×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.0°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
22. marts, 2014
Drukāt

Saimnieciskās darbības veicējiem būs jāmaksā IIN – 50 eiro gadā (20)

Foto - Zanda BirzeFoto - Zanda Birze

Esmu pensijā. Man pieder trīs govis un seši hektāri zemes, ko izmantoju ganībām un siena iegūšanai. Lauku atbalsta dienestā uzzināju, ka es it kā nodarbojoties ar ražošanu, tāpēc, sākot ar 2015. gadu, man vajadzēs maksāt ienākuma nodokli – 50 eiro gadā. Kāpēc man būtu jāmaksā valstij par to, ka es neguļu augu dienu gultā vai nesēžu pie televizora, bet rosos?! Pienu un piena produktus netirgoju, bet ar tiem nodrošinu savu ģimeni.
 SARMĪTE KALNIŅA AUGŠLĪGATNĒ

Zemkopības ministrijas Lauku attīstības atbalsta departamenta Valsts atbalsta plānošanas nodaļas speciāliste Agrita Karlapa precizē, ka likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 19. panta 2.1 daļā ir noteikts: iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātājiem, kas reģistrēti kā saimnieciskās darbības veicēji, ne vēlāk kā 15 dienu laikā no deklarācijas iesniegšanas dienas (deklarācija ar tai pievienotajiem dokumentiem jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestam taksācijas gadam sekojošajā gadā no 1. marta līdz 1. jūnijam) ir jāiemaksā budžetā 50 eiro.

Tas jādara arī tad, ja taksācijas gadā nav gūts ar nodokli apliekams ienākums no saimnieciskās darbības vai ja aprēķinātā nodokļa summa no saimnieciskās darbības apliekamā ienākuma nepārsniedz 50 eiro. Taču, ja persona nav reģistrējusies kā saimnieciskās darbības veicēja, iedzīvotāju ienākuma nodoklis 50 eiro apmērā nav jāmaksā.

A. Karlapa šādos gadījumos tomēr aicina vēlreiz pārliecināties Valsts ieņēmumu dienestā, vai cilvēks nav reģistrējies kā saimnieciskās darbības veicējs. Ja persona tomēr ir reģistrējusies, bet saimniecisko darbību neveic, nāksies izvērtēt, vai nevajadzētu izbeigt saimniecisko darbību, jo saskaņā ar likuma 2.3 daļu iedzīvotāju ienākuma nodoklis 50 eiro apmērā nav jāmaksā par gadu, kurā izbeigta saimnieciskā darbība vai pabeigts likvidācijas process.

Likuma 19. panta 2.2 daļa turklāt paredz, ka 50 eiro jeb minimālais nodokļa maksājums nav jāveic arī tādā gadījumā, ja persona reģistrējusies kā saimnieciskās darbības veicēja, bet taksācijas gadā jau ir veikusi iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksājumus vai valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas par darbiniekiem vai valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas par sevi kā pašnodarbinātu personu.

Atgādinām, ka likuma norma stājās spēkā 2014. gada 1. janvārī, tāpēc tā ir piemērojama par saimniecisko darbību un ienākumiem, kas gūti taksācijas gadā, kas sākas šogad. Tas nozīmē, ka pienākums maksāt nodokli var rasties, tikai sākot ar 2015. gadu.

Pievienot komentāru

Komentāri (20)

 1. Nu tad nevajag bļaustīties pa visurieni, ka veicat saimniecisko darbību : >

 2. Atkal lauciniekus velas piespiest pie zemes !Butu priecajusies ka kads darbojas laukos un dara.

 3. nenormaali!!!

 4. nu pa skaisto kur vel labak musu 100 galvas var izdomat. lai tak vini iet senot.

 5. Laikam Latvijā arī jasarīko “maidans” ,lai varētu padzīt valdošo mafiju

 6. Un lidz sim Latvija nepienem Progresivo IIN, jo tas, protams, nav izdevigs pasiem augsa sedosajiem 🙂 Kapec saja jautajuma neseko ES??? Nu ja- vieglak jau turpinat aptirit zemako slani.

 7. Jāmaksā, protams, ka jāmaksā, kāpēc tad veikalniekiem jāmaksā, bet tam zemniekam ar 20 govīm un 40 vistām nav jāmaksā nekas, jo viņš līdz šim pienu tirgo pa stūriem, pa sētām un dokumentus sataisa tā – ka viņam nav bijis jāmaksā,,,soc. nodolis ar nav maksāts,,, attopas, ka gadi ir ieskaitīti pensijā tikai līdz 1992. gadam… tālāk savu pienu ir tirgojis vēl 20 gadus bez sociālajām iemaksām- pensija 58 lati…..bet subsīdijas taču šis saņem, par degvielu arī kaut ko…. Manuprāt ir jāmaksā… un, tas vēl ir maz 50 eu

  • Nu tad maksā.To pensiju es varbūt nemaz nesagaidīšu. Mūsdienās jau cilvēki tik ilgi nemaz nedzīvo. Un tie kas tagad saņem pensijas ir tie kas strādāja tajos”sliktajos laikos” . Un tie ir cita kaluma cilvēki, Kad lietoja kaut cik normālu pārtiku bez tiem stulbiem E.

  • teiciens,latvietim gardākais ēdiens…otrs latvietis,darbībā…un viss pie mums ir savādāk,nekā lietuvā vai igaunijā…kaut vai tie paši ceļa nodokļi,vai tehniskās skates,un mūsu bāleliņi bij pirmie,kas visu iznīdēja,gan cukurfabrikas utt.

  • Kādas tev tur subsīdijas? Ko murgo? Iemācies labāk lasīt – pensionāre raksta, ka tur 3 gotiņas, apsaimnieko 6 hektārus kā pļavu un ganības, bet nav teikts, ka audžē tonnām labību vai citus kultūraugus, no kā gūst peļņu, tāpēc viņai neviens nekādas subsīdijas nemaz nemaksā.

 8. Vairāk neko mūsu valstī nedzird…palielināt sodus,valsts nodevu,pacelt cenas un tik gudro,kā no nabagiem atņemt pēdējo…idiotu bars

 9. Un tad brīnās ,ka visi brauc prom. Te jau jābēg krustu ne metušam. Tur kur vajadzētu domāt ka nodokļus samazināt,tur mums tik krāmē klāt. Kaut kāds ārprāts. Ar kuru galu viņi domā?

 10. izskatās, ka mūsu valdības un pašvaldību valdošā vara domā ar to vietu, atvainojiet, kur beidzas astes kauls!!!
  Arī mūsu pašvaldībā tiek pieņemti tik absurdi lēmumi, ka liekas – deputāti ar galvu nedraudzējas!!! Domā tikai par sava pašlabuma gūšanu… taisa visādas sēdes un tik lemj!!!! par labu sev, ne jau vēlētājiem!!!
  Viņi mūs atcerēsies “vēlēšanu periodā”!!!!

 11. Tātad 50 eiro būs jāmaksā gan večiņai, kurai ir viena kaza un kādam no kaimiņu bērnam alerģiija uz govs pienu un viņam nopērk litru piena un tiem ārzemniekiem, kuriem uz latviešu vārda pieder fermas? Večiņai tiks atņemta pilnīgi visa to centu peļņa pa gadu, bet ārzemnieki pat nejutīs to kā apgrūtinājumu. Līdz ar to nabadzīgie laucinieki būs piespiesti visu zemi atdot tiem pašiem ārzemju lielsaimniekiem un veselīgā produkcija no tiem ies uz ES, bet latviešu bērni varēs iegūt lielāku alerģiju no ES konservantiem supermārketos. Nu brīnišķīga doma, kā vēl ātrāk latviešus panīdēt no Zemes virsas.

  • Domaju ka zemeir japardod katru gadu ceļ tik nodokļus sākumā bija100eiro tad tagat jau 400eiro par35ha tas jau nav normāli tas vēl nav zināms kas bus talāk japārdo un viss,

   • Mums ir 700 eiro par 28 ha. Tagad vēl 50 būs klāt. Uz šī fona smieklīga šķiet valsts 70% atlaide NIN mājoklim – 4 eiro ar dažiem centiem.

  • Bija pateikts, ja VIDā reģistrēta kā saimnieciskās darbības veicēja. Ja tā nav, tad nekādi 50 EUR nav jāmaksā.Tad jau par 1 kazu vai zosi arī??? – nē taču!!!

Draugiem Facebook Twitter Google+