×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.0°C
Ritma, Ramona
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
25. augusts, 2016
Drukāt

Saimnieks par biotopiem berzē rokas: pašam pensija, bērniem mantojums (13)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Ziedonis Vilciņš saimnieko Skujenes pagasta “Kalna Gaviešos”. Viņš apgalvo, ka it nemaz neiebilstu, ja visi viņa ģimenei piederošie 1000 ha meža kļūtu par aizsargājamo dabas teritoriju. Viņš arī Imanta Ziedoņa fonda “Viegli” apbalvojuma “Laiks Ziedonim” šā gada laureāts nominācijā “Zemi es mācos”.

Lai vienmēr būtu mežs!

Ziedonis stāsta, ka vēl pirms piecpadsmit gadiem zāģējis mežu kailcirtēs! Bet, tā kā īpašumos lielākoties bijušas jaunaudzes un vidēja vecuma meži, tad sācis prātot – ja tā turpinās, tad pēc pārdesmit gadiem vairs nekādu ienākumu nebūs un arī bērniem būs jānodod tikai jaun­audzes. “Domājot par pensiju, sapratu, ka tā man jānodrošina pašam. Tāpēc nolēmu pieaugušajos mežos ar ciršanu piebremzēt, bet jauniņos – ātrāk dabūt uz augšu. Sāku meklēt ceļus, kā to izdarīt,” atceras saimnieks.

Sācis apmeklēt seminārus un tur arī saticis Pasaules dabas fonda (PDF) pārstāvjus. Ticies arī ar novadnieku, meža īpašnieku Guntaru Dolmani, apzinīgu meža saimnieku un dabas aizstāvi. “Sapratu, ka jāatrod tāds saimniekošanas veids, kas der tieši man, kaut kas alternatīvs kailcirtēm,” stāsta Vilciņš.

Tādu, kas zāģēja visu pēc kārtas, apkārtnē nav trūcis, no tiem arī Vilciņš lēti nopircis daļēji vai pilnībā izzāģētus īpašumus.

2002. gadā “Kalna Gavieši” kļuva par PDF meža apsaimniekošanas demonstrējumu saimniecību. Tajā brīdī parādījusies arī FSC sertifikācija Latvijā, un daļai meža īpašumu Ziedonis to ieguvis. Toreiz zāģētavas par sertificēto baļķi maksājušas krietni vairāk un sertifikāta ieguves izdevumi ātri atpelnīti. Šobrīd Vilciņu ģimene turpina strādāt mežā atbilstoši FSC sertifikācijas prasībām, nopietnu uzmanību pievēršot arī dabas aizsardzības prasībām, piemēram, ekoloģisko koku un pameža krūmu saglabāšanai, sauso koku atstāšanai, mitro ieplaku saudzēšanai, kā arī bioloģiski vērtīgo mežu aizsardzībai.

Semināros ar meža īpašniekiem Vilciņš dalās savā saimniekošanas filozofijā – mežu neatkarīgi no platības nav jānozāģē uzreiz. Kādus kokus var nozāģēt, kad piedzimst mazulis, tad uz 9. klases izlaidumu, vēlāk augstskolas vajadzībām un tad uz kāzām. Lai vienmēr kaut kas būtu. Vēl viņš uzsver: “Es visu laiku mācos. Te viesojušies studenti, pasniedzēji, meža speciālisti no Baltijas valstīm, Zviedrijas, ASV, Bulgārijas, Francijas un citurienes. Kaut arī situācija katrā vietā citāda, tie ir zinīgi cilvēki. Viņiem ir sava pieredze, atliek tikai kaut pa vienai domai no katras reizes paturēt prātā.” Vienīgais trūkums esot tas, ka mežs aug lēnām. Atliekot vienīgi pieņemt saprātīgus lēmumus šodien un prognozēt, kā būs tālāk.

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

  1. mantkārība reiz pazudinās cilvēci….

  2. kā var piederēt 1000 ha mežu? vai patiešām kādam tas liekas normāli? indiāņus tas izbrīnītu bezgalīgi, jo viņi zināja, ka cilvēkam zeme NEVAR PIEDERĒT, jo cilvēks pieder zemei, nevis otrādi.

  3. Tīrākā Pasaules dabas fonda propaganda, jo visa šī saimniecība turas uz PDF projektu naudām. Gan Vilciņa , gan Mežaka saimniecības demonstrējot atsevišķu koku ciršanu kā labāko meža apsaimniekošanas metodi, pilnībā tiek aplmaksātas no projektu naudas. Ja abus noliktu vienā līmenī ar parastu meža īpašnieku kurš kalkulē ieņēmumus – izdevumus no paša nopelnītā, šie, zaļo apmaksātie vīri bankrotētu.

  4. Egles ciršanas vecums ir 80 gadi. Viņš pārāk īsu laiku saimnieko, lai varētu izdarīt precīzus secinājumus. Vizuāli liekas, ka mežā viss ir ok, jo pilns ha ar kokiem. Un vēl labums – nav jāčakarējas ar apstādīšanu. Egli ieaudzēt priedes vietā? Kapēc ne ozolus? No 1000 ha īpašuma jau nav grūti tādu peļņu ģut, lai varētu vāvuļot par biotopiem. A ja viņam būtu tikai 5 ha ar stārķa ligzdu vidū, ko tad teiktu? No 1000 ha protams ir forši dabūt kompensāciju 165 EUR/ha gadā. Galu galā rakstam ticamību nozog tas, ka varoņa saimniecība ir PDF paraugsaimniecība. Pakazuha padomju laika garā.

  5. Vecais prot saimniekot – cepuri nost. Bet tad noliks karoti, no pilsētas ieradīsies bērni un teiks – man vajag jaunu iphone. Un hujakš visu pa tīro. (cerams ka tikai muldu)

  6. Šamējam laikam nauda kokā aug mežu uzpirkšanai ?

  7. Tas Vilciņš pats ar zina, ka viņš ir tā darījis ?

Draugiem Facebook Twitter Google+