×
Mobilā versija
+8°C
Armanda, Armands
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
11. aprīlis, 2012
Drukāt

Saimniecībā grūti atrast palīgus


raimonds_dalderis_tilla_20

Neretas novada Zalves pagasta zemnieku saimniecības ”Blāzmas” īpašnieks Raimonds Dālderis manu uzmanību piesaistīja ”Latvijas Avīzes” vadītajā publiskajā diskusijā par laucinieku dzīvi pēc reģionālās reformas, diskusija pirms Lieldienām notika Neretas novada Sproģu pamatskolā.

 

Pēc diskusijas viņš piegāja pie Saeimas deputāta Dzintara Zaķa un labu brīdi apspriedās. Ko tad viņš vaicāja deputātam? ”Izteicu neizpratni, kāpēc tik bieži maina likumus. Piemēram, pērn Valsts ieņēmumu dienests mūs, lauciniekus, nesagatavotus iemeta elektroniskajā deklarēšanās sistēmā…”

Pēc dalības sarunās par reģionālo reformu viņš secinājis: ”Arī es domāju, ka jāveicina investoru ienākšana mūsu valstī. Kas pagaidām viņus atbaida? Gan nesakārtotā infrastruktūra, sliktie ceļi, gan tiesu sistēma. Nav normāli, ka uz iztiesāšanu jāgaida gadiem ilgi. Gribēju zināt, kā paredzēts noturēt cilvēkus laukos, taču uzaicinātie politiķi nesniedza pārliecinošu atbildi. Cerēju, ka viņi atklās konkrētākus plānus, taču tāda parunāšanās vien sanāca…”

Paša meita aizbraukusi piepelnīties uz Norvēģiju viesnīcu biznesā. Laukos sarūk darba vietas, kur strādāt jauniešiem… ”Mani uztrauc, ka saimniecībā ir grūti atrast palīgus, jo vidējā gadagājuma ļaudis aizbraukuši darba meklējumos uz ārzemēm, arī jaunieši nav uz vietas – vai nu studē lielpilsētās, vai devušies svešatnē. Latvijā visur jūtama centralizēšana, optimizēšana, samazina pasta nodaļas, lauku skolas…

 

Kur lai tie bērni liekas? Sarūk iedzīvotāju skaits. Lauku reģionālās attīstības problēmas jārisina steidzami valsts līmenī, pašvaldības vienas ar to galā netiks.” Raimonds uztraucas, ka darbā vajadzēs ņemt viesstrādniekus, Polijā jau tagad esot ap miljons ķīniešu.

 

Par spīti grūtībām, Raimonds ir apņēmības pilns ar jaunu sparu un dzīvesprieku sākt pavasara darbus. ””Latvijas Avīze” ir kā spirdzinošs pavasaris – aicināt aicina ārā no grūtsirdības un rosina ikvienam iesēt graudu savai ražai,” saka Raimonds, viņš nodarbojas ar augkopību, cūkkopību un biškopību.

Brīvajā laikā viņš iecienījis ”Latvijas Avīzi”, arī žurnālus ”Mājas Viesis” un ”Praktiskais Latvietis”. To darot jau sen – no šo preses izdevumu pirmsākuma. ”Šie izdevumi mani interesē, jo tajos gūstu vērtīgu informāciju – ne tikai par jaunāko politikā, kultūrā, bet arī lauku saimniekošanā.

Īpaši labs palīgs ir žurnāls ”Praktiskais Latvietis”, uzzinu par jaunumiem daudzās lauksaimniecības nozarēs, arī augkopībā, retāk biškopībā. Šajā žurnālā izlasu arī nozaru speciālistu atbildes uz lasītāju jautājumiem, kas interesē lielu daļu sabiedrības.

Ikdienas darba steigā ne vienmēr pamanīsi kādu likuma labojumu, tāpēc gandarī, ka ”Latvijas Avīze” regulāri informē par likumdošanas jaunumiem. Likumi mainās bieži, jābūt zinīgam, lai kaut ko nenokavētu un izdarītu pareizi. Piemēram, pērn – labi, ka laikus uzzināju: lai saņemtu paredzēto bezakcīzes degvielas normu, saimniecības minimālajiem ieņēmumiem no viena hekt-āra gadā jābūt 200 latu,” teic Raimonds. Viņš piemetina, ka minētos izdevumus lasa arī viņa dzīvesbiedre un dēls, kuri nodarbināti paša saimniecībā.

Raimonds Dālderis atzinīgi vērtē arī žurnālu ”Mājas Viesis”, ko izlasot no pirmās līdz pēdējai lappusei. ”Elegants, izskatīgi un saturiski pievilcīgs izdevums! Tajā ir tas, kā nav citos žurnālos, – lietpratīgas intervijas, vērtīgi uzziņu materiāli gan par Latviju, gan ārvalstīm un lieliska izklaide – ar uzdevumiem, fotoreportāžu un asprātīgām anekdotēm. Tā turpināt!”

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+