×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.1°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
19. novembris, 2014
Drukāt

Saistībā ar Krievijas embargo EK piešķir Baltijas piensaimniekiem 28 miljonus eiro; atbalsts Latvijai – 7,7 miljoni (4)

Piena pārstrādes rūpnīca "Latvijas piens"

Eiropas Komisija vakar apstiprinājusi lēmumu piešķirt 28 miljonu eiro atbalstu Igaunijas, Latvijas un Lietuvas piena ražotājiem, kas tiks novirzīts zaudējumu segšanai saistībā ar Krievijas aizliegumu ievest Eiropas Savienības lauksaimniecības produktus, liecina EK paziņojums.

Plānots, ka Igaunija saņems 6,9 miljonus eiro, Latvija – 7,7 miljonus eiro, bet Lietuva – 14,1 miljonu eiro.

Atbalsts aprēķināts, pamatojoties uz attiecīgo valstu piena kvotu izpildi 2013.-2014.gadā.

Kā norādījis ES lauksaimniecības un lauku attīstības komisārs Fils Hogans, Brisele labi apzinoties būtisko ietekmi, ko Krievijas aizliegums radījis piena ražotājiem trijās Baltijas valstīs.

“Apzinot situāciju, kas radusies pēc Krievijas noteiktā importa aizlieguma, redzam, ka strauji kritušas piena iepirkuma cenas, kas radījis krīzi un īpaši nelabvēlīgus apstākļus piena nozarei Latvijā, Lietuvā un Igaunijā. Līdz ar to EK plāno sniegt atbalstu finansējuma veidā katrai no trim valstīm, lai atbalstītu piensaimniekus, kuri šajos ārkārtas apstākļos sastopas ar produkcijas likviditātes problēmām,” sacīja komisārs.

Kā ziņots, šorīt intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā “Rīta Panorāma” zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS) sacīja, ka Latvijas piensaimnieki vēl šogad varētu saņemt kompensāciju no ES saistībā ar Krievijas embargo, tomēr tā būs krietni mazāka summa nekā bijušā ES lauksaimniecības un lauku attīstības komisāra Dačana Čološa solītie 20 miljoni eiro.

Septembrī vizītes laikā Rīgā toreizējais ES lauksaimniecības un lauku attīstības komisārs Dačans Čološs norādīja, ka kompensācijas par zaudējumiem piensaimniekiem saistībā ar Krievijas embargo vismaz 20 miljonu eiro apmērā būs pieejamas jau līdz gada beigām.
Piena pārprodukcijas un krītošo iepirkuma cenu dēļ piensaimniecības nozarē izveidojusies smaga situācija, līdz ar to lauksaimnieku organizācijas vērsušās pie valsts amatpersonām ar aicinājumu lobēt zemnieku intereses Briselē un panākt iepriekš solītā atbalsta izmaksu vēl līdz šā gada beigām.

Tikmēr Latvijas valdība 5.novembrī lēmusi par 7 993 480 miljonu eiro piešķiršanu piensaimniecības nozarei ciltsdarba un augstvērtīgu ganāmpulku saglabāšanai, bet viens no atbalsta veidiem, kas jau ir izmaksāts, ir seši miljoni eiro ciltsdarbam.

Krievija 7.augustā noteikusi pilnīgu embargo lielākajai daļai pārtikas produktu, kas tiek importēti no Eiropas Savienības, ASV un citām rietumvalstīm, kuras ieviesušas sankcijas pret Maskavu. Krievijas embargo attiecas uz liellopu gaļu, cūkgaļu, augļiem, dārzeņiem, mājputniem, zivīm, sieru, pienu un piena produktiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Ir jāmaina lauku politika: nekādu lielražošanu, bet ģimenes fermas! Brigmaņi un dūklavi turpina kolhozu sistēmas politiku, balstot lielražošanu, kas krīzes vai slimību situācijās rada valstij pamatīgus zaudējumus.Viņi nevienā neklausās, bet ZSA valdībā un ZM ir spēcīgs lobijs. Nu parēķiniet paši: septembrī-novembrī no valsts kases lielajām piena fermām piešķīra 14 miljonus eiro, tagad atkal novembrī no EK atkal izspieda 7,7 miljonus eiro, tātad kopā jau 22 miljoni! Bet ZSA saka: tās ir pupu mizas, naudas pietiks labi ja 2 mēnešiem, vajag vēl un vēl! Visa šī nauda zem ciltsdarba izkārtnes pamatā tiek novirzīta lielfermām, jo tās vairs nevar savilkt galus kopā (algas, kredīti) un put ārā. Vai tad Saeimā un valdībā vairs nav neviena saprātīga cilvēka, ka pieļauj šādu absurdu valsts lauku politiku? Tad lai šādas politikas veidotāji maksā šīm fermām no savas kabatas, nevis bez jēgas grābj no valsts kases kopīgo nodokļu maksātāju naudu. It kā valstij nebūtu citu vēl lielāku vajadzību!

  2. latvijas lauksaimniecībai nav nākotnes

  3. 5. novembrī valdība piešķīra naudu, bet, lūdzu, uzrakstiet, kad to sāks izmaksāt!!!!

  4. NAV TICÍBAS TIEM MÚDZIEM ,KAS TAS IR 7,7 MILJONI SALÍDZINOSHI AR TO ,kÁSDI POSTÍJUMI IZDARÍTI LAUKOS UN CIK CILVÉKU BIJA SPIESTI NODZERTIES ,PAKÁRTIES UN IZBRAUKT . un ÁBOLTINJA vél joprojám nav padzíta no Saemas ,vinju ar kaunu jápadzen sho nacionálo Kredít izspiedéju.

Draugiem Facebook Twitter Google+