×
Mobilā versija
Brīdinājums +23°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
17. janvāris, 2018
Drukāt

Šajā mācību gadā “pazuduši” gandrīz 18 000 skolēnu (13)

Foto - LETAFoto - LETA

Šajā mācību gadā izglītības iestādēs nebija reģistrēti 17 803 obligāto izglītības vecumu sasniegušie bērni 5 līdz 18 gadu vecumā, aģentūra LETA noskaidroja Izglītības kvalitātes valsts dienestā (IKVD).

Dienestā uzsvēra, ka pirmo reizi septiņu gadu laikā, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, izglītības iestādēs nereģistrēto obligātā izglītības vecuma bērnu skaits ir samazinājies. Pašvaldību sniegtie dati liecina, ka 2017./2018.mācību gadā ir 17 803 izglītības iestādēs nereģistrēti obligātā izglītības vecuma bērni, 16 080 no viņiem ir vecumā no septiņiem līdz 18 gadiem, bet vēl 1723 bērni ir vecumā no pieciem līdz sešiem gadiem.

Ja līdz šim izglītības iestādēs nereģistrēto bērnu skaits katru gadu pieauga, tad 2017.gada nogalē, apkopojot pašvaldību sniegto informāciju, IKVD secinājis, ka izglītības iestādēs nav reģistrēti 17 803 obligātā izglītības vecuma bērni, kas ir par 1219 bērniem mazāk nekā 2016./2017.mācību gadā. Pērn mazāks ir arī to bērnu skaits, kuri pēc pašvaldību datiem atrodas ārzemēs. Ja 2016.gadā ārzemēs bija 14 764 bērnu, tad 2017. gadā – 13 874, tas ir, par 890 bērniem mazāk.

Tomēr IKVD ieskatā satraucošs ir fakts, ka 2017./2018. mācību gadā par 1213 obligātā izglītības vecuma bērniem pašvaldībām nav nekādas informācijas – kur šie bērni atrodas un kādēļ viņi neiegūst obligāto pamatizglītību vai neturpina mācības vidējās izglītības iestādē. Lai gan, salīdzinot ar 2016./2017.mācību gadu, šo bērnu skaits ir samazinājies (2016.gadā tādi bija 1345), tas tomēr vēl joprojām ir ievērojams, un šāda situācija nebūtu pieļaujama.

Ņemot vērā likumā “Par pašvaldībām” noteikto pašvaldības autonomo funkciju – gādāt par iedzīvotāju izglītību un veikt attiecīgajā administratīvajā teritorijā dzīvojošo bērnu uzskaiti, pašvaldību darbam ir jābūt rezultatīvākam. Pašvaldībām ir jāīsteno savlaicīgs un pietiekams darbs, jāveido starpinstitucionālā sadarbība, lai pilnībā un par katru bērnu noskaidrotu apstākļus, kuru dēļ viņš nav reģistrēts izglītības iestādē, nodrošinot, ka visi Latvijā deklarētie obligātā izglītības vecuma bērni iegūst izglītību.

Tāpat kā ik gadu, arī šogad IKVD aicina atbildīgās institūcijas pievērst uzmanību izglītības iestādēs nereģistrētiem ilgstoši slimojošiem bērniem un bērniem invalīdiem. 2017./2018.mācību gadā ir ziņas par 30 (2016./2017.- 33) ilgstoši slimojošiem bērniem un bērniem invalīdiem, kas nav reģistrēti izglītības iestādēs. Tas ir pretrunā ar normatīvajos aktos noteikto, jo, piemēram, lai organizētu bērnam mācības mājās, viņam jābūt reģistrētam izglītības iestādē. Līdz ar to pašvaldībai vajadzētu informēt bērna vecākus par nepieciešamību reģistrēt bērnu izglītības iestādē un iespējām viņam nodrošināt mācības mājās.

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. Protams, ka ārzemēs, ko te vecākiem Latvijā darīt, mirt badā ar bērniem?? Un brauks vēl vairāk… ātri sagaidīsim “pēdējo mohikāni””

 2. valsts iedziivotaaju ienaakumi pret izdevumiem ir paaraak augsti! vai tas ir dariits speciaali vai nee par to gruuti spriest, bet ja veel 2-3 gadi brauks prom tad buus vnk – p1zd@

 3. Valstī. kur tauta tiek mērdēta badā, tas nav brīnums!

 4. …a pašvaldība ir atkal sociālie darbinieki, viņiem tikai krāmē visu virsū…..

 5. Nu tad ka pazud pasaule ka lv paliek mazak.
  Vai tas kadu interese varbut tikai statistikai
  Varbut deputatiem ?? Ne viniem algas pielikums svarigaks

 6. starp citu daudzi berni gribedami netiek uz skolam mazas lauku skolas likvidetas sabiedriskais transports nekurse un kajam mazu 7 g bernu tak 10km netrieksi te nu sezam pie sasistas siles

 7. sudigas tas datu bazes to ka piedzimst to uzskaita kas notiek talak to tik min miris vai cita valsti macas tada info nav ir tik pliki skaitli cik dzimusi un cik butu jamacas

 8. Apmeram tipat, cik katru gadu piedzimst. Domajam dzilak.

 9. Nu ārzemēs viņi ir. Uz Latviju atbrauc tikai, lai ārstētos par mūsu naudu.

  • Reinis Liedskalniņš Atbildēt

   Ko tad viņi ārstē- tevi no glupuma?Kāpēc tu domā, ka visi to vien dara kā gaida kā tikt pie daktera par tavu naudu?Beidz ēst desmaizes, jo tās pazemina tavu intelektu!!!

 10. tas ir rezultāts absurdai situācijai, ka pašvaldībās nav reģistrēti dzīvojošie, izbraukušie u.t.t. iedzīvotāji, līdz ar to arī bērni, atsaucoties uz kaut kādu komunistu pievilktu likumu, lai valstī lielāks bardaks, var klaiņot. Ja bērni neiet skolā , tas ir noziegums. Kādiem mērķiem algojam izglītības ministrijas ierēdņus, bērnu tiesību iestādījumus dažādās variācijās, kas no mazotnes bērniem,savas kriminālās bezatbildības rezultātā, sačakarē smadzenes par tiesībām, bet aizmirst pašu galveno, ka katram visu dzīve balstīsies uz pienākumiem, arī to klaidonīšu pienākums pret savu valsti ir mācīties, apgūt profesiju.

 11. Situācija elementāra – skolas uzdod piefrizētus datus, lai statistika būtu OK, lai skolu nepazeminātu no vidusskolas par sākumskolu, lai skolu neslēgtu vispār. To teicami redzu pēc tuvējās skolas, kurā tiek uzdots skolēnu skaits virs 500. Tikai redzot gaismu skolas logos un redzot tos retos skolnieku bariņus, rodas šaubas par šo skaitli. Un kad kaut gada vidū parādās reālais cipars un tad skolēni pēkšņi pazuduši.

 12. It kā dzīvotu sazin kurā gadsimtā… Kam tad tās neskaitāmās datu bāzes?

Draugiem Facebook Twitter Google+