×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
10. oktobris, 2013
Drukāt

Saharova balvu šogad saņems pakistāniešu meitene Malala Jusafzai

LETA/AFPLETA/AFP

2013. gada Saharova balvu par domas brīvību piešķirs pakistāniešu pusaudzei Malalai Jusafzai, kura cīnās par meiteņu tiesībām uz izglītību. Tā šodien nolēmusi Eiropas Parlamenta (EP) vadība, liecina EP informācijas biroja Latvijā informācija.

 

Meitene šā gada 20.novembrī ieradīsies Strasbūrā, lai saņemtu balvu.

“Piešķirot Saharova balvu Malalai Jusafzai, EP novērtē šīs jaunās sievietes neparasto spēku. Malala drosmīgi iestājusies par visu bērnu tiesībām uz taisnīgu piekļuvi izglītībai. Daudzviet pasaulē atiecībā uz meitenēm šīs tiesības bieži netiek ievērotas”, uzsvēris EP priekšsēdētājs Martins Šulcs.

“Rītdiena, 11.oktobris ir starptautiskā meiteņu diena, un es gribētu vērst uzmanību uz to, ka aptuveni 250 miljoni jaunu meiteņu pasaulē nav iespējas brīvi apmeklēt skolu. Malalas piemērs mums atgādina par mūsu atbildību attiecībā uz bērnu izglītību. Tas ir labākais iedomājamais ieguldījums,” viņš uzskata.

Malala Jusafzai ir 16 gadu veca skolniece, kura ir kļuvusi pazīstama kā sieviešu tiesību aktīviste Pakistānas pilsētā Mingorā, Svātas ielejā, kur talibu režīms ir aizliedzis meitenēm apmeklēt skolu.

Pirmo reizi publikas priekšā viņa uzstājās 2008. gada septembrī ar runu “Kā talibi uzdrīkstas atņemt manas pamattiesības uz izglītību?” Kad 2009. gada janvārī visas talibu kontrolē esošās meiteņu skolas tika slēgtas, viņa sāka rakstīt blogu BBC urdu valodas interneta vietnē ar pseidonīmu Gul Makai. Puštunu folklorā Gul Makai ir tēls, kuras vārds tulkojumā nozīmē “rudzupuķe”, kamēr pašas meitenes vārds Malala tulkojumā nozīmē “bezcerība”.

Blogs strauji ieguva plašu popularitāti un vērsa sabiedrības uzmanību uz cīņu par meiteņu tiesībām. Tiklīdz viņas identitāte tika atklāta, ģimene saskārās ar draudiem, kuriem sekoja slepkavības mēģinājums 2012. gada oktobrī: meitenei atgriežoties mājās ar skolas autobusu, talibanu kaujinieki viņu sašāva galvā un kaklā.

“Malala ir saņēmusi visas pasaules novērtējumu savai cīņai par cilvēktiesībām”, norāda EP deputāti, kuri viņu izvirzīja balvai kā “karotāju par sieviešu tiesībām uz izglītību, brīvību un pašnoteikšanos”.

Saharova balvu par domas brīvību, kas ir nosaukta padomju zinātnieka un disidenta Andreja Saharova vārdā, 1988. gada decembrī nodibināja  Eiropas Parlaments, lai godinātu privātpersonas vai organizācijas, kas ir veltījušas savu dzīvi cīņai par cilvēkktiesībām un brīvību, jo īpaši par vārda brīvību.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+