×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
16. jūnijs, 2015
Drukāt

Saimnieka vizītkarte: skaists un sakopts žogs

Foto - Sandra RuskaFoto - Sandra Ruska

Daudzviet mazpilsētās un ciematos ļaudis itin labi dzīvo bez žogiem, tādējādi saglabājot plašāku skatu uz apkārtni. Tomēr ir vietas un situācijas, kad bez sētas nevar iztikt. Skaists, mājai pieskaņots žogs izceļ ēkas un pagalma skaistumu. Kuru materiālu izvēlēties, cik tas maksā un kā turpmāk jākopj?

Pirms slien žogu, der piezvanīt uz savas pašvaldības būvvaldi un noskaidrot, ko drīkst un ko ne. Piemēram, Jūrmalā, rūpējoties, lai pilsēta izskatītos zaļa un plaša, noteikts, ka žogam jābūt vismaz ar 50% caurredzamību (spraugas tikpat platas kā dēlīši). Pašvaldības saistošajos noteikumos var būt reglamentēta arī žoga krāsa, materiāls un maksimālais augstums.

Zedeņu žogs

Sētas pēc senču parauga varam darināt paši. Ja materiāli pieejami, tās nemaksās neko, vien savu darbu. Zedeņu žogus gatavo no mizotiem egļu zariem, kurus sprauž zemē ar augšgalu uz leju, lai koks mazāk bojājas. Zemē ierok mietus, pie tiem piestiprina horizontālas kārtis jeb ribas un sāk pīt žogu, zarus liekot pamīšus. Zedeņu žogu var darināt arī no kārklu klūgām. (Par zedeņu žogu gatavošanu lasiet “Praktiskā Latvieša” 2014. gada 33. numurā.)

Lauku ainavā labi izskatās arī vienkārša sēta no nezēmerētiem dēļiem ar neaplīdzinātām malām, bet pilsētās un ciematos tāda īsti neiederēsies.

Praktisks drāšu siets

Drāšu sieta žogs kalpo vismaz 30 gadu un ir lētāks nekā no koka vai metāla veidotais. SIA “Žogu fabrika” projektu vadītājs Andris Buburs stāsta, ka lauku apvidū biežāk liek pītos drāšu žogus ar 5 cm lielām rombveida acīm. Piemēram, 1,5 m augsts un 25 m garš cinkotais drāšu rullis maksā 56,23 eiro. Tāds pats rullis ar PVC (plastikāta) pārklājumu zaļā krāsā nopērkams par 71,87 eiro. Vēl būs nepieciešamas spriegojamās drātis (100 m rullis maksā 6,50 eiro). Tās novelk horizontāli – augšpusē, apakšā un pa vidu. Vajadzīgas arī atsaites. Stabus iebetonē apmēram 3 m attālumā. Cik lieli ir kopīgie tēriņi? Piemēram, 287 m garš pītais drāšu žogs ar gājēju vārtiņiem kādam saimniekam izmaksāja 1584 eiro.

Pilsētās un ciematos parasti izvēlas paneļu žogus ar vertikālām rūtīm, kuri ir 2,5 m gari un 1–2 m augsti. Vispieprasītākie ir 1,5 m augstie. Cinkotie paneļi ir sudrabotā vai zaļā krāsā. Viens 1,5 m augsts un 2,5 m garš krāsotais žoga panelis maksā 19,02 eiro. Būs vajadzīgi arī stabi – viens stabs maksā 10,40 eiro. Žoga paneli pie staba stiprina ar nerūsējoša tērauda U veida skavām, kas maksā 1,50 eiro gabalā. Katram stabam vajag trīs skavas. Tātad 25 m garam žogam (bez vārtiņiem) vajadzēs 10 žoga paneļus un 11 stabus. Kopā ar skavām tas maksās 354,10 eiro. Klāt vēl jāpierēķina betons stabu iebetonēšanai, transporta izdevumi un uzstādīšana. Arī paneļu žogs iztur vismaz 30 gadu.

“Žogu fabrika” savu produkciju veikalos netirgo, pašiem jābrauc pakaļ vai arī jāmaksā par piegādi (40 centu par 1 km jeb 40 eiro par 100 km). Ja ir liels pasūtījums, tas ir izdevīgi.

Veikalos atrodami arī Ķīnas ražojumi. Piemēram, lielveikalā “Depo” 1,5 m augsts pītais drāšu žogs (25 m rullis) zaļā krāsā ar 5 cm lielām rombveida acīm maksā aptuveni 60 eiro. Metinātie žogi ir vēl lētāki. Zaļi krāsots 1,5 m augsts žogs ar 7,5 x 10 cm taisnstūrveida acīm maksā 36 eiro (25 m rullis).

Ja nav līdzekļu vecā, aprūsējušā drāšu žoga nomaiņai, to var atsvaidzināt, nokrāsojot ar metālam domātu krāsu, piemēram ar Latvijas uzņēmuma “Rilak” ražoto Pentatop Universal, kas domāta tērauda virsmām un kam ir pretkorozijas iedarbība. Melnā tonī nokrāsots žogs izskatīsies kā jauns.

Jāpiebilst, ka drāšu žogs ir ļoti praktisks, jo to var izmantot kā atbalstu vīteņaugiem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+