×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.5°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
28. augusts, 2012
Drukāt

Saimniecība zaudē 30 aitas


Foto - LETAFoto - LETA

Vakarrīt Burtnieku novada Rencēnu pagastā kādā zemnieku saimniecībā pēc iespējamā suņu uzbrukuma bojā gājušas 30 aitas. Īpašniekiem radīti zaudējumi 2440 latu apmērā. 


“Kopumā nakts aplokā atradās 250 aitas. Puse no beigtajām aitām sakostas, savukārt pārējās nodzenātas līdz nāvei. Tas norisinājies rīta pusē, pats neko nedzirdēju, jo aploks no mājām atrodas divarpus kilometru attālumā,” stāsta saimniecības īpašnieks, kurš nevēlas, lai avīzē publicē viņa vārdu. Valsts meža dienesta (VMD) Ziemeļvidzemes virsmežniecības inženieris medību jautājumos Jānis Ročāns, kurš pēc saimnieka izsaukuma ieradās uz notikuma vietu, stāsta, ka aplokā tika konstatētas suņu pēdas. “Aplokā notikusī darbība liecināja par suņu, nevis vilku uzbrukumu. Varēja redzēt, ka dzīvnieki vairāk spēlējušies un trakojuši. Ja būtu bijuši vilki, dzīvnieki tiktu vilkti prom un vairāk aitu būtu apēsts,” spriež J. Ročāns. Cik daudz suņu bijis, VMD pārstāvim bija grūti noteikt. J. Ročāns uzsver, ka nekas neliecināja par vilku uzdarbošanos, taču neapgāžamu pierādījumu nav. “Simtprocentīgi apgalvot suņu vainu šādos gadījumos nevar, jo dažkārt uzbrukt var suņa un vilka krusteņi,” teic J. Ročāns. Pats saimnieks ir pārliecināts, ka tie bija apkārt dzīvojošo cilvēku suņi, kas klīst savā vaļā. “Daudzkārt esmu redzējis, kā suņi staigā brīvā dabā, cilvēki neievēro noteikumus un netur suņus piesietus sētā. Jau iepriekš pāris reižu dažas aitas un jēri bija sakosti, taču zaudējumi nebija tik lieli.

 

Vairākkārt klaiņojošo suņu saimniekiem esmu aizrādījis, ka dzīvnieki nāk manā aplokā. Gadījās, ka tie bija arī kūtī. Uzskatu, ka jāveic preventīvi pasākumi, lai suņu turētāji ievērotu noteikumus un netiktu apdraudēti ne apkārtējie cilvēki, ne dzīvnieki,” teic cietušās zemnieku saimniecības īpašnieks.

 

Valsts policijas (VP) reģiona pārvaldes Valmieras iecirkņa Kārtības policijas nodaļas inspektors Jānis Tenters informē, ka kopumā Rencēnu pagastā šādi gadījumi notiek ļoti reti. Šobrīd jau ir sākta administratīva lietvedība, kuras laikā mēģinās noskaidrot vainīgo suņu saimniekus. “Pēc tā saimnieks tiks saukts pie administratīvās atbildības par dzīvnieku turēšanas noteikumu neievērošanu. Šajā gadījumā zemnieku saimniecības īpašnieks varēs vērsties tiesā par kompensācijas pieprasīšanu no suņu turētājiem,” skaidro J. Tenters. Policijas pārstāvis piebilst, ka norisināsies arī preventīvi pasākumi. “Jau šodien apzvanījām vairākus cilvēkus, kuriem suņi pieder. Ar mērķi, lai tiktu ierobežota mājdzīvnieku pārliekā brīvība, arī turpmāk veiksim pārrunas ar suņu īpašniekiem,” apņemas J. Tenters.

Burtnieku novada domes priekšsēdētājs Kārlis Sedvalds atzīst, ka nepieskatīti un klaiņojoši suņi ir lauku problēma. Cilvēki suņus nesien un laiž brīvībā. Taču, neskatoties uz to, viņu māc šaubas, ka tik lielu aitu skaitu varēja nobeigt suņi, nevis vilki. “Mēs vienmēr esam cīnījušies ar klaiņojošiem dzīvniekiem un darīsim to arī turpmāk. Gadījumā, ja vainīgie patiešām ir suņi, to saimniekus sadarbībā ar policiju sauksim pie administratīvās atbildības,” sola K. Sedvalds.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+