×
Mobilā versija
+8°C
Armanda, Armands
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
25. oktobris, 2013
Drukāt

Saharova balvas ieguvēju nominējusi arī ETP grupa


Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Nesen Eiropas Parlamenta Priekšsēdētāju konference (EP priekšsēdētājs un politisko grupu vadītāji) pieņēma lēmumu šogad Saharova balvu par domas brīvību piešķirt pakistāniešu pusaudzei un cīnītājai par meiteņu tiesībām uz izglītību Malalai Jusafzai.

Nākamajā Eiropas Parlamenta sesijā novembrī Strasbūrā viņa saņems šo prestižo balvu. Jāatzīmē, ka Malalu Jusafzai balvai kopīgi izvirzīja trīs Eiropas Parlamenta politiskās grupas, tajā skaitā arī lie­lākā un ietekmīgākā frak­cija – Eiropas Tautas partijas, kristīgie demokrāti, kuras vārdā pieteikumu iesniedza Elmārs Broks, Mihaēls Gālers (Vācija), Arnauds Danjāns, Žozefs Dauls (Francija), Gajs Mitčels un Maireda Makginesa (Īrija), Hosē Iganisio Salafranka (Spānija).

ETP grupas priekšsēdētājs Žozefs Dauls (attēlā) uzsver, ka līdz ar Malalas Jusafzai izvirzīšanu Saharova balvai, pasaulē ir cerības, ka daudzviet jaunieši iegūs izglītību. Daudziem no mums izglītība ir kā atslēga, kas atver pasauli.

Malala Jusafzai ir 16 gadus veca skolniece, kura ir kļuvusi pazīstama kā sieviešu tiesību aktīviste Pakistānas pilsētā Mingorā, Svātas ielejā, kur talibu režīms ir aizliedzis meitenēm apmeklēt skolu.

Pirmo reizi publikas priekšā viņa uzstājās 2008. gada septembrī ar runu “Kā talibi uzdrīkstas atņemt manas pamattiesības uz izglītību?”. Kad 2009. gada janvārī visas talibu kontrolē esošās meiteņu skolas tika slēgtas, viņa sāka rakstīt blogu BBC urdu valodas interneta vietnē ar pseidonīmu Gul Makai. Puštunu folklorā Gul Makai ir tēls, kuras vārds tulkojumā nozīmē “rudzupuķe”, kamēr pašas meitenes vārds Malala tulkojumā nozīmē “bezcerība”.

Blogs strauji ieguva plašu popularitāti un vērsa sabiedrības uzmanību uz cīņu par meiteņu tiesībām. Tiklīdz viņas identitāte tika atklāta, ģimene saskārās ar draudiem, kuriem sekoja slepkavības mēģinājums 2012. gada oktobrī: meitenei atgriežoties mājās ar skolas autobusu, talibanu kaujinieki viņu sašāva.

 

Eiropas Tautas partijas grupas apmaksāta publikācija. Sagatavoja Ģirts Salmgriezis, ETP grupas preses dienests

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+