×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.0°C
Liene, Liena, Helēna, Elena, Ellena
Piektdiena, 17. augusts, 2018
15. jūlijs, 2018
Drukāt

Anda Līce: Esam saimnieki vai tikai īpašnieki? (9)

Lice_VI

Anda Līce

Pie gaišās un mājīgās Cesvaines autoostas apgāzta miskaste un viens no glītajiem apaļkoka soliem, zālienā izsvaidītas tukšas alus kārbas, pudeles un izsmēķi. Tādas ainas Latvijā nav retums, un es domāju, cik dīvaini sanāk – kaut gan iedzīvotāju skaits sarūk, pavasara sakopšanas talkās piedalās aizvien vairāk cilvēku, tomēr kretīnu mazāk nekļūst. Viņi ir visos laikos un tautās, mainās tikai proporcijas starp viņiem un tiem, kuri patiešām jūtas savas zemes saimnieki arī tad, kad atrodas teritorijā, kas nav ierakstīta viņu zemesgrāmatā. Pat vēl vairāk – aizbraukuši uz citu valsti, viņi neatļaujas atstāt aiz sevis mēslu kaudzes. Labie piemēri visus diemžēl neiedvesmo un nedisciplinē. Iespējams, pastāv kaut kas tāds, ko var dēvēt par saimnieka gēnu, bet gēnus pagaidām vēl nav iespējams dēstīt kā kāpostus.

Ar ko atšķiras saimnieks no īpašnieka? Saimnieks vienmēr redz bildi kopumā, īpašnieks tikai to daļu, kas viņu tajā brīdī interesē (parasti tā ir iespēja tikt pie ātrās naudas), pārējais tiek atstāts novārtā. Ne velti jau mūsu senči par dažu labu teica, ka tas ir nolaidis saimniecību uz grunti vai novedis līdz kliņķim. Īpašnieks pie katra nepatīkamāka darba īgst, saimnieks ņem un darbu izdara. Latvijas pilsētās un laukos joprojām ir daudz neapkoptu īpašumu. Tas rada nepatīkamas izjūtas un bojā arī valsts kopējo bildi. Pēc padomju impērijas sabrukuma visās neatkarību atguvušajās valstīs saimnieka apziņu nācās veidot gandrīz no jauna, un, kā jau labojot tik milzīgu pārrāvumu, šajā ziņā gludi neiet nekur.

Nesaimnieciskums ir ideāla barotne dažādām nelikumībām, un nav brīnums, ka no labiem mērķiem atvēlētajiem līdzekļiem milzīgas summas aiziet pa labi un pa kreisi. Tūļāšanās lēmumu pieņemšanā un to īstenošanā rada nesaimnieciskumu un haosu. Gadu desmitiem ilgā vilcināšanās ar pāreju uz mācībām tikai valsts valodā neuzlaboja starpnacionālās attiecības, gluži otrādi, nenoteikto situāciju putinisti nenogurstoši izmanto nacionālā naida kurināšanai. Vieniem valsts institūciju nespēja veikt savus pienākumus laikā ir īsta zelta bedre, citos tā modina ilgas pēc kādas vienas personas stingrās rokas, kas vēlāk vienmēr izrādās liela kļūda. Šādām ilgām nebūtu pamata, ja toni sabiedrībā uzdotu atbildīgi rīcības cilvēki. Mūsu individuālo un kopējo nākotni lielā mērā noteiks godīga atbilde uz jautājumu: “Kas es esmu savā valstī, uzņēmumā un viensētā, saimnieks vai tikai īpašnieks?”

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. Sava zeme mums ir tikai nosacīti – īpašnieki ar viņu nevar pēc savām vēlmēm brīvi rīkoties …

 2. tie labaakie aizbrauc.taapeec kretiinu nepaliek mazaak.

 3. Pravietisnejaukais Atbildēt

  Anda Līce grib stingro saimnieku? Anda, tas SAIMNIEKS otrajā dienā ieviesīs cenzūru un Tu varēsi vien dziedāt slavas dziesmas VADONIM. Anda, Tu esi zināma garīgajās aprindās… mēģini satikt kādu mācītāju, kurš pats arī ir ticīgs un pajautā viņam KAS IR VAJADZĪGS, LAI CILVĒKS JUSTOS NEĒRTI DAROT NELIETĪBU, RADOT NEKĀRTĪBU?

 4. Mīļā Anna !! Esam vienis prātis ar Jums, bet ““Kas es esmu savā valstī, uzņēmumā un viensētā, saimnieks vai tikai īpašnieks?” to ir ļoti grūti pateikt, jo mums jau nepieder nekas, pat savas zemes gabaliņš. NEVIENS ŠAJĀ VALSTĪ NEATBILD NE PAR KO

 5. DIEVS, TAVA ZEME DEG !!!! TE ŠOBRĪD VALDA ABSOLŪTA ANARHIJA!! NEĶĪTRI APZOG UN IZSMEJ TAUTU

 6. DIEVS – TAVA ZEME DEG!!!!!! Te valda totāla anarhija!

 7. Agrāk negribēja ja saimniekdēls precās ar kalponi,vai saimniekmeita ar kalpuTam bija sava saprašāna .Kalpam ir kalpa domāšana un tur iekopta saimniecība nonāks uz grunti.Kas pie mums varu un īpašumus ir sagrābuši savās rokās ? Tie ir bandīti un laupītāji (oligarrhi) ,tiem arī ir zagļu domāšana.Mums vēl palīdz valsti izsaimniekot nolādētie krievu sarkanie fašisti kopā ar krievijas ebrejiem,jo Latvijas ebreju jau nav ,tos visus vācieši likvidēja.Paskatieties ,kas notiek Palestīnā un sapratīsieties ka ābols tālu no ābeles nekrīt.Latvieši jau sāk mosties,to pierādīja Dziesmu svētki,bet tam vajadzīgs laiks.Mēs esam,LATVIESI,savas zemes īstie saimniki un mēs nedrīkstam pieļaut ka krievi,ebreji un latviešu komunistu padibenes izzog Latviju.Laiki mainīsies un šitie visi mēsli aizlaidīsies uz savu matušku,ko sauc par krieviju,vai uz izraēlu,bet mums šeit būs jādzīvo.Domāsim par Latvijas attīstību, kā domāja mūsu vadonis KĀRLIS ULMANIS.

  • “kā domāja mūsu vadonis KĀRLIS ULMANIS”… Un aicinot nepretoties, atdeva Latviju krieviem ar visām no tā izrietošajām sekām.

 8. Situācija divkārša. Bija krievu laiki, neatkarīgi no tautības, bet gan vairāk latvieši lādējās vai izteicās ar lamu vārda noskaņu – krievu degviela, krievu nafta, kriev …, krievu … gan citu tautības teica nihilistiski – “SOVETSKIJ”.

  Kas tagad? Tagad ir apgriezies viss otrādi – tas ir latviešu, riebīgo Rietumu., labi, ja nesaka – fašistu un notiek, kas notiek – atkritumi, ugunsgrēki un viss kas vēl notiek.

  Latvijai ir ļoti smags okupācijas mantojums un sekas, kas nav novēršamas tuvākajos gados. pie tam pie tik smagas, nedraudzīgas kaimiņa ietekmes.

  Visu to ļaunumu pastiprina Latvijas korupcijas skandāli, nekaunīgi likumi un likumprojekti, visādi OIKi un nekaunīga uzņēmēju attieksme ar “VERGA ALGĀM”, kad par nodokļu krāpšanos valsts vara soda nevis vainīgos, bet tautu ar jauniem nodokļiem, ar soda naudām ar beztiesikumu.

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Gada kodējs – lapsene!

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests pēdējā laikā vai ik dienu nogādājis slimnīcā vairākus lapseņu vai bišu sadzeltus cilvēkus, kuriem pēc tam sākusies alerģiska reakcija. Šogad bijusi silta ziema, līdz ar to lapseņu mātītes ir labāk pārziemojušas, tāpēc lapseņu skaits šajā vasarā ir diezgan liels, vērtējis Latvijas Dabas muzeja zooloģijas nodaļas vecākais entomologs Jānis Dreimanis. Kā katru gadu jūlija beigās un augustā lapseņu skaits sasniedz savu maksimumu.

Vai jums ir bažas, ka novecojusi aparatūra medicīnas iestādēs var apdraudēt veiksmīgu jūsu ārstēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+