada sākumā SIA “Archeo” veiktajos izrakumos nākamā LU Zinātņu centra vietā, līdzās jau esošajam LU Dabaszinātņu centram atklājās, ka 17. gadsimtā zviedru laikā te izbūvēto zemes nocietinājumu jeb tā sauktās Kobronskansts grāvju nostiprinājumu koka konstrukcijas saglabājušās negaidīti labi un lielā apmērā. Resno priedes baļķu un brusu konstrukciju kopgarums sasniedz ap 115 metru un skaidri iezīmē bijušā skansts dienvidu bastiona aizsarggrāvja kontūras. Februāra beigās arheologi turklāt uzgāja arī kādas guļbūves – sardzes ēkas vai nocietinājuma – redutes – paliekas. Tāpat nelielā posmā atsegts masīvs dēļu segums, jādomā, transporta ceļš. Kad 19. gadsimta vidū Kobronskansts pārstāja eksistēt kā militāra būve, tās vaļņus nolīdzināja, bet grāvjus un pamatus apslēpa zem vairāk nekā četru metru bieza mālu un zemes slāņa.

Diemžēl šobrīd trūkst tehnisko iespēju iekonservēt koka daļas tik lielā apjomā un padarīt tās apskatāmas, piemēram, ēkas pagrabstāvā. Acīmredzot tās atkal tiks apbērtas, tādējādi saglabājot nākamajām paaudzēm un cerot uz tehnoloģiju attīstību nākotnē. Kā būvnieki, tā pasūtītājs LU piekrīt VKPAI lēmumam par konstrukciju saglabāšanu un gatavi koriģēt pamatu pāļu izbūvi tā, lai tie nesabojātu atradumu. Nav izslēgts, ka kādu nostiprinājumu posmu tomēr izcels un eksponēs.

LA.lv
JL
Juris Lorencs
Latvijā
Juris Lorencs: Latvijas neatkarības garants esam tikai mēs paši 2
13 stundas
LA
LA.lv
Latvijā
Izgaismo Talsu pilskalnu un pieminekli “Koklētājs”
13 stundas
LE
LETA
Latvijā
Pie Latvijas jūras robežas manīta Krievijas bruņoto spēku lidmašīna
14 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA/LA.lv
Latvijā
Ulme ticis pie kārotās 8247 eiro kompensācijas pēc divu mēnešu darba Saeimā 4
10 stundas
LE
LETA/LA.lv
Latvijā
FOTO, VIDEO. Iemirdzas tradicionālais gaismas festivāls “Staro Rīga”!
11 stundas
JL
Juris Lorencs
Latvijā
Juris Lorencs: Latvijas neatkarības garants esam tikai mēs paši 2
13 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Inčukalnā pieķer šoferi bez tiesībām: braukā riņķī ar cita auto numurzīmēm
9 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Par Stambulas lidostas teroraktu sešiem apsūdzētajiem piespriež mūža ieslodzījumu
9 stundas