×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.3°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Pirmdiena, 23. jūlijs, 2018
16. janvāris, 2017
Drukāt

Saimniecībā notika pat EK mācības: PVD neizpratnē par nelaimi Krimuldā (8)

Foto LETAFoto LETA

Ilustratīvs foto

Pagaidām nav zināms, kāpēc Āfrikas cūku mēris (ĀCM) skāris cūku novietni “Rukas” Krimuldas novada Krimuldas pagastā, kurā bija 5023 dzīvnieki, šorīt intervijā LNT raidījumam “900 sekundes” atzina Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) ģenerāldirektors Māris Balodis.

Vienlaikus viņš arī norādīja, ka šī ir lielākā saimniecība, kuru Latvijā skāris ĀCM. “Ja mēs runājam par ĀCM, tad tā ir lielākā krīze, kāda ir bijusi Latvijā,” sacīja Balodis, piebilstot, ka līdz šim šī slimība nebija skārusi komercsaimniecības – slimība iepriekš bija konstatēta mazajās saimniecībās vai piemājas saimniecībās.

Tāpat Balodis atzīmēja, ka līdz šim ĀCM nebija skāris mājas cūkas ziemā. “Šis periods ir ļoti interesants – nekad mums nav bijis neviens gadījums ziemā. Šoreiz slimība ziemas periodā ir nonākusi saimniecībā ar pietiekami augstu biodrošības līmeni, kuru pārbaudījuši gan mūsu inspektori, gan Eiropas Komisijas inspektori – saimniecību, kurā ir notikušas pat Eiropas Komisijas rīkotas mācības,” viņš teica.

Balodis arī sacīja, ka pagaidām PVD nav skaidrojuma, kā šī slimība ir nonākusi minētajā saimniecībā, taču to izvērtēs ne tikai PVD, bet arī Valsts policija. “Tiek skatītas visas versijas, tajā skaitā Valsts policija ir ierosinājusi procesu un arī tā savas kompetences ietvaros skatīsies dažādus apstākļu kopumus, kas varēja novest pie slimības nonākšanas saimniecībā,” teica PVD vadītājs.

Pēc viņa minētā, šobrīd primārais darbs ir likvidēt visas saimniecībā esošās cūkas. “Primārais mūsu darbs ir likvidēt slimās un inficētās cūkas – principā viss šis ganāmpulks ir pēc iespējas ātrāk jālikvidē, lai varētu sākt gan dezinfekciju, gan mazgāšanu, tīrīšanu,” teica Balodis, atzīstot, ka pagaidām nevar pateikt, cik ilgā laikā tiks likvidēts viss ganāmpulks, jo, ņemot vērā, ka saimniecībā ir samērā daudz lielu sivēnmāšu, kuru svars ir virs 200-300 kilogramiem, darbi nerit tik ātri kā vēlētos.

Aģentūra LETA jau vēstīja, ka PVD konstatējis šogad pirmo ĀCM uzliesmojums mājas cūkām – slimība skārusi cūku novietni “Rukas” Krimuldas novada Krimuldas pagastā ar 5023 dzīvnieku ganāmpulku.

Noteikta arī karantīna – aizsardzības zona triju kilometru rādiusā un uzraudzības zona desmit kilometru rādiusā ap skarto novietni. Šajā teritorijā tiks kontrolēts mājas un meža cūku veselības stāvoklis, kā arī transportlīdzekļu kustība. Īpaša uzmanība būs pievērsta dzīvnieku, kā arī gaļas izcelsmes produktu pārvadāšanai.

Cūku audzēšanas kompleksa apsaimniekotājs ir SIA “Ancers”, liecina informācija uzņēmuma mājaslapā. Tajā teikts, ka “Ancers” šķirnes cūku audzētava veidojusies uz kādreizējās zinātniski pētnieciskās saimniecības “Krimulda” bāzes. Uzņēmumam esot divi cūku audzēšanas kompleksi – viens Krimuldas pagastā sivēnmāšu turēšanai un sivēnu ražošanai, otrs Salaspilī – gaļas cūku audzēšanai. Kopējais ganāmpulka lielums esot 8500 dzīvnieku.

Kā liecina “Firmas.lv” dati, “Ancers” dibināts 1994.gadā. Pērn uzņēmuma apgrozījums bija 2 588 384 eiro, bet peļņa 254 524 eiro. Uzņēmuma īpašniece ir Dace Kalvāne.

Iepriekšējais saslimšanas gadījums ar ĀCM mājas cūkām tika konstatēts pagājušā gada 22.septembrī Gulbenes novada Rankas pagastā, kad slimības dēļ nācās likvidēt 119 mājas cūkas. Kopumā pagājušajā gadā slimība tika konstatēta trijās Latvijas saimniecībās. Slimības dēļ tika likvidētas 311 mājas cūkas.

ĀCM turpina izplatīties meža cūku populācijā. Šogad vūruss konstatēts 43 meža cūkām, bet pagājušajā gadā slimība skāra 1146 meža cūkas.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. Dānijas cūku audzētājiem Latvijā gan nekādas slimības neķeras klāt …
  Dānijas cūku audzētāju tātad daudz labāk prot audzēt cūkas iekš Latvijas!

 2. Vai ir Latvijā palikusi kāda NEATKARĪGA , PILNA SPEKTRA laboratorija , kur pārbaudīt visu, kas saistās ar šāda tipa infekcijām ?
  Un vai kāds no kompeksa personāla vai tā rads nav mednieks ? Un kas ir samalts cūku barībā? Ka ne kritušās sugas māsas kaut kur citās valstīs ?

 3. Vai tad vēl nav skaidrs ,nelaist nevienu saimniecībā ,nevienu!!!
  Kādas vēl tur mācības ,ciemiņi ar sanes saimniecībā visu buķeti .
  Visi mākslīgas apsēklošanas tehniķi un vetārsti ir tie ,kas pārbrauc no vienas novietnes uz otru …
  Vai tad tā netika Tešenas slimība izvazāta ,kumēļu ienāži?

 4. Kāpēc tieši ŠO Latvijas lielāko cūku audzēšanas kompleksu??? Atbilde – IZNĪCINĀT VISPĀR LATVIJAS CŪKKOPĪBU KĀ TĀDU, jo cūku mēris nav līdz šim skāris NEVIENU ĀRZEMNIEKU CŪKKOPĪBAS FERMU!?? NEVIENU!??????????? LŪK, CIK TĀLU ESAM NOVESTI, KA PAŠI SAVĀ ZEMĒ TIEKAM ‘TĪŠUPRĀT IZNĪCINĀTI!???????? MĒRA BACIĻI ZIEMĀ KOMPLEKSĀ VAR NOKĻŪT VIENĪGI TĪŠAS DARBĪBAS REZULTĀTĀ! TĀ IR TIEŠA LATVIJAS CŪKKOPĪBAS NOZARES SABOTĀŽA! CITĀDA APZĪMĒJUMA NAV!!! DEVĪZE – IZNĪCINĀT VISU, KUR TIK IESPĒJAMS, LAI IEVESTU LATVIJĀ IMPORTA PRODUKCIJU!!! KĀPĒC ZM NEAIZSTĀV SAVU VALSTI???????????

 5. Pierādās manas aizdomas, ko teicu, kad tas viss sākās Latgalē – tieši PVD apmeklējumi ir lielākais drauds saimniecībām 🙁

  • Man tieši tāds jautājums – kāpēc ar gadiem NEVIENĀ DĀŅU KŪTĪ NAV ŠĪ SLIMĪBA, TIKAI LATVIJAS VISSVARĪGĀKAJĀ?!! Ārzemniekus NEVIENS NEPĀRBAUDA, tāpēc tur viss kārtībā, vai ne?!
   Kāpēc tāda mēroga saimniecībā jārīko tādas mācības??! Šeit meklējiet atbildi!!!
   Visi nu brīnās, ieskaitot Dūklavu.

   VALSTS BEZ GALVAS – šo pasākumu SAUC.

 6. atkarībā no bariša Atbildēt

  Viltīgais MĒRIS : meklē TIKAI mazās novietnes bet
  tūkstošgalvīgajiem dāņu-vācu KOMPLEKSIEM
  iet ar LĪKUMU 🙂

Draugiem Facebook Twitter Google+