×
Mobilā versija
Brīdinājums +10.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
10. oktobris, 2013
Drukāt

Sajūtu plūdums neparastam ansamblim

Publicitātes fotoPublicitātes foto

“Latvijas koncertu” rīkoto koncertu programmas autors ir Latvijas Radio kora diriģents Sigvards Kļava. Viņš teic: impulss “Atspulgiem” radies no pašas mūzikas skaņu raksta, 
no mirkļa, kad ūdenī iemet akmentiņu, kad veidojas mazi vilnīši, atspulgi, sakot, ka trīs skaņdarbu atskaņojums veidos telpas un skaņas saspēli, kas radītu skanisku kolāžu. “Līdzīgi kā krītošas zvaigznes debesīs – tas būs rāms un apgarots domu un sajūtu plūdums.”

Pirmoreiz klausītāji varēs novērtēt pašmāju pasaulē atzītākā komponista – Pētera Vaska – opusu “The Fruit of Silence” (“Klusuma auglis”), kas tapis pēc Šlēsvigas-Holšteinas mūzikas festivāla pasūtinājuma. Darbs sākotnēji bijis rakstīts kā a cappella skaņdarbs un pirmatskaņojumu piedzīvoja augustā Šlēsvigas-Holšteinas festivālā. Šajā reizē skaņdarbs uzrunās klausītāju jaunā versijā korim un klavierēm. Autors to dēvē par pavisam klusu meditāciju par ceļu. “Uz šī ceļa stabiņiem ir piecas norādes – lūgšana, ticība, mīlestība, kalpošana, miers. Ar šo darbu vēlos atgādināt par šāda ceļa esamību,” skaidro P. Vasks.

Komponista Jura Karlsona “Le lagrime dell’anima” darbs ir radīts kā veltījums izcilajiem Latvijas mūziķiem S. Kļavam, Latvijas Radio korim un Vestardam Šimkum. Komponists atzīst: “Nevarēju atrast iecerei piemērotu dzeju, tāpēc tekstu uzrakstīju pats. Lai doma būtu skanīgāka, to tulkoju itāliski.”

Jaunu skaņdarbu radījis arī pianists Vestards Šimkus, kura komponista talantu jau esam novērtējuši vairākkārtīgi. Ideja par jaunu koncertžanra darbu, kā atzīst autors, viņā mājojusi jau ilgāku laiku. Tapis jau otrais klavierkoncerts “Man labvēlīgā tumsā” neparastam ansamblim – klavierēm un korim. Autors atzīst, tas dzimis, pastaigājoties pa nomaļiem Kurzemes mežiem kādā skaidrā un tumši mirdzošā janvāra naktī, taču par iedvesmu kalpojusi Imanta Ziedoņa dzeja, arī nosaukums aizgūts no Ziedoņa dzejoļa. “Man labvēlīgā tumsā” ir viendaļīgs un saspēlē starp solistu un kori pēdējam ir orķestra loma.

Līdzās minētajiem 
pirmatskaņojumiem klausītāji varēs dzirdēt vācu komponista, pianista un skaņu instalāciju autora Hansa Otes, Katalonijas komponista Bernata Vivankosa, amerikāņu laikmetīgās mūzikas korifeja un “Musical America” 2013. gada titula “Gada komponists” ieguvēja Deivida Lenga un latviešu komponista Pētera Butāna simfonijas “Lux aeterna” fragmentus.

“Doma baznīca, klavieru skanējums, balsis baznīcā rada pamatīgu sajūtu, ka ir vērts fantazēt ar šiem diviem komponentiem,” teic S. Kļava. “Kora dziedātie impulsi kaut kā atspoguļojas klavierēs un otrādi, klavieres sniedz impulsus, kurus atspoguļo koris, veidojas atspulgi,” papildina V. Šimkus.

Varbūt noder!!!

Koncerti: 16. X 19.00 Rēzeknes koncertzālē “Gors” (Ls 5, 7, 10); 17. X 19.00 Rīgas Domā (Ls 10).

Piedalās: Latvijas Radio koris, Vestards Šimkus (klavieres), diriģents Sigvards Kļava.

Biļetes – “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+